Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Téměř 70 % světové populace se cítí šťastně. Češi mezi ně nepatří

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Až 68 % světové populace je se svým životem spokojena, pouze 9 % se cítí nešťastně. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti WIN-Gallup International, kterého se zúčastnilo více než 68 tisíc lidí v 69 zemích světa.

Nejspokojenější jsou dle průzkumu lidé na Fidži, v Číně a na Filipínách, naopak nejméně šťastní jsou lidé v Iráku. Stejně tak Česká republika patří spíše do skupiny nešťastných národů. Na štěstí má podle odborníků velký vliv pracovní spokojenost, k ní nejvíce přispívá rovnováha mezi prací a rodinou.

Nejspokojenější jsou na Fidži a v Číně, nejméně spokojení v Iráku

Zemí, kde žije nejvíce spokojených lidí, je podle aktuálních statistik Fidži. Index štěstí, který v procentních bodech znázorňuje rozdíl mezi procentem šťastných a nešťastných lidí, zde činí 89 %. Dalšími spokojenými zeměmi jsou například Filipíny, Vietnam, Indonésie nebo Panama. Česká republika, která má index štěstí 40 %, se podle průzkumu řadí do skupiny takzvaně nešťastných zemí spolu s Lotyšskem, Jižní Korejí, Srbskem, Finskem nebo Itálií. Nejméně spokojení jsou pak lidé v Iráku, kde index štěstí činí méně než jedno procento.

Na celkové štěstí má vliv pracovní spokojenost, tvrdí odborníciZ aktuálního průzkumu společnosti WIN-Gallup International navíc vyplývá, že nejvíce optimistickou zemí z hlediska ekonomické prosperity je Ghana a Bangladéš. Oproti tomu Jižní Korea, Hong Kong a Řecko jsou v tomto ohledu země nejvíce pesimistické. Stejně tak Česká republika patří k zemím spíše pesimistickým. S celkovou prosperitou ekonomiky dle expertů výrazně souvisí spokojenost zaměstnanců. „Štěstí zaměstnanců je podstatné nejen pro udržení talentů, ale i pro motivaci lidí, kteří pak kontinuálně přináší kvalitní výsledky. Pokud lidé, zejména mladší jedinci, vykazují nízkou míru nespokojenosti, je to dobré znamení pro celkovou ekonomiku země,“ uvedla Gabriela Kodenková z personální agentury Talentica.

Štěstí zaměstnanců je podstatné nejen pro udržení talentů, ale i pro motivaci lidí, kteří pak kontinuálně přináší kvalitní výsledky. Pokud lidé, zejména mladší jedinci, vykazují… (pak už nechat stejné jako je v textu) 

Podle nejnovějších statistik výzkumného ústavu Indeed Hiring Lab je nejvýznamnějším faktorem, který přispívá k pracovní spokojenosti, rovnováha mezi prací a soukromým životem (tzn. work-life balance). „Zástupci generace Y si pod work-life balance nejčastěji představují dostatek volného času pro osobní život, flexibilní pracovní dobu, respekt a ocenění jejich práce od zaměstnavatele. Potřebují mít pocit svobody a nezávislosti, ale zároveň určité sounáležitosti s ostatními členy společnosti, ve které cítí jistou stabilitu,“ popsala personalistka Gabriela Kodenková.

Témata:  lidé životní úroveň průzkumy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy