Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finance má pod kontrolou jen 64 procent Čechů, méně než dříve

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Finanční záležitosti má nyní pod kontrolou 64 procent Čechů, zatímco v roce 2015 to bylo 75 procent lidí. Finance nemají pod kontrolou především mladí lidé do 30 let a osoby se vzděláním bez maturity. Zároveň 35 procent respondentů z průzkumu je se svojí finanční situací spokojeno, což je více než v roce 2015, kdy to bylo 30 procent.

Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila v lednu 2020 společnost ppm factum research mezi 1003 respondenty. MF v pořadí čtvrté dílčí výsledky průzkumu dnes zveřejnilo na internetu. Jde o součást pravidelného průzkum v zemích OECD (2010, 2015, 2020).

Z průzkumu dále vyplývá, že třetina lidí si stanovuje finanční cíle a usiluje o jejich dosažení. Jejich podíl proti roku 2015 klesl. O cíle usilují především třicátníci, lidé s vysokoškolským vzděláním a živnostníci. Lidé starší 60 let a osoby se vzděláním bez maturity si cíle nestanovují, uvádí průzkum.

Starosti s placením běžných životních nákladů mívá podle aktuálních výsledků desetina Čechů, zejména lidé se vzděláním bez maturity a osoby s nejnižšími příjmy. Naopak polovina populace nemívá problémy nikdy. V roce 2015 uvádělo 22 procent lidí, že mívá starosti s placením běžných nákladů. Naopak čtvrtina tehdy uváděla, že tyto starosti nikdy nemívá.

Příliš velké dluhy přitom přiznává dlouhodobě okolo deseti procent Čechů. Pětina lidí si myslí, že s penězi sotva vychází a 24 procent respondentů se obává, že jim v budoucnu nebudou peníze stačit.

Zároveň se 39 procent Čechů domnívá, že peníze jsou od toho, aby se utrácely. S výrokem souhlasí lidé mladší 30 let a naopak nesouhlasí osoby s vysokoškolským vzděláním a lidé starší 60 let. Celkem 28 procent respondentů pak přiznává, že raději utrácí, než aby dlouhodobě spořili. Je to o pět procentních bodů více než v roce 2015 a jde zejména o osoby mladší 30 let. Opačný názor mají především lidé starší 60 let, osoby s vysokoškolským vzděláním a živnostníci.

Část získaných údajů z průzkumu využije Mezinárodní síť finančního vzdělávání (International Network on Financial Education) při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj pro mezinárodní srovnání úrovně finanční gramotnosti dospělých. MF zveřejňuje postupně dílčí výsledky průzkumu a na konci června představí souhrnné výsledky včetně mezinárodního srovnání.

Témata:  finance lidé Peníze

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy