Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyplatí se v roce 2024 investovat do nemovitostí?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ještě před několika lety se mluvilo o investování do nemovitostí jako o jedné z nejvýhodnějších investic vůbec. S růstem úrokových sazeb v minulých letech však zájem o investiční nemovitosti ochladl. Postupný pokles úrokových sazeb v letošním roce šel ale ruku v ruce s opětovným zvýšeným zájmem o nemovitosti ze strany investorů. Jsou tedy opravdu nemovitosti vhodnou investiční příležitostí? 

Predikce úrokových sazeb pro rok 2024

Podle společnosti Swiss Life Hypoindex v květnu 2024 činila průměrná nabídková sazba hypoték 5,52 %. Během května navíc bankovní rada ČNB snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5procentního bodu na 5,25 %, takže se očekává, že dojde k dalšímu poklesu úrokových sazeb hypoték ze strany bank. Odborníci odhadují, že by se ke konci roku 2024 mohly úrokové sazby hypoték přiblížit 4 %. Více o vývoji úrokových sazeb hypoték.

Proč v roce 2024 uvažovat o investici do nemovitostí?

„Investicím do nemovitostí nahrává do karet nejen pozvolné snižování úrokových sazeb, ale také rostoucí zájem o nájmy a nárůst cen nájmů. Mezi investory jsou nejžádanější garsonky a byty 2+kk. V případě větších bytů bývá složitější najít nájemníky. Pokud uvažujete o koupi bytu na investici, měli byste se zaměřit nejen na dispozici bytu, ale také lokalitu, ve které se byt nachází. Ideální je zvolit lokalitu s dobrou občanskou vybaveností a dobrým dopravním spojením. Například v Praze na jeden byt připadají i desítky zájemců o pronájem,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. 

Výhody investování do nemovitostí

Investice do nemovitostí je spojená s několika výhodami, které u jiného typu investice nenajdete. Jedná se o tyto: pravidelný pasivní příjem z nájemného, dlouhodobý růst hodnoty nemovitosti (v ČR se roční zhodnocení nemovitostí pohybuje okolo 9 %), možnost ručit nemovitostí při žádosti o hypotéku, finanční jistota (možnost případného prodeje nemovitosti), vyšší výnos než v případě spoření.

Rizika investování do nemovitostí

Podobně jako jiné typy investic i investice do nemovitostí je kromě výhod spojená s také s několika nevýhodami. V první řadě je třeba počítat s vysokými počátečními náklady. Je také nutné myslet na to, že může být správa nemovitosti časově náročná a komplikovaná. V případě, že se rozhodnete nemovitost pronajímat, je třeba vzít v potaz i riziko neplatících nájemníků a samozřejmě také nutné investice do oprav apod. Hodnota nemovitosti i nájemného navíc může kolísat v závislosti na aktuální situaci na trhu s nemovitostmi.

Jak financovat nákup investiční nemovitosti?

Investoři zpravidla nákup investiční nemovitosti financují buďto vlastními finančními prostředky nebo hypotečním úvěrem. Půjčku na bydlení následně postupně splácí z příjmů z pronájmu. Pokud i vy plánujete nemovitost na investici financovat hypotečním úvěrem, dobře zvažte výši půjčky a její podmínky. Vzhledem k tomu, že vám může vypadnout příjem z nájmu, vždy byste měli mít vytvořenou dostatečnou finanční rezervu.

Investice nejen pro milionáře

Investice do nemovitostí přitom nejsou určené pouze pro lidi, kteří mají na kontě mnoho milionů a hledají konzervativní zhodnocení. Stačí, když máte naspořeno „jen“ několik set tisíc korun. „Můžete totiž využít takzvanou investiční hypotéku. Nájem poté nastavíte tak, aby pokryl co nejvyšší část splátky úvěru a další náklady (fond oprav, daň z nemovitosti). Postupně vám tak zaplatí celou nemovitost. Ideální ale samozřejmě je, když je nájem vyšší a každý měsíc vám z něj zůstane něco navíc jako zisk. V úvahu navíc musíte vzít i návratnost investice. U pronájmů by neměla být delší než 15-30 let,“ upřesňuje Petr Jermář z banky.cz.

Investovat do nemovitostí je možné už od 500 Kč

Ne všichni mají samozřejmě prostředky a podmínky k tomu, aby si mohli pořídit investiční nemovitost. Investovat do nemovitostí je ale možné i jiným způsobem, a sice prostřednictvím nemovitostních fondů nebo investičních platforem, jako je například Investown.cz či CroFunGo. Výhodou těchto forem investice je, že můžete v obou případech investovat už od 500 Kč. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv investici do nemovitostí, nezapomínejte na základní investiční pravidlo – diverzifikujte své vklady. Rozdělením finančních prostředků do několika typů investic a odvětví minimalizujete riziko ztráty. 

Témata:  nemovitosti bydlení byty

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy