Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Británii dál platí evropský průkaz, má to ale úskalí

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Díky dohodě mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií o obchodu a spolupráci mohou čeští cestovatelé dál v Británii využívat Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu. Platný je ale jen pro nezbytnou péči při krátkodobém pobytu. Navíc je třeba vybrat si lékaře, který má smlouvu s národní zdravotní službou. ČTK to dnes sdělil Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny, která se specializuje na cestovní pojištění.

V Británii je podle Divokého zdravotní péče dražší než v České republice. Navíc v každé zemi Spojeného království platí odlišné podmínky pro poskytování péče. Pokud se cestovatel spolehne jen na EHIC karu, musí podle Divokého počítat se spoluúčastmi. Například za předpis léků zaplatí asi 9,15 liber (asi 269 Kč). Dále bude muset hradit doplatky na léky, pobyt v nemocnici a především převozy a repatriaci zpět do ČR, uvedl. Doplnil, že Evropský průkaz zdravotního pojištění není možné použít v soukromých zdravotnických zařízeních. Na cestu do Británie je tak podle něj vhodné si zajistit cestovní pojištění.

Na české cestovatelské mapě je Británie mezi rizikovými zeměmi. Po návratu do ČR je tak nutné podstoupit test na covid-19 nebo karanténu. Spojené království podle informací na webu českého ministerstva zahraničí nyní umožňuje vstup do země jen z platných důvodů, kterými jsou práce, vzdělání, péče o blízkou osobu nebo zdravotní důvody. Skotsko od dnešního dne navíc zavedlo povinnost prokázat se před odjezdem do země negativním testem na koronavirus, ne starším než 72 hodin. Opatření se vztahuje na leteckou, lodní i železniční dopravu. Stejné nařízení bude platit od pondělí v Anglii.

Témata:  Velká Británie

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii. Koncem předminulého desetiletí hrozilo americké firmě vyšetřování a tučné pokuty ze strany Evropské unie, a to kvůli údajně nesoutěžnímu jednání (systémy Windows plnily svoji roli dostatečně spolehlivě, takže běžní uživatelé neměli moc důvod hledat alternativy). Takže roku 2009 raději s Bruselem uzavřela dohodu, že bude sdílet své rozhraní API pro klientské a serverové operační systémy Windows s vývojáři bezpečnostního softwaru třetích stran.