Profil editora - Natálie Novoměstská

Petr Hanisch

Petr Hanisch

Napište autorovi

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Lukáš Ulrych, místopředseda Sociální demokracie

Sociální demokracie: Návrat do parlamentu?

Ekonomika Rozhovor

Rozhovor s místopředsedou Sociální demokracie Lukášem Ulrychem přibližuje strategii SocDem, jak se vrátit zpátky na výsluní a opět se stát významným politickým hráčem. Klíčová témata zahrnují daňovou reformu a dostupnou zdravotní péči. Strana chce také řešit bytovou krizi a důchodový systém. 

Tomáš Zdechovský

Jak se členství v NATO promítá do české politiky

Ekonomika Rozhovor

Bezpečnost, radikalizace společnosti, ale také migrace, to jsou silná témata v právě probíhajícím boji o poslanecká místa do Evropském parlamentu. Lepší ochrana vnějších hranic, rychlejší azylové procedury, účinnější a efektivnější návratová politika jsou výzvy, které bude nově zvolený Europarlament nutně řešit. Stejně silným tématem je Green Deal, který se v této podobě stal červeným hadrem prakticky pro všechny Evropany. O nejdůležitějších tématech současných eurovoleb jsme se bavili s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským.

Tomáš Ručka, odborník na automobilový průmysl

Elektromobily a politika: Probuzení Evropy z ekologického snu?

Ekonomika Rozhovor

Evropský parlament plánuje zákaz spalovacích motorů do roku 2035, ale automobilky couvají. Proč se někteří výrobci vrací k tradičním spalovacím motorům a co to znamená pro budoucnost automobilového průmyslu? S Tomášem Ručkou, motoristickým novinářem a milovníkem automobilů, rozebíráme ekonomické a ekologické aspekty výroby a provozu elektromobilů, jejich dopady na spotřebitele a průmysl.

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ekonomika Rozhovor

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Ondřej Škorpil, ředitel divize sdílené služby České pošty.

Transformace České pošty: Klientský komfort na prvním místě

Ekonomika Rozhovor

V loňském roce nastartovaná transformace České pošty přinese rozdělení na dvě hlavní části. Veřejné poštovní služby stále budou pod hlavičkou České pošty, zatímco logistické, balíkové služby budou pod hlavičkou Balíkovny, která se mezitím připravuje k prodeji strategickému investorovi. Podle Ondřeje Škorpila, ředitele divize sdílené služby České pošty, to přinese zvýšení klientského komfortu.

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Ekonomika Rozhovor

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jít proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Vladimíra Dvořáková, politoložka z Masarykova ústavu vyšších studií při ČVUT.

Pokud chceme „mír“, nesmí být přijat takový mír, aby agresora povzbuzoval, říká politoložka Vladimíra Dvořáková

Ekonomika Rozhovor

Ve volbách do evropského parlamentu se promítají témata jako přijetí eura, válka na Ukrajině, revize přístupu ke Green dealu, ale také migrace. Česká republika dosud neměla s migranty na svém území praktickou zkušenost, až teprve příchod statisíců Ukrajinců nám nastavilo zrcadlo, jak se s touto nedobrovolnou migrací vypořádat, zároveň přineslo ukázku reálných dopadů na životy nás všech. Právě proto téma migrace v naší společnosti tak rezonuje. Jaká další silná témata vidí politoložka, ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze Vladimíra Dvořáková a jak se Evropa bude vyvíjet s novým europarlamentem?

Martin Štich

Zlato je uchovatelem hodnoty v čase prověřeným historií lidstva, říká expert

Ekonomika Rozhovor

Cena zlata se v posledních týdnech vyšplhala do rekordních výšin. Jaké jsou hlavní argumenty růstu ceny žlutého kovu a jaký je potenciál dalšího růstu? O zlatě, jeho aktuálních cenách a predikci do blízké budoucnosti jsme si povídali s generálním ředitelem společnosti SAFE HERITAGE, a.s. a ředitelem značky Zlaťáky.cz Martinem Štichem.

Jiřina Ekrt Jirušková

Češi milují all inclusive, na dovolenou stále častěji létají. Pro rodiny se nejvíc vyplatí first minute, říká manažerka CK

Magazín Rozhovor

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

Iztok Toplak

Dostupnost bydlení se lepší, v Česku je až 900 nájemních bytů, říká realitní expert

Bydlení Rozhovor

Jak se projeví tolik diskutované snižování úrokových sazeb na realitním trhu, jaký to bude mít vliv na ceny? Ačkoliv tuzemská ekonomika zažila za duben dramatičtější zvýšení inflace, než které očekávala ČNB, predikce ekonomů naznačují do budoucna spíše snižování úrokových sazeb. S očekávaným snižováním úrokových sazeb je pak spojeno zvýšení dostupnosti bydlení pro lidi s nižšími příjmy, a tedy i tlak na cenu. Současný stav realitního trhu je ve znamení pozitivní nálady a mírného oživení, jak dlouho tento trend vydrží? Na to serveru MoneyMAG.cz odpověděl realitní znalec a analytik Iztok Toplak.

Karolína Topolová

Zájem o korejské a čínské automobily dramaticky roste. Češi ztrácí zájem o francouzské a italské značky

Magazín Rozhovor

Roste počet prodejů ojetých vozů, dynamika tohoto růstu bude akcelerovat, především díky očekávaným klesajícím úrokovým sazbám a vyšším cenám nových automobilů. Nejprodávanějšími vozy současnosti jsou vozy Škoda Octavia v hatchback provedení. Roste zájem o korejské a čínské automobily, klesá zájem o francouzské a italské značky. O vývoji trhu jsme si povídali s generální ředitelkou a předsedkyní představenstva AURES Holdings, provozovatel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna, Karolínou Topolovou. 

EUR

Eura se dožijeme, říká ekonom pro MM. Prozradil, kdy jeho zavedení očekává nejdříve

Finance Rozhovor

Euro je stále silným tématem, které hýbe českou politikou, ale i celou společností. Přijmout, nepřijmout? Jak to vnímají ekonomové a jak české firmy? Dvě třetiny české veřejnosti jsou proti přijetí jednotné evropské měny, je to rozumný názor nebo chybí celospolečenská debata, která by dokázala veřejnost přesvědčit o výhodách přijetí? I na to v rozhovoru pro MoneyMAG.cz odpovídal analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák.

Ilustrační fotografie

Fiala ji zavede, Babiš zruší. Důchodová reforma si bere občany za rukojmí, budoucí důchodci se mají na co těšit

Důchody a sociální podpora Komentář

Každého dnešního padesátníka, ale i mladší populaci by měla zajímat aktuálně schválená důchodová reforma, kterou v Parlamentu schválila Fialova vláda. Reforma, či spíše významné úpravy stávajícího důchodového systému ovlivní v blízké budoucnosti životy nás všech. Opozice hrozí, že vládní návrh v příštím volebním období zruší, neboť zásadně nesouzní s vyšším odchodem do důchodu. Sám předseda hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že žádná důchodová reforma není potřeba, neb má řešení, jak nalézt zdroje na financování penzijního systému.

Komerční banka

Komerční banka zveřejnila hospodářské výsledky. Propad byl výraznější, než se čekalo

Finance

Komerční banka dnes zveřejnila své hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku. Ačkoliv trh očekával menší propad meziročního čistého zisku, skutečnost byla o něco výraznější. Čistý zisk Komerční banky se proti roku stejnému období loňského roku snížil o celkových 21% na 3,2 miliardy. Nižší zisk byl očekáván především v souvislosti s rozpouštěním opravných položek v prvním kvartále 2023.

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy