Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hlavní body dohody o budoucích vztazích mezi EU a Británií

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hlavní body dohody o uspořádání budoucích vztahů, na které se ve čtvrtek shodli vyjednavači Evropské unie a Británie.

- Nulová cla a kvóty na zboží.

- Konec volného pohybu, což znamená, že britští občané už nebudou moci pracovat, žít, studovat nebo začít podnikat v zemích EU bez udělení víza.

- Mezi členskými státy EU a Británií budou zavedeny hraniční kontroly.

- Mezi Irskou republikou a Severním Irskem nevznikne pevná hranice.

- Rybáři členských zemí EU budou moci dalších pět a půl roku dál lovit v britských vodách, do poloviny roku 2026 se ale musejí vzdát čtvrtiny dosavadních pozic, které zaberou britští rybáři. Poté se bude o nových podmínkách přístupu unijních rybářů do britských vod vyjednávat každoročně.

- Británie i EU se společně zavázaly zachovat vysokou úroveň ochrany v oblastech, jako je životní prostředí, boj proti klimatickým změnám a ceny emisních povolenek. Británie bude používat vlastní systém obchodování s povolenkami.

- Británie i EU se zavázaly chránit sociální a pracovní práva obyvatel.

- Zachovány budou standardy transparentnosti v daňové politice.

- Zachována budou práva cestujících a zaměstnanců v dopravním sektoru.

- Británie se do roku 2027 bude nadále podílet na mnoha evropských programech, jako je například program na podporu vědy a výzkumu s názvem Horizon Europe, na které Spojené království finančně přispívá.

Témata:  EU Velká Británie Brexit

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

29. května 2025 12:20

27. května 2025 13:03

Přechod na nové zaměstnání a daňové povinnosti: Kdy a co řešit

Česko zažívá období nízké nezaměstnanosti. Lidem se tak nabízí možnost zkusit si najít novou, lepší práci. Nástup do nového zaměstnání má však zaměstnance daňové dopady. Kdy vzniká při změně zaměstnání povinnost podat daňové přiznání a kdy nikoliv? Kdy se podepisuje prohlášení k dani a proč se vyplatí registrovat se na úřadu práce i kvůli jednomu měsíci?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Nečekané zdražování potravin: Zemědělci hlásí nejvyšší růst cen za dva roky

Růst cen v zemědělství letos v květnu vykázal úroveň 15,7 procenta v meziročním srovnání. Vykázal tak stejnou hodnotu jako revidovaný dubnový údaj, jenž představuje nejvýraznější nárůst od února 2023, tedy za více než dva roky. Do Česka se tedy letos na jaře trvaleji vrátil dvouciferný růst zemědělských cen, po více než dvou letech.