Ceny nemovitostí neustále rostou, což zanechává mnoho majitelů v nevědomosti o skutečné hodnotě jejich majetku. Nemusí tak mít své byty či domy dostatečně pojištěné, což v případě škody může vést k zásadním finančním problémům.
V druhé polovině roku 2022 a začátkem roku 2023 sice ceny nemovitostí chvíli klesaly, do začátku loňského roku se však vrátily na původní úroveň a dále stoupají. Podle odhadů se jen v posledním kvartále 2024 zvýšily o přibližně 6 procent celorepublikově, v některých krajích i výrazně více. V delším horizontu je nárůst cen ještě dramatičtější, za posledních deset let vystřelila hodnota nemovitostí na zhruba dvouapůlnásobek. Kdo uzavřel pojištění nemovitosti před více lety tak má výrazně podpojištěno.
„Podpojištění domácnosti se stává vážným problémem v situaci, kdy dojde na příslovečné lámání chleba. V případě pojistné události totiž zákon pojišťovně umožňuje snížit plnění ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka ke reálné, tedy aktuální pojistné hodnotě nemovitosti. Očekáváte tedy nějakou částku, vyplacenou ale dostanete nižší sumu, v některých případech i výrazně nižší,“ varuje Ondřej Vacek, produktový specialista portálu Top-Pojištění.cz, který je obchodní značkou společnosti Ušetřeno.
Čtěte také
Podle České asociace pojišťoven (ČAP) hrozí tento scénář zhruba 70 procentům pojištěných nemovitostí v Česku s tím, že průměrná míra podpojištění činí 31 procent. Majitel, jehož nemovitost je podpojištěna o této průměrné hodnotě, tedy musí počítat s tím, že pojišťovna uhradí jen 69 procent případné škody. Podpojištění přitom nezpůsobuje jen pozvolný růst cen nemovitostí či inflace obecně, ale také investice do domu či bytu. Pokud klient například vymění střechu nebo instaluje fotovoltaiku a tepelné čerpadlo, hodnota jeho nemovitosti skokově stoupne.
„V takovém případě je nutné pojistné krytí navýšit, i když to znamená vyšší pojistné. Případně to můžete pojišťovnu nechat dělat za vás průběžně takzvanou indexací, tedy každoročním navýšením pojistné částky na základě aktuálních cen stavebních prací a materiálu. Tak či onak bych nic nepodceňoval, vždyť pozorujeme čím dál častější a výraznější výkyvy počasí, a to nejen katastrofální povodně jako byly ty loňské. Také krupobití nebo vichřice dokáže napáchat značné škody na majetku,” upozorňuje Vacek.
Nejenže bezmála tři ze čtyř bytů či rodinných domů nejsou dostatečně pojištěny, ale 1,6 milionů českých nemovitostí není podle ČAP pojištěno vůbec. Najít výhodnou nabídku či smlouvu s lepšími podmínkami přitom není nijak složité. S důvěryhodným srovnávačem jako je Ušetřeno.cz či Top-pojištění.cz stačí několik kliknutí a pro sjednání nové smlouvy jeden krátký telefonát.
Témata: nemovitosti, pojištění majetku, pojištění domácnosti, bydlení
Související
21. ledna 2025 11:23
13. ledna 2025 12:59
8. ledna 2025 10:03
20. listopadu 2024 11:28
31. října 2024 11:37
27. srpna 2024 19:26