Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kryptomiliardář Changpeng Zhao z Binance jde do vězení

Changpeng Zhao, známý jako „CZ “, je čínsko-kanadský podnikatel. Zhao je spoluzakladatelem a CEO největší světové burzy kryptoměn Binance.
Changpeng Zhao, známý jako „CZ “, je čínsko-kanadský podnikatel. Zhao je spoluzakladatelem a CEO největší světové burzy kryptoměn Binance.
Foto: Wikimedia Commons

Zakladatel největší americké kryptoburzy stráví čtyři měsíce ve vězení.

Soud ve Spojených státech oznámil trest zakladateli kryptoburzy Binance Changpeng Zhao. 47letý kryptomiliardář byl odsouzen ke čtyřem měsícům vězení za to, že dostatečně nechránil burzu před praním špinavých peněz, uvedla agentura Reuters.

Zhao souhlasil, že se přizná k porušení amerických zákonů proti praní špinavých peněz na největší světové burze kryptoměn. Zhao odstoupil z funkce generálního ředitele Binance v rámci dohody s ministerstvem spravedlnosti v listopadu 2023.

Souhlasil také se zaplacením pokuty ve výši 50 milionů dolarů a samotná společnost musí současně zaplatit 4,3 miliardy dolarů americkým úřadům. 

Forbes odhaduje čisté jmění Changpenga Zhaa na 33 miliard dolarů. Podle CNBC stále vlastní přibližně 90 % akcií Binance.

"Měli jste finanční schopnosti a pravomoci splnit každý jednotlivý předpis, ale nevyužili jste této příležitosti," citovala agentura amerického okresního soudce Richarda Jonese.

Žalobci požadovali pro zakladatele Binance 36 měsíců vězení. Tvrdý trest podle žalobců vyšle jasný signál dalším potenciálním zločincům.

"Omlouvám se," řekl Zhao soudci před vynesením rozsudku "Věřím, že prvním krokem k přijetí odpovědnosti je být si plně vědom svých chyb. Zde se mi nepodařilo zavést adekvátní program proti praní špinavých peněz." Nyní si uvědomuji závažnost této chyby."

Na konci března soud v New Yorku odsoudil zakladatele další velké kryptoburzy FTX Sama Bankman-Frieda k 25 letům vězení . Byl shledán vinným ze zpronevěry 8 miliard dolarů od zákazníků kryptoměnové platformy, kterou založil a později zkrachovala.

Témata:  Changpeng Zhao Binance

Aktuálně se děje

30. května 2024 17:27

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy