Lidem v exekuci zůstane více peněz. Částka, kterou exekutor nesmí strhnout, se zvýšila

Od července se zvýšila částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi z jeho mzdy. Lidem v exekuci nebo v insolvenci tak zůstane měsíčně více peněz než dosud. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Změna se podle něj nejvíce projeví u dlužníků s vyživovací povinností, kterým měsíční srážka ze mzdy klesne nejvíce. Nově vypočtená nezabavitelná částka za měsíc červenec se uplatní poprvé za výplatní období v srpnu.

Ilustrační fotografie
reklama

Nezabavitelná částka by se nově měla zvýšit ze dvou třetin součtu částky životního minima a částky normativních nákladů na bydlení na tři čtvrtiny součtu. Nezabavitelná částka za vyživovanou osobu má vzrůst z jedné čtvrtiny na jednu třetinu.

"Cílem návrhu bylo napravit nepříznivý stav, kdy po odečtu zákonných srážek ze mzdy nezbývá dlužníkům dostatek financí na zajištění výživy a bydlení rodiny, a docházelo tak k jejich vytlačování na hranici chudoby. Dlužníci tento problém řeší vstupem do šedé ekonomiky, kde vydělávají nepostižitelné příjmy. To se negativně odráží v míře uspokojení věřitelů dlužníka," uvedl Řepka.

Na stránkách ministerstva je podle Řepky dostupná kalkulačka splátek a metodika jejich výpočtu od 1. července pro insolvence i exekuce. "Výsledná částka, která lidem v exekuci nebo v insolvenci zůstane, závisí na výši jejich příjmů, neboť jim nezůstává pouze základní nezabavitelná částka v nové výši 7772 korun, u níž došlo ke zvýšení od začátku roku 2020 o 1164 korun, nýbrž i část ze zbývající mzdy," vysvětlil mluvčí.

"Hranice, od které se sráží zbytek mzdy bez omezení, byla zvýšena již v loňském roce a je nyní 28.496 korun pro bezdětného dlužníka. Dlužníku s dítětem a minimální mzdou (13.391 korun čistého) bude nově v oddlužení ponecháno 11.373 korun, při nepřednostní exekuci dokonce 12.382 korun," doplnil Řepka.

Témata: exekuce | dluhy | Peníze | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky