byty

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Bydlení

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.

Ilustrační fotografie

Ceny nových bytů v Praze prolomily hranici 160 tisíc za m²

Bydlení

Nejnovější data z rezidenčního trhu nadále potvrzují silný návrat odložené poptávky, která se oproti loňskému roku téměř zdvojnásobila. Za první tři letošní čtvrtletí se v Praze prodalo 5 350 nových bytů, což je meziroční nárůst o 98 %. Vysoká poptávka se odráží také v růstu cen nových bytů. Nabídkové i prodejní ceny dosáhly nových maxim a překonaly hranici 160 tisíc Kč/m2, resp. 152 tisíc Kč/m2. To je dáno dražšími projekty, které byly nově uvedeny na trh, zdražením stávajících bytů v nabídce a celkově nedostatečným množstvím volných jednotek na trhu. Vyplývá z tržní analýzy developerských společností Central Group, Skanska a Trigema.

Ilustrační fotografie

Co je důležité kontrolovat před koupí bytu?

Bydlení

Před koupí bytu je třeba ověřit několik klíčových aspektů, které mohou ovlivnit nejen vaši spokojenost, ale také budoucí výdaje spojené s nemovitostí. Bohužel ne vždy má realitní makléř snahu poskytnout všechny potřebné informace. Měli byste se zajímat nejen o bytovou jednotku, ale také o stav domu jako celku. Starší nemovitost může vyžadovat nákladnější opravy, na jejichž financování se musí spoluvlastníci podílet. Důležité je také prověřit finanční zdraví společenství vlastníků jednotek.

Ilustrační fotografie

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Bydlení

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Ilustrační fotografie

Bydlení

Ceny bytů se do konce léta vyšplhají opět na maxima

Ceny bytů se v atraktivních lokalitách vracejí k rekordním hodnotám z roku 2022. Experti očekávají další růst, a to i kvůli rozvolnění hypotečních limitů ČNB. V současnosti jsou hypotéky dostupné s průměrnými sazbami okolo 5 %. Do léta sice mohou ještě o něco klesnout, ale s ohledem na rostoucí ceny bydlení doporučují experti s nákupem nemovitosti moc neotálet. 

Ilustrační fotografie

Vyplatí se v roce 2024 investovat do nemovitostí?

Bydlení

Ještě před několika lety se mluvilo o investování do nemovitostí jako o jedné z nejvýhodnějších investic vůbec. S růstem úrokových sazeb v minulých letech však zájem o investiční nemovitosti ochladl. Postupný pokles úrokových sazeb v letošním roce šel ale ruku v ruce s opětovným zvýšeným zájmem o nemovitosti ze strany investorů. Jsou tedy opravdu nemovitosti vhodnou investiční příležitostí? 

Ilustrační fotografie

Ceny bytů pravděpodobně opět výrazně vzrostou

Bydlení

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod 5 procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na toto budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí. 

Ilustrační fotografie

O starší byty je zájem. Prodej na jaře výrazně zrychlil

Bydlení

Zájem o starší byty v prvním čtvrtletí rostl. Ukazují to čísla realitní společnosti RE/MAX, podle které se mediánová doba od zveřejnění bytu v nabídce po její rezervaci zkrátila v březnu na 33 dnů. Ve srovnání s délkou prodeje v předchozím roce se doba zkrátila téměř na polovinu.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Češi opět nakupují byty. Je to nečekané překvapení

Chuť Čechů na nákup nemovitostí opět vzrostla. V Praze, hlavním realitním trhu, developeři v prvním čtvrtletí prodali 1600 nových bytů, což je nejvyšší počet za poslední tři roky. Růst poptávky je patrný i v jiných oblastech; například v Brně se zájem v prvním čtvrtletí zvýšil více než dvojnásobně ve srovnání s předchozím rokem. Tento trend vede k zastavení poklesu cen bytů, a letos se pravděpodobně ceny opět zvýší. Tuto informaci zveřejnil server novinky.cz.

Ilustrační fotografie

Dvacet let od vstupu do Unie může Česko poprvé financovat dostupné byty z veřejných zdrojů

Bydlení

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a Státní fond podpory investic dojednali s Evropskou komisí podporu dostupného bydlení v České republice z veřejných peněz. Díky tomu může stát financovat vznik nájemních bytů s nižším než tržním nájemným například pro mladé lidi do 35 let nebo prospěšné profese v regionech. Dotace a výhodné úvěry na projekty dostupného bydlení budou moci získat samosprávy i soukromé subjekty – už letos to budou zhruba dvě miliardy korun.

Ilustrační fotografie

Bez velké krize české byty výrazněji nezlevní. Vlastní bydlení v Praze je jako červené ferrari

Bydlení

Komentář Lukáše Kovandy: Poptávka po nemovitostech zůstane letos v Česku utlumená. Hlavně v důsledku vysokých úrokových sazeb hypoték a stále poměrně vysokého úročení investičních alternativ k investičnímu vlastnictví realit, jako jsou například vládní dluhopisy. I přesto letos k určitému oživení poptávky po nemovitostech dojde, zejména vlivem lepšího než předpokládaného zvládnutí energetické krize EU a zažehnáním nebezpečí opravdu hluboké evropské recese.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Družstevní bydlení se stává trendem

Na financování bydlení se v uplynulém období nepříznivě podepsaly vysoký nárůst úrokových sazeb hypoték a dvouciferná inflace spojená zejména s prudkým zvyšováním cen energií a dalších životních nákladů. Rovněž Česká národní banka zpřísnila podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. To vše vedlo k ochlazení trhu. Zájem o koupi domů i bytů se razantně snížil. Ještě více pak poklesla poptávka po rekreačních nemovitostech. Trendem se stává družstevní bydlení.

Ilustrační fotografie

Na trh nemovitostí vstupuje nový trend. Každý pátý byt si pořizují senioři

Bydlení

Odborníci pozorují na trhu realit nástup nového trendu. V porovnání s minulými lety si nemovitosti pořizuje stále více seniorů. Nejčastěji se jedná o seniory, kteří v produktivním věku podnikali nebo měli vysoké příjmy. Za naspořené finanční prostředky pořizují investiční byty, které jim vytváří pasivní příjem, anebo je kupují svým dětem či vnoučatům. Podle kvalifikovaného odhadu odborníků ze společnosti GarantovanyNajem.cz se tento trend týká až 20 % nákupů.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Zdanění prázdných bytů a domů bohatých lidí bytovou krizi nevyřeší

Politikům v různých částech světa se nedaří zvládnout krizi na trhu s dostupným bydlením. V některých světových velkoměstech se tak zaměřili na taktiku, kterou je zdanění prázdných bytů a domů bohatých. Ne všichni jsou však přesvědčeni, že to pomůže. Podle ekonomů jsou tyto poplatky jsou do značné míry politickým divadlem a politici musí začít řešit jiné faktory, jako nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou, píše agentura Bloomberg.

Ilustrační fotografie

Ceny bytů nadále porostou

Bydlení

Ceny nemovitostí budou růst napříč regiony i ve třetím kvartále letošního roku. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX, která zhodnotila doposud uzavřené transakce a rozpracované zakázky, které budou dokončeny v průběhu dalších měsíců. Nejpomaleji rostoucím regionem je pak Praha.

Ilustrační fotografie

Pokutování za volný byt? Volební priorita ČSSD nás přibližuje 50. létům

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Minulý týden představené priority volebního programu ČSSD zřetelně dokumentují, že vládní strana po volbách bude usilovat o to, aby prudce rostoucí veřejný dluh spláceli zejména ti nejmajetnější. V tomto smyslu program naplňuje klasickou definici levicovosti. V některých případech však zachází na samou hranu, či dokonce za ni, toho, co je ještě v rozvinuté demokratické a svobodné společnosti běžně přijatelné.

Ilustrační fotografie

Byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu. Na vlastní bydlení už střední třída nedosáhne

Bydlení

Průměrná cena metru čtverečního nového bytu v brněnské nabídce poprvé v historii přesáhla sto tisíc korun. Nárůst cen je způsoben dlouhodobě nedostatečnou výstavbou, kterou limituje zejména nedostatečně flexibilní územní plánování. Nejlépe se v uplynulých třech měsících prodávaly garsonky, a překonaly tak dlouhodobě největší zájem o byty dispozice 2+kk, které se od ledna do března prodávaly za cenu kolem 5,4 milionu korun, vyplývá z pravidelné analýzy společnosti Trikaya.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Lockdown přeje nejen chalupám, ale i bytům s předzahrádkou

Hlad po rekreačních objektech je stále větší, a to ještě jaro ani pořádně nezačalo. Navíc realitní makléři čekají na otevření okresů, aby mohly být realizovány domluvené prohlídky. Rekordní zájem je také o byty s předzahrádkou, či větší terasou.

Ilustrační fotografie

Zvyšování nájemného se řídí v prvé řadě dohodou a poté zákonem

Bydlení

Zda se bude či nebude nájemné v průběhu trvání nájmu bytu nebo domu zvyšovat, může být určeno dopředu již v nájemní smlouvě. Na zvýšení nájemného se také může pronajímatel s nájemcem kdykoliv dohodnout. Není-li žádné dohody, postupuje se podle pravidel stanovených občanským zákoníkem, který upravuje i možnost domáhat se zvýšení nájemného prostřednictvím soudu.

Ilustrační fotografie

Lidé v nouzi získali v projektech Housing First dosud 375 bytů

Bydlení

Lidé v nouzi získali díky projektům Housing First neboli bydlení především dosud 375 bytů v 18 městech. Organizace v celkem 16 městech využily na zajištění bydlení s podporou sociálních pracovníků evropské peníze. ČTK o tom dnes informovala Platforma pro sociální bydlení.

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy