české dráhy

Ilustrační fotografie

České dráhy dnes zahájily zkušební provoz nových vlaků RegioFox

Aktuality

České dráhy dnes zahájily zkušební provoz nových motorových vlakových souprav RegioFox. První cestující se svezli dnes dopoledne z Rakovníka do Berouna. V dalších týdnech může být do zkušebního provozu uvedeno až šest souprav RegioFox. České dráhy to dnes oznámily v tiskové zprávě. V Praze bude nový vlak k vidění ve 14:11 ve stanici Praha-Smíchov, uvedl dopravce na své sociální síti X, dříve twitteru.

Ilustrační fotografie

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

Aktuality

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Ilustrační fotografie

České dráhy letos plánují masivní zdražování. Třeba seniorům tak zdraží jízdné o 140 % za necelý rok

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: České dráhy letos masivně zdraží jízdné. Vyplývá to ze slov jejich generálního ředitele Michala Krapince, která pronesl v rozhovoru pro deník Právo. Novopočený šéf národního dopravce uvádí, že letos kvůli rapidní inflaci bude muset podnik změnit zažitý způsob úpravy cen jízdného. České drahý tradičně upravují ceny – zpravidla směrem nahoru – vždy v prosinci, a to na základě inflace předešlého roku. V uplynulé řadě let tak zdražovaly jen o nižší jednotky procent ročně.

Ilustrační fotografie

České dráhy vypravily dva humanitární vlaky určené pro uprchlíky z Ukrajiny

Aktuality

České dráhy dnes večer vypravily dva humanitární vlaky určené pro uprchlíky z Ukrajiny. Spoje s celkovou kapacitou 1400 míst míří do polského města Přemyšl na polsko-ukrajinském pomezí. Dnes jej nevyužil nikdo, kdo by se potřeboval urychleně vrátit na Ukrajinu. ČTK to řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Ve vlacích tak cestovali jen průvodčí, zdravotníci Červeného kříže a štáb České televize. Humanitární spoje vezly i 700 dek a velké množství balené vody. Vše určené pro cestující, kteří jimi pojedou zpátky do Česka.

Ilustrační fotografie

Regionální vlaky ČD začnou od neděle jezdit podle letního jízdního řádu

Aktuality

Regionální vlaky Českých drah začnou od neděle jezdit podle letního jízdního řádu. Jeho hlavní novinkou budou spěšné vlaky z Plzně do Karlových Varů, v jižních Čechách a na jižní Moravě se naopak omezí provoz některých příměstských spojů. Dílčí změny nastanou také v dalších regionech. Dnes o tom informovaly České dráhy.

Ilustrační fotografie

Od neděle přestanou jezdit České dráhy do Německa

Aktuality

České dráhy (ČD) o tomto víkendu obousměrně přeruší provoz všech vlaků mezi Českou republikou a Německem, a to do odvolání. Kromě mezistátních expresů nebudou jezdit ani regionální spoje do Bavorska a Saska. Důvodem jsou protiepidemická opatření německých úřadů, uvedly dnes dráhy v tiskové zprávě. Německý dopravce Deutsche Bahn kvůli přísnějšímu epidemickému hodnocení Česka od neděle pozastaví dálkové spoje linky EC mezi Berlínem a Prahou.

Ilustrační fotografie

České dráhy omezí provoz vlaků

Aktuality

České dráhy v souvislosti s opatřeními kvůli zhoršené epidemické situaci upraví provoz dálkových vlaků mimo dopravní špičku.

Ilustrační fotografie

ČD dnes obnoví spoje do Rakouska, Flixbus linky na Slovenko

Aktuality

České dráhy dnes obnoví provoz svých vlaků do Rakouska a přiřadí se tak k RegioJetu, který první vlaky k jižním sousedům vypravil už v pátek. Dráhy začnou jezdit z Prahy do Lince a také z Prahy přes Vídeň do Štýrského Hradce, v úterý začne tato linka jezdit až z Berlína. V provozu opět budou i přeshraniční spoje do Německa a Rakouska. Na Slovensko pak ode dneška začnou jezdit i autobusy FlixBusu. V příštích dnech bude následovat obnovování dalších linek tuzemských dopravců do zahraničí.

