Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdraží plyn. Zadluženými Síkelovými plynovody nic neteče a platit se musí

Josef Síkela
Josef Síkela
Foto: Facebook Jozef Síkela

Stát loni zakoupil za 8 miliard korun zadlužené plynovody Net4Gas, což bylo široce kritizováno. Tento obchod, prosazený ministrem průmyslu Jozefem Síkelou (STAN), byl prezentován jako strategická investice do kritické infrastruktury. Avšak plynovody, které dříve přepravovaly ruský plyn, nyní zůstávají bez využití kvůli ukončení kontraktů s Gazpromem. Bez objednávek na tranzit plynu vzniknou další náklady, které pravděpodobně zatíží domácnosti a firmy. Již v květnu firmy zaznamenaly výrazné ztráty v důsledku této situace.

Stát loni koupil zadluženou společnost Net4Gas, přičemž podle kritiky Daniela Křetínského, jehož holding EPH měl také zájem, nabídl lepší podmínky. Transakce byla v ním vlastněných médiích označena za nevýhodnou a zbytečnou, což Síkela okomentoval jako reakci „zhrzeného miliardáře“.

„Útok na mou osobu, ke kterému pan Křetínský využil titulní stránku svého deníku Blesk, už nemůže nikoho nechat na pochybách, jak moc ho štve, že čeští zákazníci budou zákonem regulované platby za dodávky plynu hradit do své vlastní státní firmy a ne jemu," uvedl ministr na síti X.

Net4Gas, zahrnující 4000 kilometrů plynovodů a další infrastrukturu, byla koupena státním ČEPS za částku až pět miliard korun. Konečná cena bude závislá na hospodaření společnosti a splnění ekonomických podmínek.

Podle výroční zprávy Net4Gas loni utrpěl ztrátu 1,7 miliardy korun, přičemž předloni byl v zisku přes 6,2 miliardy. Tržby podniku v loňském roce klesly o více než 76 % na tři miliardy korun. Tento pokles způsobil výpadek dodávek ruského plynu a ukončení plateb ze strany Gazpromu za přepravní kapacity. Celková přeprava zemního plynu v roce 2023 činila přibližně 10 miliard kubických metrů, což je pokles o 20,8 miliardy kubických metrů oproti roku 2022.

Do nedávné aukce na přepravu plynu přes Česko na roky 2025 a 2026 se nikdo nepřihlásil, přičemž trubkami žádný plyn neteče. I přes absence příjmů je nutné udržovat infrastrukturu a splácet dluhy, které stát převzal při koupi Net4Gas. Je pravděpodobné, že náklady se promítnou do vyšších poplatků za přepravu plynu, což ovlivní ceny pro spotřebitele.

Zvýšení poplatků za přepravu plynu, které jsou součástí regulované ceny, bude závislé na rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Úřad plánuje oznámit změny v listopadu, přičemž musí zajistit financování bezpečného provozu a zohlednit investice a přiměřený zisk.

V prvním pololetí loňského roku měla Net4Gas tržby 1,6 miliardy korun a hotovost necelých sedm miliard, ale čelila dluhům ve výši 33 miliard korun, z toho 18,5 miliardy tvořily dluhopisy. Po koupi společnosti ČEPS zaplatil za Net4Gas nejen kupní cenu pět miliard korun, ale i další téměř tři miliardy jako náhradu za nevyplacenou dividendu od bývalých vlastníků.

Dluhopisy Net4Gas, obchodované na pražské burze, jsou vlastněny českými bankami a penzijními fondy, přičemž stát dluhy neodepsal. Jozef Síkela, který transakci obhajoval, tvrdí, že koupě byla výhodná a všechny finanční aspekty byly zohledněny. Podle něj byly znalci z Citi a EY přesvědčeni o vyšší hodnotě firmy a současné ztráty jsou důsledkem nedodržení závazků ze strany ruského klienta, přičemž Net4Gas stále disponuje téměř devíti miliardami korun.

Témata:  Jozef Síkela (STAN) plynovody zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

12. září 2024 11:31

Nejčastější problémy s donáškovými službami: Co vám může zkomplikovat doručení

Se zvyšováním pohodlnosti života bezesporu souvisí i možnost objednávání jídla online. Již dlouhou dobu fungují dovážky například od pizzerií, avšak v posledních letech roste trend nákupu jakéhokoliv jídla. Největší boom tyto služby zažily v době covidu, avšak jejich obliba neustále roste a je prakticky nemožné ve větším městě nepotkat kurýra. Ti poskytují donášku jídla nejen automobily a na kole, ale také na skútrech, koloběžkách a jiných prostředcích. S jakými problémy se spotřebitelé nejčastěji setkávají? A jak je mohou řešit?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy