Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žalobce: Exekutorka způsobila škodu 26 milionů. Peníze z exekucí posílala i na účet přítele

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Na chod exekučního úřadu, jeho rekonstrukci, ale i na bankovní účet svého přítele posílala podle žalobce bývalá přerovská soudní exekutorka Jitka Studená peníze získané během její exekuční činnosti. Podle státního zástupce Petra Mazálka zmařila žena vyplácení peněz v celkem 281 exekučních řízeních a způsobila tak škodu přesahující 26 milionů korun. Obžalovaná k soudu nepřišla ani dnes. Souhlasila však s jednáním v její nepřítomnosti, soudce tak policejní eskortu odvolal. Ženě hrozí až 12 let vězení, souzena je v nejpřísnější sazbě kvůli škodě velkého rozsahu.

Obžaloba postihuje jednání šestapadesátileté bývalé přerovské soudní exekutorky při výkonu exekuční činnosti v letech 2009 až 2013. "Přisvojila si cizí věc, která jí byla svěřena a způsobila škodu velkého rozsahu. Jako úřední osoba zároveň nesplnila povinnost vyplývající jí z její pravomoci. Dopustila se tak zločinu zpronevěry a zločinu zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl státní zástupce Petr Mazálek. Studená podle něj jako jediná rozhodovala o odchozích platbách a výběrech prostředků v hotovosti, tato vymahatelní plnění však nevyplácela, ale používala na chod úřadu, na rekonstrukci úřadu v Komenského ulici v Přerově nebo je převáděla na bankovní účet svého přítele, uvedl žalobce.

Obžalovaná se dnes soudu znovu neúčastnila. Z jednání se omluvila kvůli dítěti, ale soud její omluvu v úterý neakceptoval a rozhodl se ji předvést policií. Žena nakonec souhlasila s jednáním v její nepřítomnosti a to i ve čtvrtek, na kdy je plánované další jednání.

Svým jednáním bývalá soudní exekutorka poškodila podle žalobce jednotlivce, státní správu i řadu firem. S nárokem na finanční odškodnění se připojilo například ministerstvo spravedlnosti, banky či okresní správa sociální zabezpečení. Z firem jde především o pivovarnickou skupinu středomoravských pivovarů PMS Přerov, do které spadá Pivovar Litovel, Pivovar Zubr a Pivovar Holba z Hanušovic.

Rozsáhlý případ mapovali policisté několik let. Na kauzu se zaměřili jihomoravští specialisté z odboru hospodářské kriminality na základě žádosti o změně místní příslušnosti kvůli možné podjatosti jejich kolegů. Ze seznamu exekutorů podle webu profesní komory Studená vypadla v roce 2013, v jejím obvodu ji nahradil jiný exekutor.

Témata:  exekuce exekutoři soudy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Elon Musk

Komentář

Elon Musk se včera stal nejbohatším člověkem celých dějin. Bohatne 3,4 miliardy Kč za hodinu. České důchody by pokryl na 12 let!

Jmění Elona Muska se včera po zavření burz vyhouplo na 347,8 miliardy dolarů (8,5 bilionu Kč). Takovým jměním ještě nikdy v historii žádná osoba neoplývala, alespoň tedy v nominálním dolarovém vyjádření. Musk překonal i sám sebe z doby před třemi roky, kdy, v listopadu 2021, měl jmění až 340,4 miliardy dolarů. Reálně – v očištění o inflaci – tedy na rekordu není. Protože 340,4 miliardy odpovídá v nynějších cenách 386,6 miliardy.