Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Více než pětina malých britských vývozců dočasně zastavila prodej do EU

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Více než pětina malých britských vývozců dočasně zastavila prodej do Evropské unie a čtyři procenta z nich tak učinili trvale. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil britský svaz drobných podnikatelů FSB. Problémy firmám způsobila obchodní dohoda mezi Londýnem a Bruselem, která vstoupila v platnost 1. ledna. Firmy se musely vyrovnat s novými byrokratickými požadavky a pravidly, což mnohým způsobilo narušení nebo zpoždění dodávek.

Výzkum provedený na začátku března rovněž ukázal, že více než jedna z deseti firem si zřídila pobočku v EU nebo zamýšlí její zřízení, uvedla agentura Reuters.

"Ti, co podnikají v mezinárodním měřítku, jsou zasaženi neuvěřitelnými požadavky, neznámým papírováním," uvedl předseda FSB Mike Cherry. "U toho, o čem jsme se domnívali, že se ukáže být jen krátkodobými problémy v počáteční fázi, nyní hrozí, že se stane trvalými systémovými problémy." Vláda již dříve uvedla, že některé problémy jsou dočasné a snaží se je vyřešit.

Vývoz z Británie do EU bez zahrnutí zlata a dalších drahých kovů klesl v lednu ve srovnání s prosincem o rekordních 40,7 procenta. Dovoz se snížil o 28,8 procenta, uvedl britský statistický úřad. Hlavní britský vyjednavač brexitu David Frost k údajům řekl, že kvůli jedinečné kombinaci faktorů bylo nevyhnutelné, že čísla budou neobvyklá. Obchodní toky v lednu ovlivnila také pandemie nemoci covid-19 a zásobování firem před vstupem nové dohody v platnost.

Témata:  EU Velká Británie Brexit

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.