Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vysoké ceny nemovitostí a triky inzerentů. Nenechte se oklamat

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Přes vzrůstající ceny zájem o koupi nemovitostí neutuchá. Na realitních portálech se však spotřebitelé mohou při výběru budoucího bydlení setkat s řadou pochybných praktik. Zjištění konečné ceny, skutečné výměry či aktuálního stavu je tak mnohdy práce pro detektiva. Jaké inzeráty je snad lepší přehlédnout?

K ceně připočtěte…

Na realitních portálech se nezřídka můžete setkat s nabídkami, kdy je cena uvedená v popisku upřesněna níže uvedenou poznámkou. „Dozvíte se, že k ceně musíte ještě připočíst DPH, provizi realitní kanceláře či náklady na zajištění právních služeb souvisejících s převodem nemovitosti. V důsledku tak konečná cena nemovitosti může dosahovat částky často o stovky tisíc vyšší,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Uvádění cen tímto způsobem značí především netransparentní jednání, ale je také v rozporu s požadavky pro uvádění spotřebitelských cen.

Od výměry odečtěte…

Nenechte se ohromit ani velkorysou výměrou bytu, kreativní makléř do ní možná jen zahrnul sklepní kóji, terasu a parkovací stání.

Podlahovou plochu bytu přitom v jednotce tvoří půdorysná plocha všech místností bytu včetně půdorysné plochy všech stěn, sloupů, pilířů, komínů a obdobných svislých konstrukcí. Započítává se do ní také podlahová plocha zakrytá zabudovanými předměty, jako jsou zejména vestavěné skříně, vany a jiné zařizovací předměty ve vnitřní ploše bytu. „Podlahová plocha je celková vnitřní plocha bytu, kdyby byl zcela prázdný bez jakýchkoliv vnitřních příček a vybavení. Naopak se do ní nezapočítávají lodžie, balkony, terasy či například sklepní kóje a půdy,“ vysvětluje Hekšová. 

Užitná plocha, jak název sám napovídá, by měla vypovídat o ploše, kterou je obyvatel bytu schopen skutečně využít, nejsou do ní proto započteny již zmíněné konstrukční prvky. 

Obytná plocha je pak pojem ještě užší a měla by zahrnout pouze plochu, která je určena k celoročnímu bydlení. Zahrnuty tak mohou být jen místnosti, které mají alespoň 8 m² a jsou přímo osvětlené a větratelné a přímo nebo nepřímo vytápěné.  Kuchyň se za obytnou místnost považuje, pokud má podlahovou plochu alespoň 12 m².

Skutečný stav domyslete…

Zprostředkovatelé ve snaze zaujmout rovněž nezřídka přikrášlují informace o prodávané nemovitosti. „Byt o dispozici 3+kk se ukáže jako 2+1 se ‚skrytým potenciálem‘, moderní interiér je zase těžko rozpoznatelnou digitální vizualizací,“ vyjmenovává triky neférových zprostředkovatelů ředitelka dTestu a dodává: „Pozor si dejte také na nebytové prostory nabízené jako ateliéry k bydlení. Nejenže budete mít trable s hypotékou, ale nemůžete zde ani trvale bydlet, případně byt evidovat jako adresu trvalého pobytu.“

Témata:  bydlení nemovitosti

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 12:26

14. května 2025 11:21

13. května 2025 11:41

Dovolená začíná stresem: Co vás čeká ještě před nástupem do letadla

Někoho může už samotná myšlenka na cestu na dovolenou, která obnáší leteckou přepravu, znervózňovat. Včasný check-in, kontrola dokladů, odbavení zavazadel nebo bezpečnostní kontrola, to vše mohou být stresující situace. Když se ale člověku podaří projít vším bez komplikací, obvykle z něj prvotní obavy opadnou. O to větší rozčarování pak přichází ve chvíli, kdy se ukáže, že má let zpoždění, čas odletu se neustále posouvá a cestující může nakonec čekat i několik hodin přímo na palubě letadla. Víte, na co máte v takových situacích nárok?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.