Theresa Mayová

Theresa Mayová

Britská "brexitová" premiérka Mayová oslaví 65. narozeniny

Aktuality

Po "železné lady" Margaret Thatcherové byla Theresa Mayová druhou premiérkou v dějinách Británie. Kormidlo vlády držela po tři "horké" roky, kdy se komplikovaně řešil odchod Británie z Evropské unie. V premiérské funkci i v křesle vůdce britských konzervativců vystřídala v červenci 2016 Davida Camerona, jenž odstoupil po referendu o brexitu, a 7. června 2019 toto místo přenechala později zvolenému Borisu Johnsonovi, protože se jí nepodařilo získat podporu Dolní sněmovny pro dohodu s Evropskou unií o podmínkách brexitu.

Vladimir Putin

Putin a Mayová se sešli, poprvé od aféry kolem otravy Skripala

Aktuality

Britská premiérka Theresa Mayová a ruský prezident Vladimir Putin se dnes sešli na okraj summitu skupiny G20 v japonské Ósace. Jedná se o první jejich setkání od loňské aféry kolem otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury, kterou Londýn přičítá ruským tajným službám. Moskva to opakovaně odmítla.

Brexit

Brexit: Británie musí z EU odejít koncem října, i kdyby to mělo být bez dohody

Aktuality

Británie musí z Evropské unie odejít koncem října, i kdyby to mělo být bez dohody. Prohlásila to dnes bývalá ministryně práce Esther McVeyová, která se hodlá ucházet o post vůdkyně Konzervativní strany. Nynější lídryně konzervativců a premiérka Theresa Mayová v pátek oznámila, že se stranické funkce vzdá 7. června; vládu pak hodlá řídit, dokud strana nevybere jejího nástupce. Mayová odchází kvůli tomu, že se jí v Dolní sněmovně opakovaně nepodařilo prosadit připravenou dohodu o britském odchodu z Evropské unie.

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie

Konec Theresy Mayové. Britská premiérka oznámila rezignaci

Aktuality

Premiérka Theresa Mayová 7. června skončí jako vůdkyně britských konzervativců. Oznámila to dnes po schůzce s šéfem parlamentního výboru konzervativních poslanců Grahamem Bradym. V čele vlády zůstane, dokud si její strana nenajde nového vůdce.

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie

Aktuality

Britský parlament nebude začátkem června hlasovat o brexitu

Britská vláda dnes kvůli sílící nespokojenosti uvnitř kabinetu i Konzervativní strany ustoupila a odložila parlamentní hlasování o klíčovém zákonu o brexitové dohodě s EU, který se Dolní sněmovně původně chystala předložit v prvním červnovém týdnu. Pokračují také spekulace o možné demisi premiérky Theresy Mayové; podle deníku The Times ji předsedkyně vlády může ohlásit už v pátek. Vnitropolitické dění zastínilo i volby do Evropského parlamentu, které se v Británii konají dnes. Průzkumy v nich vládním konzervativcům předpovídají historickou porážku.

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie

Mayová v pátek oznámí rezignaci, tvrdí britská média

Aktuality

Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve vládě, oznámí v pátek rezignaci. Tvrdí to dnes deník The Times a server Business Insider. Spojenci šéfky kabinetu podle The Times soudí, že Mayová ohlásí demisi po setkání s předsedou takzvaného Výboru 1922, který sdružuje konzervativní poslance bez vládních funkcí.

Ilustrační fotografie

Mayová opět získala čas, přišla však o významnou členku kabinetu

Aktuality

Britská premiérka Theresa Mayová včera v předvečer volby britských europoslanců opět odolala tlaku ohledně odchodu z čela vlády, kvůli svému novému brexitovému plánu však přišla o člena kabinetu. Rezignaci večer oznámila Andrea Leadsomová, jež za vládu vytváří agendu dolní komory parlamentu. Mayová chce i přes vlnu kritiky z řad vlastních poslanců zkusit napočtvrté prosadit dojednané podmínky brexitu, její strategie je ale podle britských médií odsouzena k nezdaru.

Ilustrační fotografie

Labouristé chtějí zákon o brexitu podrobit referendu

Ekonomika

Zákon o brexitu by měl v době, kdy jej vláda znovu předloží ke schválení britskému parlamentu, obsahovat doložku o veřejném hlasování. Dnes to zopakoval stínový ministr britských labouristů pro brexit Keir Starmer. O speciálním zákonu o "rozvodové dohodě" mají britští poslanci hlasovat v týdnu od 3. června.

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie

Brexitová jednání ztroskotala. Jak Mayová přesvědčí vzpurné konzervativce?

Aktuality

éf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes oznámil, že brexitové rozhovory s vládou ztroskotaly. Jejich cílem bylo najít východisko ze současného patu kolem odchodu země z Evropské unie. Jednání zašla tak daleko, jak jen to bylo možné, ale nepodařilo se překonat vzájemné rozpory, napsal Corbyn v dopise premiérce Therese Mayové. Její mluvčí vzápětí potvrdil, že nová jednání s labouristy nejsou v plánu.

Ilustrační fotografie

Mayová chce další hlasování o brexitové dohodě začátkem června

Aktuality

Britská premiérka Theresa Mayová hodlá předložit brexitovou dohodu parlamentu k dalšímu hlasování v prvním červnovém týdnu. Po jejím dnešním jednání s vůdcem opozičních labouristů Jeremym Corbynem o tom podle britských médií informoval úřad Mayové. Rozhovor lídrů obou stran, které zatím marně hledají kompromis zajišťující schválení smlouvy o vystoupení z EU, označil mluvčí premiérky za "užitečný a konstruktivní".

Ilustrační fotografie

Aktuality

Shoda stran o brexitu je v nedohlednu, upozorňuje Corbyn

Vláda britské premiérky Theresa Mayová zatím neudělala labouristům žádnou "větší nabídku", aby se s nimi dohodla na podpoře dohody o vystoupení z Evropské unie. Při zahájení kampaně před volbami do Evropského parlamentu to dnes v Kentu řekl vůdce opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn. Také mluvčí Mayové dnes řekl, že k dohodě s opozicí o brexitu zbývá ještě hodně práce, vláda se ale podle něj velmi snaží, aby dohoda prošla v parlamentu co nejdříve.

Jeremy Corbyn

Mayová vyzvala Corbyna, aby přistoupil na brexitový kompromis

Aktuality

Britští politici musí nalézt východisko z patové situace okolo odchodu své země z Evropské unie a výsledky čtvrtečních místních voleb dodávají této věci novou naléhavost. V komentáři, který vyjde v nedělníku Mail on Sunday, to napsala britská premiérka Theresa Mayová.

Jeremy Corbyn

Bude druhé referendum o brexitu? Členové opozice tlačí na Corbyna

Aktuality

Přední politici britské opoziční Labouristické strany žádají jejího předsedu Jeremyho Corbyna, aby se jasně vyslovil pro konání druhého referenda o vystoupení Británie z Evropské unie. Jinak podle nich hrozí, že strana přijde o celou generaci mladých, proevropsky orientovaných voličů, píše dnes na svých internetových stránkách britský The Guardian.

Ilustrační fotografie

Británie zastavuje přípravy na brexit bez dohody

Aktuality

Britské úřady po odsunutí odchodu Británie z Evropské unie na konec října upouštějí od příprav na brexit bez dohody. S odvoláním na zdroje ve vládě o tom informuje televize Sky News. Postupné zastavení prací souvisejících s hrozbou chaotického brexitu prý zabere týdny.

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie

Aktuality

Brexit se odkládá do konce října. Ani toto datum nemusí být definitivní

Sedmadvacet zemí Evropské unie a Británie se dnes dohodly na odkladu britského odchodu z EU do 31. října s tím, že pokud britský parlament schválí dohodu o vystoupení, odejde země z unie dřív. Novinářům to v noci po mimořádném summitu EU k brexitu řekl předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk. Brity vyzval, aby získaný čas nepromarnili. Mayová slíbila, že se bude dál snažit najít východisko z brexitové krize a dosáhnout schválení dohody v britském parlamentu.

Ilustrační fotografie

Mayová žádá v Bruselu o odklad Brexitu. Přes hodinu to musela vysvětlovat

Aktuality

Déle než hodinu dnes večer trvalo vystoupení britské premiérky Theresy Mayové, která na mimořádném summitu EU v Bruselu vysvětlovala svým kolegům z ostatních 27 zemí unie, jak si představuje další postup kolem britského odchodu z unie. Mluvčí vrcholných unijních schůzek Preben Aaman následně na twitteru informoval, že Mayová místnost opustila a její druhou žádost o odklad brexitu nyní řeší šéfové států a vlád sedmadvacítky u pracovní večeře.

Brexit

Summit EU nejspíš odloží brexit, otázkou zůstává na jak dlouho

Aktuality

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie dnes s největší pravděpodobností vyhoví nové žádosti Británie o odklad jejího očekávaného odchodu z evropského bloku. Až přímo na večerním mimořádném summitu v Bruselu ale rozhodnou o tom, jak dlouhý čas Londýn dostane a jaké přesné podmínky si k tomu sedmadvacítka stanoví.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy