Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První česká kryptoměna? Fenomén, který pronikl i na tuzemský trh

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Fenomén kryptoměn pronikl už i na tuzemský trh. Česká společnost Cryptelo, která se zabývá vývojem technologií na šifrování a přenos dat, přišla se svojí vlastní kryptoměnou pod zkratkou CRL. Její předprodej spustila 19. ledna.

Předprodej mají tvůrci kryptoměny v plánu ukončit teprve ve chvíli, kdy se rozprodá 100 milionů tokenů (početní jednotka), což činí 20 % celkového množství vydané kryptoměny. Dalších 30 % čeká na zájemce z řad veřejnosti. CRL je možné nakoupit prostřednictvím kryptoměny Etherum (ETH). Za jeden token ETH se prodává 12 500 tokenů CRL. Výsledná cena je tedy něco kolem 10 500 Kč za jednu transakci. Další cenový vývoj měny bude záležet na tom, kolik lidí s ní bude manipulovat a kolik lidí bude využívat produktů společnosti Cryptelo.

,,Po ukončení prodeje vlastníkům tokenů umožňujeme s naší kryptoměnou volně nakládat a prodávat je. Naše tokeny jsou volně obchodovatelné za jinou digitální měnu, třeba bitcoiny,“ říká ředitel společnosti Cryptelo Martin Baroš.

Kryptoměna je typem digitální / elektronické měny, která stojí mimo systém centrálních autorit. Měnu nemůže kontrolovat žádný stát ani žádná banka. Uživatelé ji směňují přímo mezi sebou po celém světě bez jakéhokoliv prostředníka (finanční instituce) a nutnosti poplatků za transakci. Původní motivací pro její vznik byla konkurence platebním kartám, šekům či směnkám. V dnešní době existuje na trhu značná řada kryptoměn jako je Bitcoin, Litecoin, Ripple nebo již zmiňované Etherum.

Témata:  kryptoměny investice Peníze Bitcoin kapitálové trhy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy