lidé

Ilustrační fotografie

Letní brigády 2024: volná místa ještě jsou. Brigádníci jsou ale často vybíraví

Aktuality

Mnozí studenti a studentky středních a vysokých škol si potřebují přes léto přivydělat. Hledání té správné brigády si však není třeba nechávat na poslední chvíli, koncem června či začátkem července už může být pozdě. Mezi aktuálně zveřejněnými více než 2 tisíce nabídkami na pracovním portálu Prace.cz hledají firmy nejvíce v prodeji, obchodě a administrativě, ale i v gastronomii a ve výrobě a na stavbách.

Úřad práce

Úřad práce nabízí lidem až 50 000 Kč na vzdělávání

Důchody a sociální podpora

Během následujících 16 měsíců chce Úřad práce ČR proškolit a rekvalifikovat v digitálních dovednostech cca 100 000 lidí. Dosud kurzy úspěšně absolvovalo zhruba 13 000 zájemců. Prostřednictvím vzdělávacího e-shopu úřad v současnosti nabízí více než 1 700 kurzů digitálního vzdělávání a rekvalifikací, a to všem zájemcům – zaměstnaným i nezaměstnaným. Na digitální vzdělávání svých občanů má Česko k dispozici 5,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy, který financuje Evropská unie.

Ilustrační fotografie

Většinu cizinců pobývajících v Česku tvořili Ukrajinci

Aktuality

Koncem roku 2022 dosáhl počet cizinců legálně pobývajících na našem území rekordního počtu 1 116 tisíc osob. Jejich podíl na celkové populaci tak vzrostl na 10,3 %. Přes 600 tisíc cizinců pocházelo z Ukrajiny, většinou se jednalo o válečné uprchlíky.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Česká republika má rekordní počet obyvatel

„Při vzniku České republiky 1. 1. 1993 měla naše země 10 325 697 obyvatel. Od té doby se počet obyvatel navýšil o 556 538 lidí na aktuální úroveň ve výši 10 882 235 lidí. Jedná se o historické maximum v rámci našich novodobých dějin,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ilustrační foto

Pozůstalostní důchod: Kdo na něj má nárok

Důchody a sociální podpora

Pokud vám zemřel manžel/manželka, pak máte při splnění zákonných podmínek nárok na pozůstalostní důchod. Jeho účelem je zmírnění výpadku příjmů po takovém úmrtí. Aby vám začal být vyplácen, musíte splnit nejen zákonné podmínky, ale zároveň svůj nárok musíte uplatnit. Ne vždy však dostanete pozůstalostní důchod v plné výši, protože v případě souběhu důchodů je tento důchod krácen. Za jak dlouho vám vlastně začne být pozůstalostní důchod vyplácen? Může to být i několik měsíců.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Musí vám zaměstnavatel umožnit práci z domova?

Novela zákoníku práci nově zavádí širší pojem pro práci z domova, a to práce na dálku. Musí zaměstnavatel vždy umožnit práci na dálku? Je nějaká specifická skupina zaměstnanců, která má právní nárok na práci na dálku či nikoliv? Dle novely zákoníku práce nemá žádná skupina zaměstnanců na práci na dálku právní nárok, nicméně specifická skupina zaměstnanců má právo o něj požádat, přičemž je zaměstnavatel v případě, že žádosti nevyhoví, povinen své odmítnutí zdůvodnit.

Ilustrační fotografie

Lékárnice radí: Odhalte osteoporózu včas

Magazín

Radost z pohybu a bezbolestného života je prioritou každého z nás. Na to, že pacient trpí osteoporózou, často přijde až s první vážnou zlomeninou. Odhaduje se, že toto onemocnění postihuje celosvětově přibližně 7–10 % populace1. V České republice jí v současnosti trpí až 800 tisíc obyvatel. Jak onemocnění předcházet a kde se nechat preventivně vyšetřit, radí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Ilustrační fotografie

Za hranicemi paměti: jaká je budoucnost pacientů s Alzheimerem?

Magazín

21. září připadá na Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci, vůbec nejčastější formy demence. Přestože se v průběhu času vyvinul obraz toho, jak toto onemocnění postihuje mozek, ovlivňuje myšlení a mění „k nepoznání“ životy milionů lidí na celém světě, prognózy pro pacienty stále nejsou příliš nadějné a řada aspektů tohoto onemocnění je pro nás pořád záhadou. Zatím ho nelze vyléčit, možné je jen zpomalení, a to za předpokladu, že se nemoc odhalí včas. A právě s včasnou diagnostikou může významně pomoci umělá inteligence.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Česko bez imigrantů vymírá, byť počet jeho obyvatel se blíží 11 milionům. Český průmysl ale spíše než pracovníky třeba z Mongolska potřebuje roboty a modernizaci

Komentář Lukáše Kovandy: Počet obyvatel České republiky se nezadržitelně blíží hodnotě jedenácti milionů. Ke konci letošního června mělo Česko přesně 10 873 553 obyvatele. To je meziročně o zhruba 114 tisíc osob více. Rozsah přírůstku obyvatelstva se však v letošním prvním pololetí citelně snížil. Zatímco loni v prvním pololetí Česku přibylo takřka 243 tisíc obyvatel, letos už to bylo jen přibližně 46 tisíc osob.

Ilustrační fotografie

Český trh práce je až příliš dobrý

Ekonomika

Komentář Tomáše Volfa: Srpnová nezaměstnanost stoupla z 3,5 % na 3,6 %. To znamená, že jsme stále nejlepší v Evropě, ale firmy už nemají kde brát. Kvalitní zaměstnanec je ohrožený druh.

Ilustrační fotografie

Čechů ochotných pracovat za nižší mzdu je nejméně za 30 let, vyplývá z průzkumu

Ekonomika

Čechů ochotných pracovat při hrozbě ztráty zaměstnání za nižší mzdu je nejméně za 30 let, a to zhruba tři pětiny lidí v produktivním věku. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM. Přitom ve společnosti v poslední době rostou podle průzkumu obavy z nezaměstnanosti. Strach ze ztráty práce mají téměř dvě pětiny dotázaných.

Ilustrační fotografie

Finanční gramotnost Čechů se podle indexu České bankovní asociace nezměnila

Finance

Finanční gramotnost Čechů se v letošním roce v meziročním srovnání nezměnila, index České bankovní asociace (ČBA) zůstal na 56 bodech. Proti loňsku však přibylo lidí, kteří se snaží chránit úspory tím, že je přesunují na výhodné spořící účty, případně je dávají do investic. Větší část populace začala hledat nový zdroj příjmů, resp. snížila své výdaje. Vyplývá to z červencového průzkumu ČBA a agentury Ipsos mezi 1013 respondenty.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Češi v květnu nadále utráceli opatrně, důvěra v ekonomiku je otřesená, uvádí analytici

Přesto, že tempo meziročního poklesu maloobchodních tržeb v květnu nadále zpomalovalo, zůstávají Češi s utrácením opatrní a jejich důvěra v tuzemskou ekonomiku otřesená. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK. V květnu tržby meziročně klesly o 6,1 procenta, měsíc předtím to bylo o 8,4 procenta. Proti dubnu se tržby v maloobchodě zvýšily o půl procenta, informoval dnes Český statistický úřad.

Vývoj ekonomiky

Čeští občané si utahují opasky, omezují své nákupy, velké české firmy přesto bohatnou

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Česko se tak dlouho bálo mzdově-inflační spirály, až se ve stínu strachu z ní roztočila maržově-inflační spirála. Zejména velké firmy a podniky – nejen energetické – hlásí dramatický nárůst svých zisků. Přitom Česko už několik čtvrtletí po sobě prochází spotřebitelskou recesí. Spotřeba je reálně stále pod úrovní roku 2019.

Ilustrační fotografie

Majetek lidí na celém světě se poprvé od roku 2008 snížil, uvádí studie

Ekonomika

Majetek lidí na celém světě se poprvé od finanční krize roku 2008 snížil. Na vině jsou poklesy kurzů po vypuknutí ruské válce na Ukrajině. Ta oslabila akcie a zisky investičních fondů, což vedlo ke snížení celosvětového majetku o 3,5 procenta na 255 bilionů dolarů (5,5 trilionu Kč). Podle agentury DPA to vyplývá z dnes zveřejněné studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG).

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy