Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Začíná druhé kolo milostivého léta pro dlužníky, potrvá do konce listopadu

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

V Česku začíná dnes druhé kolo takzvaného milostivého léta pro dlužníky, které potrvá do konce listopadu. Lidé se budou moci zbavit snadněji exekucí na dluh u veřejných institucí. Pokud uhradí původní dlužnou částku, neboli jistinu, a 1815 korun exekutorovi, úroky, penále a další platby se jim odpustí a exekuční řízení skončí. Akce se týká jen exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Není pro lidi v insolvenci.

Podrobné informace o podmínkách a postupu najdete zde. 

První kolo milostivého léta se konalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Využily ho desetitisíce dlužníků. I ve druhém kole je možné se zbavit dluhů u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize.

Dlužník musí exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Může požádat o vyčíslení výše původní dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor má odpovědět do 15 dnů. O kolik dnů případně lhůtu překročí, o tolik se pak dlužníkovi prodlouží čas na splacení. Odměna exekutorovi proti minulému milostivému létu stoupne z 908 na 1815 korun. Ministerstva práce a spravedlnosti už dřív uvedla, že se pak také výslovně stanoví, jaké náleží exekutorovi náklady exekuce.

Informace je možné získat na lince organizace Člověk v tísni s číslem 770 600 800 v pracovní dny od 9:00 do 17:00. K dispozici je i adresa jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz. Pomoc nabízejí také další organizace, a to třeba Charita ČR a jejích sedm desítek poraden.

Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) by milostivého léta mohlo podle mluvčí Viktorie Plívové využít na 190.000 klientů, kteří dluží na pojistném přes 11 miliard korun. Dalších 14 miliard představuje penále, které je pak možné odpustit. Na adrese https://milostiveleto.vzp.cz najdou zájemci mimo jiné vzor žádosti, která se odesílá exekutorovi.

Podle expertů na dluhovou problematiku řada dlužníků nebude mít na splacení peníze. Vymanit se z dluhů může pomoci sbírka organizace Člověk v tísni (ČvT). "Cílem není plošně a bez rozmyslu pomáhat dlužníkům, ostatně člověk by si měl své dluhy splatit, ale pomoci v případech, kde to objektivně není možné," uvedl ředitel ČvT Šimon Pánek. Zmínil třeba samoživitele s dětmi.

Organizace pořádala sbírku už v minulém kole milostivého léta. Tehdy dárci věnovali téměř 17 milionů korun. O pomoc požádalo skoro 300 lidí a rodin. Stanovené podmínky splnilo 245 žadatelů. Díky podpoře se ukončila tisícovka exekucí.

K milostivému létu se přidává i Česká spořitelna a její stavební spořitelna. Výši jistiny a účet ke splacení je možné zjistit na lince 956 777 385. Informace jsou na stránce https://www.csas.cz/cs/page/milostive-leto. Spořitelna se zapojila už do prvního kola, tehdy na úrocích a poplatcích klientům po zaplacení původního dluhu podle mluvčího Filipa Hrubého odpustila přes 90 milionů korun.

Témata:  milostivé léto exekuce dluhy

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.