zemní plyn

Ilustrační fotografie

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Aktuality Komentář

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Ilustrační fotografie

Česko dramaticky navyšuje odběr ruského plynu

Aktuality Komentář

Přes 90 procent plynu se nyní do Česka dostává z „ruského směru“. Do Česka zřejmě proudí tolik ruského plynu jako už dlouho ne, meziročně až zhruba čtyřikrát více. Prakticky ustal přítok plynu ze západního směru, tedy z Norska či z terminálů na zkapalněný plyn.

Ilustrační fotografie

Ceny elektřiny a plynu v roce 2025 pravděpodobně porostou

Ekonomika

Období energetické krize nám ukázalo, kam až mohou růst ceny elektřiny a plynu. Přesto už koncem loňského roku přišlo zmírnění a letos máme i navzdory dražším distribučním poplatkům mnohem nižší ceny než v předchozích dvou letech, většina Čechů s obavami sleduje, co bude následovat. 

Ilustrační fotografie

Naděje, že státní Net4GAS vydělá na dodávkách plynu na Slovensko, jsou velmi mlhavé

Aktuality Komentář

Slovensko by mohlo Česku vytrhnout trn z paty. Pokud by z České republiky učinilo tranzitní zemi, tuzemské plynovody by byly díky příslušným poplatkům rázem výdělečnější. Státní společnost Net4GAS, jejich provozovatel, by se tak mohla vymanit ze současné ztráty. A její loňské mnohamiliardové postátnění v režii ministerstva průmyslu by rázem nebylo "nahrávkou na smeč" vládním kritikům. 

Josef Síkela

Zdraží plyn. Zadluženými Síkelovými plynovody nic neteče a platit se musí

Aktuality

Stát loni zakoupil za 8 miliard korun zadlužené plynovody Net4Gas, což bylo široce kritizováno. Tento obchod, prosazený ministrem průmyslu Jozefem Síkelou (STAN), byl prezentován jako strategická investice do kritické infrastruktury. Avšak plynovody, které dříve přepravovaly ruský plyn, nyní zůstávají bez využití kvůli ukončení kontraktů s Gazpromem. Bez objednávek na tranzit plynu vzniknou další náklady, které pravděpodobně zatíží domácnosti a firmy. Již v květnu firmy zaznamenaly výrazné ztráty v důsledku této situace.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Ceny plynu v EU rostou nad psychologickou hranici 40 eur za megawatthodinu, letos nejvýše

Burzovní cena plynu v EU se nyní ocitla nad psychologickou hranicí 40 eur za megawatthodinu. To je dosavadní letošní maximum. Z ruského města Sudža, kde se nachází důležitý uzel evropského zásobování plynem, jsou totiž hlášeny zostřující se boje mezi ruskými a ukrajinskými vojsky, která do ruské pohraniční oblasti nečekaně pronikla tento týden.

Ilustrační fotografie

Slovensko mění ruský plyn za americký. Jde o malou revoluci v tamním plynárenství

Ekonomika Komentář

Slovensko od příštího roku začne historicky vůbec poprvé dovážet plyn ze severu, a to prostřednictvím nedávno dokončené předávací stanice Výrava na hranicích s Polskem. Půjde o plyn, který ve zkapalněné podobě doputuje, zejména z USA, do Litvy. V tamním regasifikačním zařízení polského podniku Orlen bude přeměněn ze zkapalněné podoby zpět do svého přirozeného skupenství, aby se plynovodem vydal přes Polsko právě do Výravy. 

Rusko, Moskva

Putinův režim letos na ropě a plynu zkasíruje vysokých bezmála 3000 miliard korun, o 500 miliard více než loni, a to navzdory sankcím

Aktuality

Režim ruského prezidenta Vladimira Putina bude v tomto roce pořádně kasírovat na prodeji ropy a plynu, a to navzdory západním sankcím. Ruský rozpočet letos může počítat s meziročně o zhruba 20 procent vyššími příjmy z ropy a plynu, v přepočtu se jedná o přibližně 2,9 bilionu korun, plyne z výpočtů Bloombergu. Zmíněných zhruba dvacet procent tedy odpovídá nějakým 500 miliardám korun. 

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Pozor na smlouvy s dodavateli energií. Co by měla obsahovat férová smlouva?

Dodavatele elektřiny nebo plynu mění ročně téměř půl milionu odběratelů. Tento krok sám o sobě není ničím složitým. Důležité ale je vybrat si dodavatele, na kterého se zákazník může spolehnout. A s ním pak podepsat výhodnou a férovou smlouvu. Odborníci Kalkulátor.cz přinášejí pět základních bodů, která by taková smlouva měla obsahovat.

Ilustrační fotografie

Reklamace vyúčtování energií. Jak na to?

Ekonomika

Jaro je mimo jiné zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě dobře nastavených záloh se jedná o záležitost s minimální důležitostí – spotřebitelé obdrží, případně doplatí malou částku, která nijak neovlivní jejich život. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, však již může jít i o tisíce až desetitisíce korun. Ti šťastnější je obdrží, avšak nemalá část spotřebitelů je bude nucena uhradit. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš vysoká spotřeba, případně vyšší cena, než kterou si s dodavatelem vyjednal. Co lze v takovém případě dělat a jak se lze bránit?

Zemní plyn

Plyn zlevnil. Vyplatí se fixovat či spíše ne?

Ekonomika

V posledních letech jsme byli svědky strmého růstu, kdy plyn mnohým lidem ukázal, že vyčkávat s fixací se většinou spíše nevyplácí. Dnes už je situace příznivější, přesto vyvstává celá řada otázek. Nejen ohledně ceny, ale také budoucí dostupnosti plynu.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Spotřeba zemního plynu loni klesla nejníže od roku 1994

Spotřeba zemního plynu v České republice v roce 2023 klesla podle předběžných údajů Energetického regulačního úřadu o sedm procent na 7,1 miliard m3 plynu. Příčinou byla především výrazně nižší poptávka po elektřině z plynových elektráren a nadále klesající poptávka domácností i průmyslu. Podle analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno tyto důvody společně s vysokou naplněností zásobníků na konci loňské zimy vedly také k nižšímu dovozu plynu do ČR.

Ilustrační fotografie

Ekonom Kovanda: Česko i letos válčícímu Rusku stále platí vysoké desítky miliard korun za ropu, naftu, ocel, plyn a další položky

Ekonomika Komentář

Evropská unie prodlouží dobu, po niž ještě povoluje dovoz ruské oceli, o čtyři roky. Ocel z Ruska se tak bude moci do zemí EU dovážet až do října 2028. Bez ruské oceli by v Česku měly vážné potíže například Škoda Auto nebo nošovická Hyundai; ty ruskou ocel upotřebí třeba v základní karosérii svých vozidel. Nepřímo se tak ovšem nadále financuje – a financovat tedy o čtyři roky dále bude – Putinova válka na Ukrajině.

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

14. listopadu 2024 16:19

Předpověď počasí na noc a pátek 15. listopadu

Od západu se začne do střední Evropy rozšiřovat tlaková výše, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy