bydlení

Ilustrační fotografie

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Bydlení

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Ilustrační fotografie

Ceny bytů se do konce léta vyšplhají opět na maxima

Bydlení

Ceny bytů se v atraktivních lokalitách vracejí k rekordním hodnotám z roku 2022. Experti očekávají další růst, a to i kvůli rozvolnění hypotečních limitů ČNB. V současnosti jsou hypotéky dostupné s průměrnými sazbami okolo 5 %. Do léta sice mohou ještě o něco klesnout, ale s ohledem na rostoucí ceny bydlení doporučují experti s nákupem nemovitosti moc neotálet. 

CZK

Daň z nemovitosti poškodí hlavně důchodce a mladé rodiny bez vlastního bytu. Jde o další porušený slib vlády, již několikátý

Daně a mzdy Komentář

Tento týden vyprší termín pro řádné uhrazení daně z nemovitosti, která letos řadu domácností nepříjemně zaskočila. I když se v průměru zvedá o osmdesát procent, v důsledku loni schváleného konsolidačního balíčku, řada domácností se musí smířit třeba i s jejím vícenásobným nárůstem. Najdou se třeba tací, jež loni platili zhruba tisícovku ročně, ale letos už na dani odvedou přibližně čtyři tisíce.  

Ilustrační fotografie

Vyplatí se v roce 2024 investovat do nemovitostí?

Bydlení

Ještě před několika lety se mluvilo o investování do nemovitostí jako o jedné z nejvýhodnějších investic vůbec. S růstem úrokových sazeb v minulých letech však zájem o investiční nemovitosti ochladl. Postupný pokles úrokových sazeb v letošním roce šel ale ruku v ruce s opětovným zvýšeným zájmem o nemovitosti ze strany investorů. Jsou tedy opravdu nemovitosti vhodnou investiční příležitostí? 

Ilustrační fotografie

Bydlení

Ceny bytů pravděpodobně opět výrazně vzrostou

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod 5 procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na toto budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí. 

Ilustrační fotografie

O starší byty je zájem. Prodej na jaře výrazně zrychlil

Bydlení

Zájem o starší byty v prvním čtvrtletí rostl. Ukazují to čísla realitní společnosti RE/MAX, podle které se mediánová doba od zveřejnění bytu v nabídce po její rezervaci zkrátila v březnu na 33 dnů. Ve srovnání s délkou prodeje v předchozím roce se doba zkrátila téměř na polovinu.

Ilustrační fotografie

Praská realitní bublina v Číně, Peking v obavě stupňuje svoji odezvu. Ohrožené je i Česko

Bydlení

Na čínském realitním trhu jde do tuhého. Peking totiž dnes přišel s dosud nejrazantnějšími zásahy, jež mají zvrátit zrychlující – a vlastně již rekordní – propad cen nemovitostí. Zejména dochází k odstranění administrativně vynucované spodní hranice – jakési „podlahy“ – hypotečních sazeb. Současně se Peking snaží podnítit místní vlády v jednotlivých čínských provinciích, aby domy vykupovaly a přetvářely je v sociálně dostupné bydlení. 

Iztok Toplak

Bydlení Rozhovor

Dostupnost bydlení se lepší, v Česku je až 900 nájemních bytů, říká realitní expert

Jak se projeví tolik diskutované snižování úrokových sazeb na realitním trhu, jaký to bude mít vliv na ceny? Ačkoliv tuzemská ekonomika zažila za duben dramatičtější zvýšení inflace, než které očekávala ČNB, predikce ekonomů naznačují do budoucna spíše snižování úrokových sazeb. S očekávaným snižováním úrokových sazeb je pak spojeno zvýšení dostupnosti bydlení pro lidi s nižšími příjmy, a tedy i tlak na cenu. Současný stav realitního trhu je ve znamení pozitivní nálady a mírného oživení, jak dlouho tento trend vydrží? Na to serveru MoneyMAG.cz odpověděl realitní znalec a analytik Iztok Toplak.

Ilustrační fotografie

Bydlení pro mladé: Jak na něj dosáhnout?

Bydlení

Bydlení je dnes pro mladé sice dosažitelné, ale s komplikacemi. Beznadějná však touha po vlastním bydlení není, ani v mladém věku. Odborníci z Banky.cz poradí, jak na bydlení dosáhnout s využitím hypotéky nebo jejích alternativ. Zastavíme se také u dotací na vlastní bydlení a u zvýhodněných úvěrů pro žadatele mladšího věku. 

Bydlení v domě v USA.

Američané v depresi. Podle nich je nejhorší čas na koupi domu

Bydlení

Američané zůstávají v dlouhodobě pesimističtí ohledně výhledu stavu trhu s bydlením. Pouhých 21 % uvedlo, že podle průzkumu americké nadnárodní analytické a poradenské společnosti Gallup zveřejněném ve čtvrtek je vhodná doba na koupi domu. To je svázáno s loňským rokem o nejhorším výsledkem v historii Gallup. Naprostá většina Američanů – 76 % tvrdí, že je špatný čas na koupi domu. To je těsně pod rekordem 78 % zjištěným před rokem.

Ilustrační fotografie

Jak funguje hypotéka na rekonstrukci?

Bydlení

Má váš byt nejlepší roky za sebou? Zdědili jste dům a rádi byste ho kompletně opravili? Koupili jste starší nemovitost k rekonstrukci? Hypotéka na rekonstrukci je jednou z možností, jak získat peníze na potřebné opravy. Ukážeme vám, jak si správně nastavit rozpočet na rekonstrukci a co je potřeba udělat pro získání hypotéky.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Češi opět nakupují byty. Je to nečekané překvapení

Chuť Čechů na nákup nemovitostí opět vzrostla. V Praze, hlavním realitním trhu, developeři v prvním čtvrtletí prodali 1600 nových bytů, což je nejvyšší počet za poslední tři roky. Růst poptávky je patrný i v jiných oblastech; například v Brně se zájem v prvním čtvrtletí zvýšil více než dvojnásobně ve srovnání s předchozím rokem. Tento trend vede k zastavení poklesu cen bytů, a letos se pravděpodobně ceny opět zvýší. Tuto informaci zveřejnil server novinky.cz.

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Bydlení

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?

Ilustrační fotografie

Pojištění

Pojištění majetku se vyplatí nepodceňovat. Pozor na faktor času

Pojištění majetku se nevyplatí podceňovat. Často toto téma odkládáme na neurčito a spoléháme se na to, že právě nám se nic nestane. Motivem k pojištění majetku bývá nešťastná událost v našem okolí, která nám připomene, že kritické situace se nevyhýbají nikomu. Je výhodnější být na takové situace připravený předem. Aby pojištění majetku fungovalo správně a bylo k užitku, je však potřeba vědět, jak přesně funguje a na co si dát pozor.

Ilustrační fotografie

Jaký byl rok 2023 ve světě hypoték a co přinese realitní trh v roce 2024

Půjčky a spoření

Rok 2023 se u většiny poskytovatelů hypoték i realitních makléřů zapíše mezi ty méně úspěšné. Zájem Čechů o pořízení vlastního bydlení byl totiž velmi vlažný. A jaké jsou vyhlídky na příští rok? Pozvolna klesající úrokové sazby hypoték, oživení zájmu o nemovitosti a dražší pojištění nemovitosti i domácnosti. Jaké další změny přinese rok 2024?

Ilustrační fotografie

Nájmy rostou napříč Českem. Nejdražší jsou v Praze

Bydlení

Nájemné bytů v Česku stabilně roste, a to už od roku 2014. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se průměrný nájem v ČR vyšplhal na 266 Kč za m2, oproti loňsku se jedná skoro o 5% nárůst. V Praze se průměrná cena zastavila na 351 Kč za m2. Téměř všechna města zaznamenala meziroční nárůst, výjimku tvoří Ostrava, kde nájemné lehce pokleslo na hodnotu 209 Kč/m2.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Jak to aktuálně vypadá s prodejem nemovitostí v Česku? Na výrazný pokles cen nečekejte

Na českém realitním trhu začíná být opět více živo. I když se úrokové sazby hypoték nevzdalují od historických maxim a na výraznější pokles sazeb si ještě nějaký čas počkáme, zájemců o koupi nemovitosti pozvolna přibývá. Důvodů pro to může být hned několik. Novostavby i starší nemovitosti určené k bydlení zlevnily, kupující mají na výběr z široké nabídky bytů i rodinných domů a šance na další zásadnější pokles cen nemovitostí je poměrně malá. 

Ilustrační fotografie

Touha bydlet ve vlastním nezmizela. Investoři jen vyčkávají na příznivější podmínky financování

Bydlení

Rok 2023 je pro stavebnictví obdobím postupné stabilizace. Jeho první polovina se sice nesla ve znamení útlumu, nyní však přichází první pozitivní impulsy a ve druhém pololetí společnost Wienerberger očekává křehký růst poptávky. Už nyní totiž spouštěče mnohých obav ohledně investic do bydlení, jako například dřívější vysoké ceny energií, rostoucí inflace nebo úrokové sazby hypoték, ztrácejí na síle, a tak může nadcházející období přinést investorům dobré podmínky pro realizaci bydlení.

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima

Komentář Olívie Lacenové: Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.