Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zásobování v Británii kolabuje. Chybí tam sto tisíc řidičů kamionů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nedostatek řidičů kamionů ohrožuje zotavování britské ekonomiky po pandemii. Podle informací britské asociace silniční přepravy (RHA) je jich k uspokojení poptávky potřeba najmout na 100.000. Firmy proto zvedají nástupní mzdy a přicházejí s náborovým bonusem až 5000 liber (téměř 148.000 Kč). Ohroženy jsou dodávky do restaurací i do obchodů s potravinami, uvedla agentura Reuters.

Kurzy pro řidiče nákladních aut proto nyní mají žně. Škole Laurence Boltona na jihu Londýna se teď hlásí o 20 procent více zájemců než před začátkem koronavirové krize. "Máte tu lidi ze všech průmyslových odvětví a říkáte si‚ panebože, vás jsem tu před rokem 2020 neviděl,“ řekl Bolton. Hlásí se mu i lidé propuštění kvůli pandemii z maloobchodních řetězců a z restaurací. Zájemců o řízení až 44tunových nákladních aut ale podle něj i tak pořád není dost.

A problémy se zásobováním začínají být vidět - objevují se prázdná místa v regálech supermarketů, v hospodách dochází pivo a restaurace McDonald's přestávají nabízet mléčné koktejly. Maloobchodní prodejci se podle serveru BBC už nyní obávají problémů se zásobováním na Vánoce.

Řidiči kamionů hrají v propojené globální ekonomice zásadní roli. Přepravují téměř veškeré zboží, takže pokud jich není dost, zvedne to jeho ceny.

Podobný problém jako Británie mají kvůli dopadům pandemie například i Spojené státy a Německo. V Británii jej ale umocňuje ještě brexit. Britští dopravci proto vyzvali ke změně imigračních pravidel, která by umožnila návrat řidičům z Evropské unie. Britská vláda však stále trvá na tom, že dopravci a maloobchodníci musejí školit nové britské řidiče.

Témata:  Velká Británie kamiony potraviny

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy