Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dohoda o brexitu? Nejlepší způsob, jak může Británie opustit EU, tvrdí Hammond

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Předběžná dohoda o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie, kterou sjednala britská premiérka Theresa Mayová, je nejlepším dostupným řešením pro britskou ekonomiku. Uvedl to dnes britský ministr financí Philip Hammond.

Mayová dorazí dnes odpoledne do Bruselu k posledním jednáním s představiteli institucí EU před mimořádným summitem k britskému odchodu z unie. Setkat se chce s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a následně s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Podle Hammonda představuje sjednaná předběžná dohoda způsob, jak může Británie opustit EU s minimálními dopady na svou ekonomiku. "Jediná věc, která nyní brzdí naši ekonomiku, je nejistota ohledně našeho vztahu s Evropskou unií," uvedl ministr v rozhovoru s BBC. "Pokud bychom opustili EU bez dohody, nepochyboval bych o tom, že důsledky pro ekonomiku by byly velmi vážné," dodal.

Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se ve třetím čtvrtletí zvýšil proti druhému kvartálu o 0,6 procenta. Dosáhl tak nejprudšího mezičtvrtletního růstu od roku 2016. Mezinárodní měnový fond (MMF) nicméně minulý týden varoval, že odchod z EU bez dosažení přechodné obchodní dohody by Británii ve srovnání se setrváním v EU připravil o zhruba šest procent HDP, tedy asi o čtyřletý hospodářský růst.

Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v předloňském referendu. Hammond dnes upozornil, že pokud by Británie navzdory výsledku referenda setrvala v EU, mělo by to závažné dopady na britskou politickou scénu. "Naprosto by to podkopalo důvěru v politický systém a u velkého počtu lidí by to vyvolalo pocit zrady," prohlásil.

Témata:  Brexit Theresa Mayová EU Velká Británie

Aktuálně se děje

1. května 2024 14:22

30. dubna 2024 10:43

MMF aktualizoval výhled. Německo bude těsně nad nulou. Rusko naopak poroste. Sankce evidentně selhaly

KOMENTÁŘ Vladimíra Pikory: Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu aktualizoval svoji prognózu a řekl nám, jaký očekává vývoj hlavních ekonomik světa. Nabídl obrázek, který ovšem není pěkný. Data ukazují, že Evropa se stává skanzenem. Budeme mít další slabý rok, kdy se budeme pohybovat těsně nad nulou, zatímco jiným se bude dařit lépe. Nůžky mezi námi a Ruskem se podle dat přivřou. Tak to ale přece být nemělo.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy