Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komerční banka zveřejnila hospodářské výsledky. Propad byl výraznější, než se čekalo

Komerční banka
Komerční banka
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Komerční banka dnes zveřejnila své hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku. Ačkoliv trh očekával menší propad meziročního čistého zisku, skutečnost byla o něco výraznější. Čistý zisk Komerční banky se proti roku stejnému období loňského roku snížil o celkových 21% na 3,2 miliardy. Nižší zisk byl očekáván především v souvislosti s rozpouštěním opravných položek v prvním kvartále 2023.

Pokles čistého zisku je sice vyšší než byl očekáván, na druhou stranu banka si vedla velmi dobře v dalších položkách jako je například růst objemu poskytnutých úvěrů, který se zvýšil o téměř 5% na 825 mld Kč. 

Stejně dobře si banka vedla v celkovém objemu běžných klientských vkladů, které skupině KB meziročně vzrostl o 7,2%. Samotné Komerční bance také vzrostl počet klientů, meziročně o 22 tis na celkových 1,678 milionů. 

Valná hromada Komerční banky, která se konala 27. dubna schválila roční výplatu dividendy na úrovni 85,66 Kč na akcii před jejím zdaněním. Nárok na dividendu mají pouze akcionáři, kteří budou akcie držet v rozhodný den 6.května 2024, což je v pondělí. Výše dividendy je tak nejvyšší v celé její dosavadní historii, pomineme-li rok 2022, kdy byla vyplacena i mimořádná dividenda. V roce 2020 se dividenda nevyplácela vůbec a v roce 2021 byla výplata dividendy omezena, následně v roce 2022 se tak mohla vyplatit i mimořádná dividenda. Akcionáři si tak mohli přijít na celkovou dividendu 99,30 Kč..

K finančním výsledkům Komerční banky se vyjádřil předseda představenství a generální ředitel Jan Juchelka: Finanční výsledky za první čtvrtletí ukazují zlepšení na úrovni provozního zisku. V meziročním srovnání nám dynamicky rostly vklady i aktiva klientů ve správě, a vidíme rovněž pozitivní trend v úvěrování. Obzvláště mne těší, že zrychluje růst počtu klientů Komerční banky. Vykázaný pokles čistého zisku ovlivnila tvorba opravných položek v Q1, zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku došlo k jejich rozpouštění.“ 

Horší hospodářské výsledky, ale především poslední obchodní den s nárokem na výplatu dividendy stálo za propadem akcí Komerční banky na pražské burze. Ta se dnes tak dnes v poledne propadla o více, jak 9% a dostala se tak pod hranici 800 Kč za akcii. Na této cenové hladině se Komerčka obchodovala naposledy začátkem března. Od té doby s vidinou dividendy akce této banky neustále posilovaly a včera akcie končily obchodování na ceně 874 Kč za akcii. V následujících dnech se dá očekávat další, i když již slabší cenový propad

Komerční banka, která patří mezi stálice na českém bankovním trhu, patří do mezinárodní skupiny Sociéte Genéral.

Jedna z největších bank působí na českém trhu již od roku 1990, od té doby se stala jedním z největších a nejdůležitějších bank působících na českém trhu. Její nabídka bankovních produktů nabízí jak retailové služby, tak služby pro malé a střední podniky, tak pro korporátní klientelu. Své služby nabízí prostřednictvím poboček, které má rozesety po celé České republice. 

Témata:  Komerční banka

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy