Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký Senát schválil zákon zakazující dovoz ruského uranu

Kapitol ve Washingtonu, kde zasedá Senát Spojených států amerických
Kapitol ve Washingtonu, kde zasedá Senát Spojených států amerických
Foto: unsplash.com

Americký Senát odhlasoval zákaz dovozu uranu z Ruska, protože Washington více než dva roky poté, co prezident Vladimir Putin zahájil rozsáhlou invazi na Ukrajinu, zvyšuje tlak na válečnou ekonomiku Moskvy.

Návrh zákona, který v prosinci prošel Sněmovnou reprezentantů USA, v úterý jednomyslně odhlasovali senátoři. Očekává se, že zákon podepíše americký  prezident Joe Biden.

Zákaz dovozu uranu vstoupí v platnost 90 dní po jeho uzákonění a jeho platnost vyprší 31. prosince 2040. Obsahuje také výjimky v situacích týkajících se energetiky a národní bezpečnosti.

„Nebezpečné spoléhání Ameriky na ruský obohacený uran musí skončit – závisí na tom naše národní bezpečnost,“ uvedl v prohlášení senátor Jim Risch, spolupředkladatel zákona. 

„Naše dvoustranná legislativa pomůže financovat ruskou válečnou mašinérii,“ řekl senátor John Barrasso, další spolusponzor.

Americký úřad pro energetické informace odhaduje, že americké jaderné elektrárny dovezly přibližně 12 % svého uranu z Ruska v roce 2022, v roce, kdy ruští vojáci překročili hranici s Ukrajinou.

Washington v reakci na rozsáhlou invazi zakázal dovoz ruské ropy a omezil cenu ruského vývozu energie.

Témata:  Senát USA Rusko ruský uran

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy