Velká Británie

Ilustrační fotografie

Narušení letecké dopravy v Británii může trvat několik dní, varoval ministr

Aktuality

Několik dnů může trvat úplné vyřešení rozsáhlého narušení letů do Británie a z Británie po pondělním technickém problému, který postihl řízení letového provozu. Uvedl to v rozhovoru s BBC ministr dopravy Mark Harper. Dodal, že vládní úředníci nevěří, že potíže způsobil kybernetický útok. Letecké společnosti a letiště, včetně pražského letiště, varují, že letecký chaos pokračuje i dnes.

Ilustrační fotografie

Čistý dluh Británie poprvé od roku 1961 překonal 100 procent HDP

Ekonomika

Čistý dluh Británie v květnu poprvé od roku 1961 překročil 100 procent hrubého domácího produktu (HDP). Zadlužení bylo vyšší, než se očekávalo. Inflace v květnu zůstala na 8,7 procenta, zatímco analytici čekali její zpomalení. Jádrová inflace pak nečekaně stoupla nejvýše od roku 1992. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad (ONS).

Velká Británie

Ekonomika

Výroba aut v Británii je v ohrožení

Británii hrozí zavírání automobilových továren a zánik tisíců pracovních míst, pokud rychle nedojedná úpravu brexitové dohody. Uvedla to mezinárodní automobilová skupina Stellantis, která v Británii zaměstnává více než 5000 lidí.

Ilustrační fotografie

Část britských firem testuje čtyřdenní pracovní týden při zachování mzdy

Ekonomika

Zhruba 70 společností s více než 3300 zaměstnanci v Británii začíná ode dneška testovat návrh, že jejich zaměstnanci budou pracovat pouze čtyři dny v týdnu při zachování plné mzdy. Pilotní projekt potrvá šest měsíců a má zjistit, zda se podaří zkrátit pracovní týden bez toho, aby se snížila produktivita práce. Experiment zorganizovala skupina, která se zasazuje o kratší pracovní týden bez snížení mezd, uvedl server televize BBC.

Ilustrační fotografie

Počet zaměstnaných v Británii je na rekordu, míra nezaměstnanosti klesla

Ekonomika

Britští zaměstnavatelé v září vytvořili 207.000 pracovních míst, počet zaměstnanců na výplatních páskách se tak ocitl na rekordu. Míra nezaměstnanosti za tři měsíce do konce srpna klesla na 4,5 procenta z předchozích 4,6 procenta, kde byla na konci července. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Čerstvá data by podle analytiků mohla přispět k tomu, že britská centrální banka zvýší úrokové sazby.

Londýn

Británie míří do zimy jako z noční můry

Aktuality

Dlouhé fronty před čerpacími stanicemi. Rvačky panikařících řidičů, jimž před očima docházejí zásoby benzínu. Vojáci rozmístění po celé zemi, aby pomáhali při distribuci pohonných hmot. A na pozadí pokračující pandemie nemoci covid-19, potraviny hnijící na polích a rodiny propadající se do bídy. Tohle je Británie v roce 2021, napsal zpravodajský server The New York Times.

Boris Johnson

Aktuality

Johnson: Situace na trhu pohonných hmot v Británii se začíná zlepšovat

Situace na trhu pohonných hmot v Británii se začíná zlepšovat, uvedl dnes premiér Boris Johnson. Motoristy vyzval, aby tankovali jako za běžné situace a ujistil je, že se vláda připravuje na zajištění dodávek. Informovala o tom agentura Reuters, která nicméně upozornila, že v některých regionech zůstávají zavřené stovky čerpacích stanic. Lidé tam na palivo dál čekají ve frontách i několik hodin.

Ilustrační fotografie

Některé čerpací stanice v Británii zavřely, nemá kdo dovézt pohonné hmoty

Aktuality

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Ilustrační fotografie

Zásobování v Británii kolabuje. Chybí tam sto tisíc řidičů kamionů

Ekonomika

Nedostatek řidičů kamionů ohrožuje zotavování britské ekonomiky po pandemii. Podle informací britské asociace silniční přepravy (RHA) je jich k uspokojení poptávky potřeba najmout na 100.000. Firmy proto zvedají nástupní mzdy a přicházejí s náborovým bonusem až 5000 liber (téměř 148.000 Kč). Ohroženy jsou dodávky do restaurací i do obchodů s potravinami, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační fotografie

V Británii hrozí kvůli nařízeným izolacím nedostatek potravin

Aktuality

Británie, kde v posledních týdnech přibývá nakažených koronavirem, se potýká s velkým počtem nařízených izolací, kvůli kterým lidé nemohou docházet do zaměstnání. V zemi hrozí nedostatek potravin v obchodech a paliv, informovala dnes agentura Reuters, informuje ČHMÚ.

Ilustrační fotografie

Více než pětina malých britských vývozců dočasně zastavila prodej do EU

Ekonomika

Více než pětina malých britských vývozců dočasně zastavila prodej do Evropské unie a čtyři procenta z nich tak učinili trvale. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil britský svaz drobných podnikatelů FSB. Problémy firmám způsobila obchodní dohoda mezi Londýnem a Bruselem, která vstoupila v platnost 1. ledna. Firmy se musely vyrovnat s novými byrokratickými požadavky a pravidly, což mnohým způsobilo narušení nebo zpoždění dodávek.

Londýn

V Británii dál platí evropský průkaz, má to ale úskalí

Ekonomika

Díky dohodě mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií o obchodu a spolupráci mohou čeští cestovatelé dál v Británii využívat Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu. Platný je ale jen pro nezbytnou péči při krátkodobém pobytu. Navíc je třeba vybrat si lékaře, který má smlouvu s národní zdravotní službou. ČTK to dnes sdělil Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny, která se specializuje na cestovní pojištění.

Ilustrační fotografie

Firmy narážejí na první výrazné potíže při obchodování mezi EU a Británií

Ekonomika

Společnosti přepravující zboží mezi zeměmi Evropské unie a Británií narážejí necelý týden po dokončení brexitu na první výrazné komplikace. Unijní dodavatelé potravin si stěžují na to, že jim nová pravidla ztěžují překládání zboží v britských přístavech. Některé firmy zase kvůli složitější administrativě či opožděným dodávkám podle médií omezily produkci nebo jsou v jejich obchodech poloprázdné regály.

Ilustrační fotografie

Většina českých kamionů se do Štědrého dne z Británie nevrátí

Aktuality

Většina českých kamionů, které uvízly ve Velké Británii po uzavření hranic, se zřejmě nestihne vrátit do Česka do Štědrého dne. Sdružení autodopravců Česmad Bohemia se pro řidiče snaží vyjednat výjimku z pravidel dob řízení a odpočinku a rovněž ze zákazů jízd, aby se jejich přesun maximálně urychlil. ČTK to dnes řekl mluvčí Česmadu Martin Felix.

Ilustrační fotografie

Ropa kvůli mutaci koronaviru zlevňuje, Brent klesl pod 50 USD

Ekonomika

Ceny ropy dnes prudce klesají kvůli obavám, že nová mutace koronaviru zpomalí zotavování poptávky po pohonných hmotách. Severomořská ropa Brent kolem 11:00 SEČ vykazovala pokles téměř o 4,9 procenta na 49,72 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela zhruba 4,8 procenta na 46,75 dolaru za barel.

Ilustrační fotografie

Akcie v EU i v Británii kvůli mutaci koronaviru klesají

Ekonomika

Akcie na evropských trzích zahájily vánoční týden poklesem, který je podle analytiků reakcí jednak na novou mutaci koronaviru, jednak na vleklá jednání o uspořádaní vztahů mezi Evropskou unií a Británií po brexitu. Další zhoršení pandemie znamená komplikace především pro dopravce, oslabují proto hlavně akcie leteckých společností. Slabší je ale i britská libra.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Od Británie se kvůli mutaci viru izolují další země. ČR zastaví lety od dnešního poledne

Kvůli vysoce nakažlivé mutaci koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, ruší přílety z Británie řada země včetně těch mimoevropských. Nejnověji jsou mezi nimi například Kanada, Polsko, Dánsko a Norsko. Podle BBC se k omezení cestování z Británie chystají například také Hongkong, Chorvatsko, Argentina, Chile, Maroka a Kuvajt. Saúdská Arábie mezitím pozastavila mezinárodní lety na týden, zatímco Izrael zakázal vstup cestujícím z Británie s výjimkou izraelských občanů. Izraelci přilétající z Británie musí podstoupit dvoutýdenní karanténu.

Ilustrační fotografie

V Británii za tři měsíce ztratilo práci rekordních 370 tisíc lidí

Ekonomika

V Británii v tříměsíčním období do konce října přišlo o práci rekordních 370.000 lidí. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 4,9 ze 4,8 procenta v předchozím tříměsíčním období do konce září. Oznámil to dnes britský statistický úřad (ONS). Nárůst míry nezaměstnanosti byl ale méně výrazný, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zvýšení na 5,1 procenta.

Ilustrační fotografie

Případný brexit bez dohody pocítí Británie, ale i ČR

Ekonomika

Dosavadní jednání o podobě obchodních vztahů Británie a Evropské unie v neděli nezaznamenala úspěch, obě strany ale budou dále jednat. Pokud by se nedohodly do konce roku, měly by unie a Británie mezi sebou začít od ledna vybírat cla a jejich obchodní vztahy by se pak řídily pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Nastalé změny mohou mít podle médií a odborníků značné důsledky především pro Británii, ale třeba i pro Českou republiku.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy