Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České dráhy dnes zahájily zkušební provoz nových vlaků RegioFox

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

České dráhy dnes zahájily zkušební provoz nových motorových vlakových souprav RegioFox. První cestující se svezli dnes dopoledne z Rakovníka do Berouna. V dalších týdnech může být do zkušebního provozu uvedeno až šest souprav RegioFox. České dráhy to dnes oznámily v tiskové zprávě. V Praze bude nový vlak k vidění ve 14:11 ve stanici Praha-Smíchov, uvedl dopravce na své sociální síti X, dříve twitteru.

Ve zkušebním provozu jsou nyní dvě nové jednotky RegioFox. Dopravce je ode dneška nasazuje na trasu mezi Rakovníkem a Berounem a pak mezi Berounem a pražským Smíchovem. Ve Středočeském kraji a Praze bude podle drah v příštích letech v provozu dohromady deset regiofoxů. Mluvčí Českých drah Emanuel Vittek uvedl, že nové jednotky postupně nahradí takzvané RegioNovy, tedy jednotky řady 814. Nové vlaky musí ve zkušebním provozu najet celkem 50.000 kilometrů.

Nová éra cestování v regionální dopravě. Dnešní pohled ze zkušební jízdy nového vlaku #RegioFox. Už zítra se s Liškou svezou první cestující, a to vlakem 7708 z Rakovníka (9:51 hod.) do Berouna. V Praze budete moct spatřit novou Lišku ve 14:11 hod. ve stanici Praha-Smíchov. ?… pic.twitter.com/UvefC5ztOH

— České dráhy (@ceskedrahy_) August 14, 2023

České dráhy budou mít od polského výrobce Pesa Bydgoszcz celkem 76 jednotek RegioFox. Po Praze a středních a jižních Čechách by další nové jednotky měly zamířit do Pardubického, Královéhradeckého a Plzeňského kraje a na Vysočinu. Na tratích nahradí starší vozidla řad 814, 842, 843, případně soupravy s lokomotivou 754 a vozy Bdt.

Vlaky RegioFox budou poháněné motory Rolls-Royce, které kromě klasické nafty umí jezdit i na biopalivo HVO. Soupravy mají bezbariérový přístup, topení, klimatizaci, wi-fi, vakuové WC s přebalovacím pultem nebo moderní audiovizuální informační systém s LCD monitory. Vejde se do nich také osm kol, tři kočárky a dva invalidní vozíky.

"Jsou vybaveny také sčítacím systémem cestujících, který nám a objednatelům dopravy poskytne lepší přehled o vytížení jednotlivých spojů," řekl při představení nových souprav v březnu náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta. Vlaky mají maximální rychlost 120 kilometrů za hodinu a jsou vybaveny vlakovým zabezpečovacím systémem ETCS a radiokomunikací GSM-R.

Témata:  české dráhy vlaky

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy