Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Daňové změny 2025: Co přinese nový rok pro vaše finance?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Pro příští rok se zvyšuje daňové zatížení OSVČ platící minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění i pro OSVČ v prvním paušálním režimu. Více na pojistném zaplatí i zaměstnanci s nadstandardními příjmy, zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek s nízkou mzdou nebo osoby bez zdanitelných příjmů. Bude však možné si více přivydělat bez odvodů pojistného na pracovní dohody. Jaké jsou hlavní daňové novinky? 

Přestože se sazby přímých daní, tj. daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění meziročně nemění, tak si finančně pohorší řada osob samostatně výdělečně činných i někteří zaměstnanci. Pozitivní zprávou však je zvýšení limitů pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění z pracovních dohod. „Z dohody o provedení práce se nebude v roce 2025 platit sociální a zdravotní pojištění, když bude hrubá měsíční odměna nižší než 11 500 Kč a z dohody o pracovní činnosti, jestliže bude hrubá měsíční odměna nižší než 4 500 Kč,“ doplňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.

Platba pojistného se OSVČ prodraží

OSVČ vykonávající hlavní činnost musí vždy platit alespoň minimální měsíční zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pro rok 2025 se přitom zvyšují poměrně výrazně. Minimální záloha na sociální pojištění se zvyšuje z 3 852 Kč na 4 759 Kč a minimální záloha na zdravotní pojištění z 2 968 Kč na 3 143 Kč. „Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti bude nutné platit souhrnné měsíční zálohy na pojistném ve výši 7 902 Kč, což je téměř o 60 % více než ještě v roce 2021,“ vypočítává Gabriela Ivanco.

Více sáhnou při platbě pojistné do kapsy i paušalisté

Z důvodu zvýšení minimálních záloh se pro rok 2025 zvyšuje i částka měsíční paušální daně v prvním pásmu, a to ze 7 498 Kč na 8 716 Kč. Částky měsíční paušální daně ve druhém a třetím pásmu zůstávají stejně vysoké, tj. 16 745 Kč a 27 139 Kč. „Pro OSVČ s nízkými příjmy přinese rok 2024 výrazně vyšší daňové zatížení. Některé OSVČ s nízkými příjmy proto mohou zvážit přechod do zaměstnaneckého poměru jako alternativní možnost, zejména s ohledem na zvýšení minimální mzdy z 18 900 Kč na 20 800 Kč,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Forvis Mazars.

Zvýšení důchodů od ledna

Od ledna se všechny státní důchody valorizují, základní výměra důchodu se zvyšuje o 260 Kč a procentní výměra o 0,6 %. Z důvodu zvýšení minimální mzdy se zvyšuje i limit pro daňové osvobození důchodů. Nově budou důchody osvobozeny od daně do ročního limitu 748 800 Kč, částka nad tento limit bude podléhat zdanění.

Změny pro lidi s vysokými příjmy

I v roce 2025 budou sazby daně z příjmu 15 % a 23 %, vyšší daňové sazbě však bude podléhat roční daňový základ nad 1 676 052 Kč místo 1 582 812 Kč. Daňoví poplatníci s vysokými příjmy tedy ušetří na dani z příjmu, protože větší část jejich daňového základu bude podléhat 15% sazbě daně z příjmu. Zvyšuje se však maximální vyměřovací základ pro platbu sociálního pojištění z 2 110 416 Kč na 2 234 736 Kč, takže lidé s vysokými příjmy zaplatí více na sociálním pojištění. „Případné vyšší odvody na sociálním pojištění však mají, narozdíl od plateb na dani z příjmu, přímý pozitivní vliv na poplatníka, protože bude mít vyšší starobní důchod, popřípadě invalidní důchod,“ vysvětluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.

Připlatí si i OBZP

Osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy měsíčně platit zdravotní pojištění. V roce 2025 bude měsíční platba již 2 808 Kč místo 2 552 Kč v roce 2024, důvodem je zvýšení minimální mzdy, od které je měsíční platba odvozena. „Nejčastěji jsou osobami bez zdanitelných příjmů lidé pouze s pasivními příjmy (např. z pronájmu), lidé v domácnosti nesplňující podmínku péče o dítě, studenti nad 26 let nebo nezaměstnaní bez evidence na úřadu práce,“ sděluje Gabriela Ivanco.

Témata:  daně finance

Související

Aktuálně se děje

1. ledna 2025 9:20

25. prosince 2024 16:03

20. prosince 2024 12:34

Efektivní řešení pro moderní kuchyně: Proč zvolit drátěný program?

Každý, kdo tráví čas v kuchyni, ví, jak důležitá je organizace a efektivní využití prostoru. Moderní domácnosti kladou stále větší důraz na praktičnost, snadnou údržbu a estetiku. S rostoucím množstvím kuchyňského vybavení a omezeným prostorem se stává klíčové najít řešení, které pomůže udržet kuchyni přehlednou a funkční. Jedním z takových řešení je drátěný kuchyňský program, který nabízí nejen praktičnost, ale také moderní vzhled.

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Daně a odvody 2025: Změny u nemovitostí, dohodářů i paušální daně

V roce 2025 se zaměstnanci a podnikatelé setkají s několika změnami v oblasti daní. Vzhledem k nárůstu průměrné mzdy dojde k úpravám progresivní daně, limitu pro osvobození nepeněžních benefitů či maximálního vyměřovacího základu. Nově také vzrostou daně z nemovitostí a hazardu. V následujícím textu přinášíme přehled těchto důležitých novinek, které ovlivní daňovou oblast v příštím roce.