Ilustrační fotografie

Aktuality

České dráhy přijdou kvůli koronaviru na tržbách o 2,5 miliardy korun

České dráhy (ČD) přijdou v osobní dopravě kvůli koronavirové krizi o 2,5 miliardy korun, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Železniční dopravce proto hodlá využít všechny možnosti čerpání náhrad a s vládou jedná o dalších způsobech pomoci. V době nejpřísnějších opatření využívalo vlaky ČD jen desetina obvyklého počtu cestujících.

Ilustrační fotografie

České dráhy začaly přijímat bezplatná storna jízdenek do Itálie

Aktuality

České dráhy začaly kvůli šíření nového koronaviru přijímat bezplatná storna jízdenek do Itálie. Cestující je mohou využívat na mezinárodních pokladnách dopravce. Společnost to dnes oznámila na twitteru. Dráhy přímé linky do Itálie neprovozují, storna jsou však možná u jízdenek s přestupem v Rakousku nebo Německu. Samotné vlakové linky zatím omezovány nejsou.

Ilustrační fotografie

Ve vlacích Českých drah půjde platit kartou

Aktuality

České dráhy přepravily za tři čtvrtletí letošního roku 137,5 milionu cestujících, téměř o čtyři miliony meziročně víc. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státní společnosti Radek Joklík. K nárůstu počtu zákazníků podle něj přispěly slevy pro studenty a seniory ve výši 75 procent jízdného i investice do nových vozidel a rozšiřování služeb. O téměř deset procent více pasažérů přepravil i soukromý RegioJet, a to 4,6 milionu.

Ilustrační fotografie

České dráhy chtějí jezdit až 230 km/h. Nakoupí 182 nových vozů

Aktuality

České dráhy nakoupí až 182 osobních vagonů pro expresní spoje s rychlostí až 230 kilometrů v hodině. Vozy tak bude možné použít i na mezinárodních linkách. Dnes o tom v tiskové zprávě informoval státní dopravce. Dráhy nyní na nákup vypíšou veřejnou soutěž, ta určí cenu vagonů.

Ilustrační fotografie

Vedro přetěžuje klimatizace v českých vlacích

Aktuality

Současné horké počasí komplikuje cestování na železnici. Klimatizace ve vlacích často přestává kvůli vysokým teplotám stačit, například České dráhy v posledních dnech zaznamenaly zvýšený počet poruch. Vyplývá to z informací dopravce pro ČTK. Cestující mají ve vozech, kde je garantována klimatizace, nárok při její poruše na odškodnění.

Ilustrační fotografie

Strojvedoucímu ujel vlak s cestujícími uvnitř. Okamžiky hrůzy skončily až po několika kilometrech

Aktuality

Osobní vlak na Vysočině mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím jel v úterý několik kilometrů bez strojvůdce. Ve vlaku tou dobou bylo 11 cestujících, nikomu se nic nestalo. Informoval o tom dnes server NovinyVM. ČTK incident následně potvrdily České dráhy, Drážní inspekce i policie. Vlak během jízdy bez strojvedoucího nehavaroval, nikomu se nic nestalo a nebyla zaznamenána žádná škoda, uvedla inspekce. Případ se nyní vyšetřuje, nejspíš jde o selhání strojvedoucího, který byl mimo vlak.

RegioJet

Soud zamítl žalobu RegioJetu na ČD kvůli nedovolené státní podpoře

Aktuality

Městský soud v Praze dnes zamítl žalobu společnosti RegioJet na České dráhy kvůli údajné nedovolené státní podpoře. Firma žádala vrácení více než sedmi miliard korun státu, které státní dopravce dostal v roce 2008 za převod majetku na Správu železniční dopravy cesty (SŽDC). ČTK to sdělila mluvčí městského soudu Markéta Puci. Rozhodnutí je nepravomocné, RegioJet se plánuje odvolat.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Nové slevy pro studenty a důchodce prodražily cestování v 1. třídě

Nové slevy pro studenty a důchodce prodražily cestování v 1. třídě Českých drah. Zatímco dříve mohli důchodci i děti do 15 let cestovat v nejvyšší třídě až se slevou 50 procent, po zavedení slev už musí zaplatit plnou cenu. Vyplývá to z rezervačního systému státního podniku. Nové slevy nelze využít ani v prémiových třídách RegioJetu a Leo Expressu.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.