Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chorvatsko přijímá euro a kuna mizí

Chorvatsko, Split
Chorvatsko, Split
Foto: Pixabay

Komentář Tomáše Volfa: Na začátku příštího roku se Chorvatsko přidá k Evropské měnové unii (EMU) a stane se tak jejím dvacátým členem. Češi milují Chorvatsko jakožto cílovou destinaci své letní dovolené a už příští rok ji absolvují bez kun.

To jim může do velké míry ušetřit směnné náklady na nákup dosavadní chorvatské měny a už budou kupovat jen eura, která využijí nejen v Rakousku, ale i ve Slovinsku.

Chorvatsko vstoupilo do EU v roce 2013 a deset let poté tedy přijímá euro. Konvergenční kurz kun do eur byl stanoven na 7,5345 kun za jedno euro.

Maastrichtská kritéria nutná pro přijetí eura dnes neplní téměř nikdo, ani země, které eurem již platí. Češi nebudou mít eura v peněženkách ještě velmi dlouho. Politická vůle k tomuto kroku není, a i když se společenská nálada vůči euru přelévá z jedné strany na druhou, Češi jsou v otázce eura spíše skeptičtí.

1. Podmínku inflace ČR neplní2. Podmínku sazeb ČR neplní3. Podmínku 3 % schodku státního rozpočtu vůči HDP ČR neplní4. Podmínku setrvání v systému ERM II stability kurzu ČR neplní5. Jediné kritérium, které ČR plní je, že veřejný dluh nesmí překročit 60 %      HDP

Témata:  Chorvatsko EUR

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Martin Exner

Rozhovor

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jít proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost.