Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Británii hrozí kvůli nařízeným izolacím nedostatek potravin

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Británie, kde v posledních týdnech přibývá nakažených koronavirem, se potýká s velkým počtem nařízených izolací, kvůli kterým lidé nemohou docházet do zaměstnání. V zemi hrozí nedostatek potravin v obchodech a paliv, informovala dnes agentura Reuters, informuje ČHMÚ.

Britské úřady ve středu oznámily 44.104 potvrzených případů nákazy koronavirem za předcházející den. Podle listu The Times je aktuálně v nařízené desetidenní karanténě kvůli kontaktu s infikovaným až milion lidí.

Britský ministr pro podnikání Kwasi Kwarteng uvedl, že ho znepokojuje fenomén, nazývaný médii podle zvuku trasovací aplikace pingdemie, kvůli kterému obchodním řetězcům chybí zaměstnanci. Supermarkety čelí logistickým problémům, nestíhají doplňovat potraviny do regálů nebo musí měnit otevírací dobu.

"Jsme touto situací velmi znepokojeni, ale sledujeme ji," odvětil ministr na dotaz ohledně snímků prázdných regálů v některých supermarketech, které kolují na sociálních sítích. Nakupující si v příspěvcích stěžují, že v obchodech chybí maso, pečivo, ovoce, zelenina či toaletní papír. Problémy hlásí společnosti Tesco, Sainsbury’s či Waitrose.

Předseda Britské asociace zpracovatelů masa (BMPA) Nick Allen varoval, že i dodavatelé jsou "na pokraji kolapsu". Podle šéfa lobbistického obchodního sdružení British Retail Consortium Andrewa Opieho musí britská vláda okamžitě jednat.

"Zaměstnancům a dodavatelům obchodních řetězců, kteří během pandemie sehráli klíčovou roli, by mělo být umožněno pracovat, pokud poskytnou potvrzení o ukončeném očkování nebo negativní test na koronavirus. Musíme zajistit, že si lidé budou moci nakoupit jídlo a další zboží," uvedl Opie.

Podle středečního prohlášení britské vlády je ale nepravděpodobné, že by zaměstnanci supermarketů obdrželi výjimku z povinné desetidenní izolace. Podle premiéra Borise Johnsona dostane možnost každodenního testování místo nařízené karantény jen "velmi malý" počet pracovníků v klíčových sektorech, jako je energetika a telekomunikace.

Upozornění s výzvou k desetidenní karanténě, které vysílá trasovací aplikace britského zdravotnického systému NHS, narušilo i fungování škol a zdravotnického systému.

Témata:  Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

11. září 2024 11:54

Svět vzpomíná na 11. září: 23 let od tragédie, která si vyžádala tisíce životů

Od nejničivějšího teroristického útoku v historii, při němž dvě letadla narazila do budov Světového obchodního centra, dnes uplynulo 23 let. "Dvojčata", jak se mrakodrapům přezdívalo, se po útoku zřítila k zemi, a pohřbila tisíce lidí. Další tisíce lidí kvůli útoku vážně onemocněly.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy