Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

V žádaných lokalitách působí řada tuzemských i zahraničních investorů, kteří trh dokonale luxují od posledních zbytků kvalitních nemovitostí za dobrou cenu, což prodražuje bydlení rezidentům, kteří bydlí a pracují v místě. Tento trend následně zvyšuje i cenovou hladinu nájmů napříč žádanou lokalitou.

Cenové rozdíly mohou činit i násobky u podobných nemovitostí v různých lokalitách. Toto rozpětí se týká jak bytů, rodinných domů tak segmentu chat a chalup. Značné cenové rozdíly můžeme vidět i u nemovitostí od sebe vzdálených jen několik kilometrů vzdušnou čarou.

V kategorii bytů 3+1 jsou rozdíly i pět milionů korun. Nejvíce je tento nesoulad vidět ve Středočeském kraji. V nabídkách najdeme byt 3+1, 75 m2 v obci Unhošť za 8 milionů korun, za tu samou cenu na Poděbradsku ten samý byt za 7,9 milionů korun všechny po rekonstrukci. Naopak na Křivoklátsku, v Nymburku a Kutné hoře startují nabídkové ceny těchto bytů na 2,5 milionu korun, a to ve slušném stavu před rekonstrukcí.

Rekreační objekty zlevňují

„Velmi zajímavé příležitosti nabízí segment chat a chalup, kde díky obrovskému zájmu o cestování do zahraničí klesají ceny rekreačních nemovitostí v méně žádaných lokalitách, a to až o 23 % meziročně. U žádaných lokalit si nemovitosti drží svou cenu, anebo rostou v řádu jednotek %. V méně zajímavých lokalitách se cenové nůžky dále rozvírají. Například na hranici Českého ráje a Šluknovska se ceny některých rekreačních chat a chalup před rekonstrukcí, ale v slušném stavu, propadly až o 30 % meziročně,“ vysvětluje Jakub Veverka, ředitel realitního portálu Videobydleni.cz.

Cenové rozdíly v segmentu rodinných domů jsou dány především migrací obyvatel do větších měst. Platí, že čím dále od centra okresního města, tím je cena u stejného typu domu nižší. Trend vylidňování vesnických oblastí a malých obcí způsobuje cenové rozdíly u podobných typů rodinných domů v stejném stavu v řádu i několika milionů korun.

Domy za cenu pozemků? Jak kde…

„Rodinné domy v méně žádaných lokalitách se meziročně propadly až o 28 %, naopak v žádaných lokalitách podobné domy vyskočily o vyšší jednotky procent z roku na rok. Na pokles ceny má nejvíc vliv jak lokalita, tak i stav. Čím horší je stav, tím cena klesala meziročně rychleji, a to až postupně směrem k ceně samotného pozemku,“ dodává Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

Cena průměrného rodinného domu po rekonstrukci v severních Čechách o výměře 150 m2 přímo v okresním městě se v roce 2023 pohybovala okolo sedmi milionů, v roce 2024 je to již 8-9 milionů korun.

„Zatímco cena stejného domu po rekonstrukci, v menší obci, vzdáleného několik minut do centra okresního města se v roce 2023 pohybovala na úrovni 4,5 mil., tak v květnu 2024 se takový dům podobný dům nabízel i pod 3,5 mil. Je to právě z důvodu ochablé poptávky po rodinných domech v menších obcích. Přitom právě takové bydlení nabízí s dotací „Oprav dům po babičce“ vysoký potenciál. Průměrná doba inzerce rodinných domů v obcích pod 500 obyvatel a ceně do 3,5mil., vzrostla meziročně z 65 na 125 dnů,“ uzavírá Veverka.

Sledování cen nemovitostí proběhlo v intervalu květen 2023 - květen 2024. 

Témata:  bydlení nemovitosti byty

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.