Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finance má pod kontrolou jen 64 procent Čechů, méně než dříve

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Finanční záležitosti má nyní pod kontrolou 64 procent Čechů, zatímco v roce 2015 to bylo 75 procent lidí. Finance nemají pod kontrolou především mladí lidé do 30 let a osoby se vzděláním bez maturity. Zároveň 35 procent respondentů z průzkumu je se svojí finanční situací spokojeno, což je více než v roce 2015, kdy to bylo 30 procent.

Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila v lednu 2020 společnost ppm factum research mezi 1003 respondenty. MF v pořadí čtvrté dílčí výsledky průzkumu dnes zveřejnilo na internetu. Jde o součást pravidelného průzkum v zemích OECD (2010, 2015, 2020).

Z průzkumu dále vyplývá, že třetina lidí si stanovuje finanční cíle a usiluje o jejich dosažení. Jejich podíl proti roku 2015 klesl. O cíle usilují především třicátníci, lidé s vysokoškolským vzděláním a živnostníci. Lidé starší 60 let a osoby se vzděláním bez maturity si cíle nestanovují, uvádí průzkum.

Starosti s placením běžných životních nákladů mívá podle aktuálních výsledků desetina Čechů, zejména lidé se vzděláním bez maturity a osoby s nejnižšími příjmy. Naopak polovina populace nemívá problémy nikdy. V roce 2015 uvádělo 22 procent lidí, že mívá starosti s placením běžných nákladů. Naopak čtvrtina tehdy uváděla, že tyto starosti nikdy nemívá.

Příliš velké dluhy přitom přiznává dlouhodobě okolo deseti procent Čechů. Pětina lidí si myslí, že s penězi sotva vychází a 24 procent respondentů se obává, že jim v budoucnu nebudou peníze stačit.

Zároveň se 39 procent Čechů domnívá, že peníze jsou od toho, aby se utrácely. S výrokem souhlasí lidé mladší 30 let a naopak nesouhlasí osoby s vysokoškolským vzděláním a lidé starší 60 let. Celkem 28 procent respondentů pak přiznává, že raději utrácí, než aby dlouhodobě spořili. Je to o pět procentních bodů více než v roce 2015 a jde zejména o osoby mladší 30 let. Opačný názor mají především lidé starší 60 let, osoby s vysokoškolským vzděláním a živnostníci.

Část získaných údajů z průzkumu využije Mezinárodní síť finančního vzdělávání (International Network on Financial Education) při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj pro mezinárodní srovnání úrovně finanční gramotnosti dospělých. MF zveřejňuje postupně dílčí výsledky průzkumu a na konci června představí souhrnné výsledky včetně mezinárodního srovnání.

Témata:  finance lidé Peníze

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 10:16

21. července 2024 21:04

SLEDUJTE: Joe Biden se vzdal kandidatury. Trump zatím nemá soupeře

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Láká vás investování? Investiční desatero pomůže nenaletět podvodníkům

Je všeobecně známo, že pravidelné investování nejenže ochrání peníze před inflací, nabízí také zajímavou možnost, jak zhodnotit své peníze. Nedávný průzkum, který jsme realizovali ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos, ukázal, že investiční apetit Čechů stále roste. Zvýšilo se procento těch, kteří mají nějaký typ investice. V současnosti jde o 47 % populace, zatímco březnový průzkum, ukázal na 42 % populace. Začít investovat jde již s pár set korunami. Jak správně investovat a navíc předejít tomu, abychom nenaletěli podvodné nabídce? Pomůže vám k tomu investiční desatero.