České dráhy konkurenční Leo Express nekoupí, bylo by to nevýhodné

České dráhy konkurenčního soukromého dopravce Leo Express nekoupí, jejich společné jednání skončilo nezdarem. Vedení státního dopravce možnost akvizici zavrhlo, byla nevýhodná.

Ilustrační fotografie

Informoval o tom dnes server Lidovky.cz, kterému to potvrdil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Oba podniky o koupi jednaly bez výsledku už v minulosti.

Manažeři Českých drah a Leo Expressu jednali o možné koupi ze strany státního dopravce od března. "Leo Express přišel za ČD s tím, že má problém, chtěl jednat o případné akvizici. Dospělo se ale k tomu, že to nedává smysl," uvedl Havlíček.

České dráhy prověřovaly ekonomickou situaci soukromé společnosti prostřednictvím procesu due diligence, který se používá při jednáních o koupi nebo prodeji firmy. Podle serveru z něj vyplynulo, že by se nákup Leo Expressu drahám nevyplatil. Jedním z důvodů byla například skutečnost, že soukromý dopravce své vlaky nevlastní, ale má jen pouze pronajaté na leasing od banky.

"České dráhy se jako obchodní firma zajímaly o to, zda by případná koupě Leo Expressu byla pro rozvoj jejich byznysu přínosná a výhodná. V této věci proběhly standardní procesy a obchodní jednání a své rozhodnutí ČD oficiálně oznámí příští týden," řekl mluvčí drah Radek Joklík.

Dráhy o koupi Leo Expressu jednaly už na podzim 2018, kdy jim soukromá společnost za tři čtvrtě miliardy korun nabídl své vlaky. Z transakce však sešlo.

Leo Express vstoupil na českou železnici v roce 2012 a postupně rozšiřuje svůj provoz na železnici, působí v dálkové i regionální dopravě a také na slovenském, polském a německém trhu. Vedle vlaků provozuje společnost i autobusovou dopravu. Dopravní skupina, která patři podnikateli Leoši Novotnému, loni zaznamenala zisk 150 milionů korun a obrat 1,1 miliardy korun. V minulosti ovšem byla firma dlouhodobě ztrátová, což bylo zapříčiněno hlavně platbami za soupravy.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky