Lukáš Svoboda, bývalý šéf finanční divize České pošty, byl v červenci odsouzen Městským soudem v Praze za vědomou nedbalost k zaplacení škody přes půl milionu korun. I když se této záležitosti dostalo pozornosti v médiích, Českým drahám, kde Svoboda nyní působí, to nepřipadá jako problém. Informace o tomto případu přinesly Seznam Zprávy.
Lukáš Svoboda, který od svého jmenování náměstkem generálního ředitele Českých drah spravuje miliardové rozpočty, čelí novým problémům kvůli minulosti v České poště. V roce 2017, když byl ještě zaměstnancem této státem vlastněné firmy, podlehl internetovému podvodu, přičemž jeho podřízení poslali podvodníkům 47 tisíc eur, což je přes milion korun. Nedávno zveřejněné informace a pravomocný rozsudek Městského soudu v Praze, který Seznam Zprávy získaly, osvětlují toto selhání.
Podle verdiktu civilního řízení musí Lukáš Svoboda, současný člen představenstva Českých drah, uhradit České poště 541 381 korun za škodu způsobenou jeho „vědomou nedbalostí“ během internetového podvodu. K tomu se přidává osmiprocentní úrok z prodlení a náklady řízení. Svoboda odmítl komentovat případ s novináři, avšak podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka již zaplatil celkovou částku 826 323 korun, která zahrnuje i úroky a náklady řízení.
Žádný jiný zaměstnanec náhradu za způsobenou škodu poště platit nemusel.
Když v květnu 2018 Lukáš Svoboda odstoupil z pozice finančního ředitele České pošty, uvedl rodinné a zdravotní důvody jako hlavní příčiny svého rozhodnutí, přičemž zdůraznil, že „bylo toho v poslední době nějak moc“. Důležitý důvod jeho odchodu, kyberútok z konce roku 2017, však nezmínil. Tento útok, který se odehrál během několika desítek minut těsně před vánočními svátky, vedl ke ztrátě přes milion korun. Svoboda byl tehdy teprve pátým dnem ve funkci zástupce ředitele divize financí a předtím několik let řídil controlling.
Dne 19. prosince v 8:52 obdržel Lukáš Svoboda e-mail od osoby, která se vydávala za tehdejšího generálního ředitele České pošty Martina Elkána, s dotazem na aktuální zůstatek na bankovních účtech a možnost zaplatit 47 tisíc eur ještě tentýž den. Svoboda okamžitě odpověděl, že na eurovém účtu jsou prostředky dostatečné.
V 9:59 požádal Svoboda svou podřízenou J. S. o vyřízení „naléhavé platby“. Peníze byly následně odeslány na určený účet bez obvyklých firemních kontrol a bez elektronického podpisu od fiktivního ředitele, který v e-mailu napsal v lámané češtině, že potřebné dokumenty pošle později, přičemž zdůraznil okamžité zpracování platby.
„Řekněte jí, že pošlu všechny dokumenty později, když jsem méně zaměstnán. Měla by okamžitě zpracovat platbu. Pozdravy M.“ cituje rozsudek, co v ten den také napsal podvodník Lukáši Svobodovi. Uvedly Seznam Zprávy.
U prvoinstančního soudu tvrdil, že první e-mail od phishingového útočníka si otevřel na mobilu během cesty do práce, kde se mu nezobrazily všechny detaily, pouze jméno a příjmení generálního ředitele, což mu neumožnilo rozpoznat podvod. Byl také zaneprázdněn jinými urgentními úkoly.
A, že e-mail, který poslal své podřízené, nebyl formálním pokynem k platbě, ale pouze prosbou, aby se věcí zabývali. I když svůj digitální podpis připojil, tvrdil, že se tak stalo automaticky. České poště, která považuje Svobodovu odpovědnost za klíčovou, se původně domáhala vyšší náhrady škody, ale prvoinstanční Obvodní soud pro Prahu 6 v únoru 2024 zamítl její žalobu, konstatujíc, že Svoboda žádné pracovní povinnosti neporušil a škoda byla způsobena neznámým pachatelem.
Odvolací soud v červenci 2024 shledal, že Lukáš Svoboda porušil pracovní povinnosti. Soud uznal jako věrohodnou výpověď jeho podřízené, která Svobodu před odesláním peněz varovala, že e-mail pochází z nestandardní adresy. Svoboda ji přesto ujistil, že vše je v pořádku, a tlačil ji k provedení platby, přičemž tvrdil, že o věci hovořil s ředitelem.
Svoboda má možnost dovolání k Nejvyššímu soudu, ale toto mimořádné řízení nemá odkladný účinek. Dozorčí rada Českých drah a řídicí výbor, kteří zastupují stát jako akcionáře, nebyli o rozsudku ani průběhu soudního řízení informováni.
Předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec je informován o soudním případu Lukáše Svobody a možnosti podání dovolání k Nejvyššímu soudu. Krapinec však nevěří, že Svobodovo selhání při phishingovém útoku na Českou poštu představuje riziko pro finance Českých drah. Podle něj jsou na železnici zavedeny schvalovací procesy, které mají podobným útokům zabránit. Přesto je připraven přijmout nezbytné kroky na ochranu firmy a jejích akcionářů, avšak konkrétní kroky neupřesnil.
Témata: Česká pošta, české dráhy, Lukáš Svoboda
Související
27. května 2024 12:51
22. srpna 2023 13:30
11. srpna 2023 16:28
1. července 2023 12:01
9. června 2023 16:17
8. června 2023 16:21