Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka: Statisíce lidí ztratí zaměstnání, milion pracovních míst se změní kvůli digitalizaci

Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

V následujících sedmi až osmi letech v Česku přijde o práci 300 000 lidí a další milion pracovních míst se výrazně změní kvůli digitalizaci.

Kvůli tomu je nezbytné věnovat masivní investice do rekvalifikací a vzdělávání, zejména pak do digitálních dovedností, sdělil při návštěvě Karlovarského kraje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Do konce příštího roku chce ministerstvo přeškolit až 130 000 lidí. Zájem o rekvalifikace a kurzy roste i v Karlovarském kraji; o ně se letos hlásí asi dvojnásobek lidí než loni, dodal ředitel Úřadu práce v Karlových Varech Pavel Kučera.

 
Ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s Úřadem práce ČR proto hodlají investovat do lidského kapitálu a podpořit rekvalifikace a digitální vzdělávání. Na tyto účely bylo alokováno pět miliard korun.

V oblasti digitálního vzdělávání si ministerstvo klade za cíl v následujícím roce a půl přeškolit až 130 000 lidí, aby zlepšili své digitální kompetence. Školení budou poskytovat firmy, nevládní organizace a úřady práce, přičemž hlavní odpovědnost leží na úřadech práce.

 
Do digitálních vzdělávacích kurzů už v Česku vstoupilo 18 539 lidí, z nichž 13 379 je úspěšně dokončilo, přičemž většina z nich jsou ženy.

Témata:  Marián Jurečka (KDU-ČSL) práce

Aktuálně se děje

30. května 2024 17:27

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Tomáš Ručka, odborník na automobilový průmysl

Rozhovor

Elektromobily a politika: Probuzení Evropy z ekologického snu?

Evropský parlament plánuje zákaz spalovacích motorů do roku 2035, ale automobilky couvají. Proč se někteří výrobci vrací k tradičním spalovacím motorům a co to znamená pro budoucnost automobilového průmyslu? S Tomášem Ručkou, motoristickým novinářem a milovníkem automobilů, rozebíráme ekonomické a ekologické aspekty výroby a provozu elektromobilů, jejich dopady na spotřebitele a průmysl.