životní úroveň

Ilustrační fotografie

Mzdy v Česku rekordně padají, životní úroveň klesá nejvíce od vzniku republiky. V příštím roce se k drahotě přidá propuštění, jaké Češi dlouho nepamatují

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Průměrná mzda se ve třetím čtvrtletí po zohlednění inflace propadala nejvýrazněji v historii ČR, stejně jako ve druhém čtvrtletí o 9,8 procenta. Za první až třetí čtvrtletí se reálná průměrná mzda propadá o devět procent. Životní úroveň Čechů tedy letos klesá takřka o desetinu, což je rekord.

Ilustrační fotografie

V Česku už probíhá historicky rekordní pád životní úrovně. Ušetřeni jej budou ti, kteří loni investovali do proti-inflačních dluhopisů vlády ČR, ty letos vynesou až 17 %

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: V Česku už probíhá historicky největší pokles životní úrovně, jaký republika ve své historii od roku 1993 pamatuje. Rapidní inflace při poměrně slabém růstu mezd letos způsobí suverénně největší pokles životní úrovně od roku 1993.

Ilustrační fotografie

Lidé žijí nad poměry. Nestačí pak splácet dluhy

Půjčky a spoření

Zvyšuje se podíl lidí, kteří přes dva pravidelné příjmy v domácnosti nestačí hradit své závazky. Jako důvod neplacení uvádějí rostoucí životní náklady. Jejich tvrzení je zdánlivě v rozporu se statistikami, které kontinuálně hlásí narůstající kupní sílu obyvatelstva. Ovšem celonárodní průměry nepostihují skupinu obyvatel, kterým rostoucí výdaje vzhledem k jejich příjmům naopak životní úroveň snižují, vyplývá z pravidelného šetření M.B.A. Finance mezi dlužníky.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

ČSÚ bude zjišťovat životní podmínky domácností

Již po patnácté spouští Český statistický úřad pravidelné každoroční šetření o příjmech a životních podmínkách. Letos proběhne v období od 2. února do 26. května. Tazatelé po celé republice osobně navštíví téměř 11,5 tisíce domácností s cílem získat aktuální údaje k posouzení jejich ekonomické a sociální situace.

Ilustrační fotografie

Žijí lidé stále od výplaty k výplatě?

Finance

Dobrou zprávu přinesl nejnovější průzkum Poštovní spořitelny. Čtyři pětiny Čechů jsou spokojeny s finanční situací své rodiny, přičemž loni to byla jen polovina. Stále ovšem platí, že každý desátý člověk vystačí se svým příjmem do další výplaty jen s obtížemi. Navíc každý dvacátý respondent už neví, kde by ušetřil. A i když ve financích evidentně tápeme, ochota poradit se s odborníky je zatím nízká. Více než čtvrtina dotázaných si nenechá v oblasti financí poradit vůbec od nikoho.

Ilustrační fotografie

Česká republika zažívá boom chytré obecní komunikace

Ekonomika

Ještě před třemi lety konstatovala souhrnná zpráva Evropského parlamentu, analyzující chytrá města napříč sedmadvacítkou, že zejména pro středoevropské státy by zavedení prvků smart city mohlo znamenat zásadní milník v ekonomickém rozvoji i zvýšení kvality života v obcích. Zároveň připomínala, že tento potenciál zůstává až na pár největších měst zcela nevyužitý.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Platy v Česku? Patříme k levnějším zemím. Jasně vedou Němci

Švýcarsko, Norsko, Dánsko nebo Island – to jsou nejdražší země světa. Česká republika patří mezi levnější země. V porovnání 119 států obsadilo Česko 83. příčku. Životní náklady v Česku jsou například v porovnání s New Yorkem zhruba poloviční. V porovnání s průměrem života v Evropské unii je Česko o dvě pětiny levnější. 

Ilustrační fotografie

Životní úroveň: Máme se dobře, říká polovina českých domácností

Ekonomika

Životní úroveň více jak poloviny českých domácností je dobrá. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného (CVVM) mínění při Sociologickém ústavu Akademie věd. 43 % respondentů uvedlo, že životní úroveň jejich domácnosti je "spíše dobrá", 8 % pak uvedlo, že jejich životní úroveň je "velmi dobrá". Počet domácností spokojených se svou životní úrovní stále stoupá.

Ilustrační fotografie

Roklen index blahobytu: Slováci snížili náskok Čechů

Ekonomika

Za březen se slovenským občanům podařilo výrazněji stáhnout náskok Čechů v životní úrovni. Dle Roklen indexu blahobytu se v České republice nyní žije 1,6krát lépe než v zemi pod Tatrami. Jedná se tak o skok o pětinu. Důvodem pro snížení rozdílu v míře blahobytu jsou na Slovensku neustále rostoucí mzdy společně s klesajícími nájmy, které hrají v indexu významnou roli. Oproti tomu v případě mezd a nájmů v České republice index nezaznamenává dle dat webu Numbeo žádné podstatné změny, informuje Roklen.

Ilustrační fotografie

Kolik jsme si toho mohli koupit v roce 1985 a teď?

Ekonomika

Měli jsme se lépe před rokem 1989 nebo se máme lépe teď. Mnoho lidí si stěžuje na nepřiměřené vysoké ceny některých výrobků. Jenže ani před Sametovou revolucí nebylo vše levné, jak se z cen mohlo zdát. Podívejte se na porovnání, kolik jsme si toho mohli za průměrnou mzdu koupit v roce 1985 a nyní.

Většina Čechů je nyní spokojena se svým životem

Většina Čechů je nyní spokojena se svým životem

Aktuality

Na počátku nového roku lidé obvykle bilancují. Agentura STEM se déle než dvacet let pravidelně v lednovém průzkumu lidí ptá, jak jsou celkově spokojeni se svým životem a jak hodnotí uplynulý rok z osobního hlediska i z hlediska stavu české společnosti. Výsledky posledního jsou velice pozitivní.

Ilustrační fotografie

Důchodci si možná opět přilepší. A nebudou sami

Důchody a sociální podpora

Zvýšení životního a existenčního minima, věnování peněz na výživné samoživitelů a samoživitelek a fixní přidaná částka pro důchodce. Tyto kroky má v plánu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová, která rovněž upozorňuje, že konečná rozhodnutí v těchto záležitostech neleží pouze na ní.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Životní úroveň českých domácností? Průzkum přinesl zajímavé zjištění

V současné době dvě třetiny občanů (68 %) považují aktuální životní úroveň své domácnosti za dobrou. Před rokem bylo zastoupení tohoto hodnocení situace domácnosti o jedenáct procent nižší. S životní úrovní své domácnosti jsou častěji spokojeni lidé s vyšším vzděláním a vyšším socioekonomickým statusem, vyplývá z průzkumu agentury STEM.

Češi třou bídu? Podívejte se, kdo nejvíc

Češi třou bídu? Podívejte se, kdo nejvíc

Ekonomika

Až 45% Čechů považuje životní úroveň vlastní domácnosti za dobrou. Spokojenější jsou studenti, podnikatelé se zaměstnanci, vysoce kvalifikovaní odborní a vedoucí pracovníci. Vyplývá to ze zprávy Centra pro výzkum veřejného mínění.

Velké srovnání: Kde je život dražší? Ve městě nebo na vesnici?

Velké srovnání: Kde je život dražší? Ve městě nebo na vesnici?

Ekonomika

Utratí za jídlo, elektřinu, plyn nebo za bydlení víc lidé žijící ve městě, nebo na vesnici? Ve srovnání Českého statistického úřadu (ČSÚ) vycházejí vyšší životní náklady na žití městským rodinám, ale vyšší výdaje provázejí vyšší platy. Kdo žije tedy levněji?

Češi v depresi, ekonomika se nezlepší

Češi v depresi, ekonomika se nezlepší

Ekonomika

V červnu 2013 CVVM zjišťovalo, jak občané hodnotí materiální životní podmínky svých domácností a ekonomickou situaci v zemi. Pod zastřešením instituce CEORG byl výzkum na toto téma v průběhu června a července realizován též v Polsku, Madarsku a na Slovensku.

Nečas: Životní úroveň teď neporoste, ocení to další generace

Nečas: Životní úroveň teď neporoste, ocení to další generace

Ekonomika

Životní úroveň v nejbližších letech neporoste, ale další generace ocení, že se vracíme k osvědčeným metodám fiskálního hospodaření a neutrácíme víc, než si můžeme dovolit. Ve svém příspěvku na Žofínském fóru o státním hospodaření to v pondělí řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

12. července 2024 12:12

Více než pětina českých řidičů zažila mikrospánek. Únava za volantem vloni způsobila rekordní počet nehod

Počet nehod zaviněných únavou řidiče dramaticky stoupá, s více než 600 incidenty za prvních pět měsíců letošního roku. Experti doporučují využití moderních bezpečnostních technologií v autech, mezi něž patří také palubní kamery britského výrobce Nextbase. Ty umožňují doplnit „smart“ funkce nových aut i do vozů staršího data výroby.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.