exekuce

Ilustrační fotografie

V Česku se objevily falešné exekuce. Další podvod, jak získat citlivé údaje i peníze lidí

Aktuality

Na českém trhu v minulých týdnech zesílil další typ podvodu, jak získat přístup k citlivým údajům. Na náhodně generovaná telefonní čísla byla zasílána SMS informující o neuhrazeném dluhu a vyzývající ke kontrole případné exekuce na velmi precizně připravených webových stránkách s platným certifikátem. Ty ale byly podvodné a jejich cílem bylo vylákat z netušících lidí pomocí bankovní identity či identity občana přístup k jejich účtům a dalším informacím. Vyplývá to z poznatků české společnosti Analytics Data Factory, která se zaměřuje na fraud management, tedy prevenci vzniku podvodů v reálném čase.

Ilustrační fotografie

Exekutoři čekají nárůst exekucí, varují před problémy u srážek ze mzdy

Půjčky a spoření

Exekutorská komora očekává, že exekucí letos spíše přibude. Varovala také před tím, že kvůli výraznému navýšení nezabavitelné částky by exekutoři v budoucnu mohli častěji namísto srážek ze mzdy přistupovat k exekucím movitých věcí i nemovitostí. Řešením pro věřitele i dlužníky by podle komory mohlo být například stanovení minimální srážky ze mzdy, uvedli zástupci stavovské organizace na dnešní tiskové konferenci.

CZK

Začíná druhé kolo milostivého léta pro dlužníky, potrvá do konce listopadu

Ekonomika

V Česku začíná dnes druhé kolo takzvaného milostivého léta pro dlužníky, které potrvá do konce listopadu. Lidé se budou moci zbavit snadněji exekucí na dluh u veřejných institucí. Pokud uhradí původní dlužnou částku, neboli jistinu, a 1815 korun exekutorovi, úroky, penále a další platby se jim odpustí a exekuční řízení skončí. Akce se týká jen exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Není pro lidi v insolvenci.

Ilustrační fotografie

Žalobce: Exekutorka způsobila škodu 26 milionů. Peníze z exekucí posílala i na účet přítele

Finance

Na chod exekučního úřadu, jeho rekonstrukci, ale i na bankovní účet svého přítele posílala podle žalobce bývalá přerovská soudní exekutorka Jitka Studená peníze získané během její exekuční činnosti. Podle státního zástupce Petra Mazálka zmařila žena vyplácení peněz v celkem 281 exekučních řízeních a způsobila tak škodu přesahující 26 milionů korun. Obžalovaná k soudu nepřišla ani dnes. Souhlasila však s jednáním v její nepřítomnosti, soudce tak policejní eskortu odvolal. Ženě hrozí až 12 let vězení, souzena je v nejpřísnější sazbě kvůli škodě velkého rozsahu.

Ilustrační fotografie

Finance

Lidem v exekuci zůstane více peněz. Částka, kterou exekutor nesmí strhnout, se zvýšila

Od července se zvýšila částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi z jeho mzdy. Lidem v exekuci nebo v insolvenci tak zůstane měsíčně více peněz než dosud. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Změna se podle něj nejvíce projeví u dlužníků s vyživovací povinností, kterým měsíční srážka ze mzdy klesne nejvíce. Nově vypočtená nezabavitelná částka za měsíc červenec se uplatní poprvé za výplatní období v srpnu.

CZK

Stát vydělává na exekucích. Až 500 milionů korun ročně

Finance

Stát podle odhadů portálu Češi v právu ročně inkasuje zhruba 400 až 500 milionů korun na dani z přidané hodnoty (DPH) z nákladů exekuce. Pro dlužníky to znamená zdražení exekučního vymáhání o více než pětinu. To je nevýhodné i pro věřitele, kteří musí mnohdy o to déle čekat na splacení dluhu. ČTK to sdělila Česká asociace věřitelů, která portál spustila na jaře.

Ilustrační fotografie

Zadlužené děti v Česku? Exekucí je zatíženo až 4 tisíce nejmenších, ani o tom nevědí

Aktuality

Navrhované oddlužení lidí s dluhy z dětství ve zvýhodněném režimu kabinet ANO a ČSSD před zákonodárci možná nepodpoří, ale ani neodmítne. Vládní legislativci doporučili ministrům, aby se k poslanecké novele postavili na pondělní schůzi neutrálně. Předloha předpokládá, že lidé s dluhy z dětství by se mohli zbavit peněžitých závazků už za tři roky, tedy stejně jako senioři a zdravotně postižení.

Ilustrační fotografie

Absurditou roku jsou exekuce na mzdy zaměstnanců

Finance

Absurditou roku zvolili podnikatelé exekuce na mzdy zaměstnanců. Na druhém místě je povinnost zajistit bezpečnost práce při práci z domova, tzv. home office. Třetí skončil stavební zákon s příliš dlouhou dobou na vyřízení stavebního povolení. Výsledek dnes vyhlásili organizátoři soutěže, jejímž odborným garantem je Hospodářská komora ČR.

Neberete telefony? To vás může přijít hodně draho

Neberete telefony? To vás může přijít hodně draho

Půjčky a spoření

Stoupá počet lidí, kteří nepřijímají hovory od neznámých telefonních čísel. Stává se ale, že volajícím je věřitel, který chce upozornit na neuhrazený závazek. Pokud dlužník „nezvedá telefon,“ nedozví se o problému a riskuje tak mnohé nepříjemnosti.

Ilustrační fotografie

Příliš vysoké úroky z prodlení? Exekuci lze částečně zastavit

Půjčky a spoření

Pokud jsou vymáhané úroky z prodlení nepřiměřeně vysoké, mají obecné soudy povinnost částečně zastavit exekuční řízení. Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti muže, který si půjčil 25.000 korun a dluh včetně úroku z prodlení stanoveného na jedno procento denně se postupně vyšplhal na 900.000 korun. Nález je dostupný na webu soudu.

Ilustrační fotografie

Počet nově zahájených exekucí loni klesl na půl milionu

Finance

Počet nově zahájených exekucí v roce 2018 meziročně klesl o 106.445 na 505.120, snižuje se tak několikátý rok v řadě. Počet ukončených exekucí naopak dlouhodobě roste, loni jich bylo 540.000. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovali zástupci Exekutorské komory ČR.

Největší překážkou je předlužení a exekuce

Ekonomika

Experti varují před chudobou: Největší překážkou je předlužení a exekuce

Největší překážku v zaměstnávání a ve zlepšení situace chudých lidí v Česku představuje předlužení. Jsou o tom přesvědčeni odborníci na sociální problematiku. O rostoucím množství exekucí mluví jako o pandemii a považují je za jeden z nevážnějších společenských a ekonomických problémů současného Česka, který v některých územích brzdí rozvoj.

Ilustrační fotografie

Lidé postižení exekucí už nemusí přijít o střechu nad hlavou

Půjčky a spoření

Od září 2018 zahájil svoji činnost Nadační fond proti dluhové pasti (NFPDP), který nabízí pomoc lidem postiženým exekucí. Sdružuje akreditované odborníky na dluhové poradenství, poskytuje zadluženým osobám právní pomoc a pomáhá jim s orientací v nabídkách na finančním trhu. V případech, kdy je to možné, pomůže s uhrazením dlužné částky za povinného a zastaví exekuce, které směřují proti jeho obydlí.

Ilustrační fotografie

Největší mýty o exekucích a exekutorech. Dělají si, co chtějí?

Bydlení

Role exekutorů v České republice je díky charakteru samotné profese často vnímána negativně. V drtivé většině případů ale za takovým vnímáním stojí řada mýtů, které ve společnosti běžně panují. Dokonce i některá média v honbě za senzací a dramatickým příběhem neváhají využít příležitost, aby obecně vnímanou negativní roli exekutorů ve společnosti podpořila. Proto jsme připravili odpovědi na některé z nejčastějších mýtů, se kterými se Exekutorská komora pravidelně setkává.

Ilustrační fotografie

Nulové oddlužení bude mít své náklady. Pokud je novela zákona nevyřeší, nastane kolaps systému

Finance

Asociace insolvenčních správců (ASIS) podporuje zmírnění podmínek pro vstup do oddlužení. Kritizuje však skutečnost, že návrh novely insolvenčního zákona neřeší finanční dopady na administraci velkého množství nových případů. Předseda Rady expertů ASIS JUDr. Michal Žižlavský to včera řekl na semináři, který k novelizaci insolvenčního zákona uspořádal ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Jak se vyhnout dluhům a exekuci?

Podle listopadového průzkumu Exekutorské komory si na výdaje spojené s Vánoci plánovalo půjčit 13 % obyvatel, tedy asi každý osmý Čech. Pro ty, kteří předvánoční půjčky uzavřeli, začíná v lednu období prvních splátek. Někteří občané ale mohou při uzavírání půjčky přecenit své síly a již při prvních splátkách se mohou dostat do finančních potíží, které mohou dokonce skončit exekucí. Proto jsme pro vás připravili obecné rady jak exekucím předcházet.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy