
Sociální superdávka schválena: Kdy začne platit a co se změní?
Ve středu 26. března poslanci ve třetím čtení schválili návrh zákona o státní sociální pomoci, jenž spojuje několik dávek do jedné tzv. superdávky. Jaké změny přinese tento nový systém?
Ve středu 26. března poslanci ve třetím čtení schválili návrh zákona o státní sociální pomoci, jenž spojuje několik dávek do jedné tzv. superdávky. Jaké změny přinese tento nový systém?
Osaměle žijící lidé a samoživitelé budou patřit k největším poraženým vládní reformy sociálních dávek, kterou ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Podle analýzy agentury PAQ Research klesne podpora pro jednotlivce o více než 3750 korun měsíčně, samoživitelky přijdou téměř o 1800 korun. Odborníci proto doporučují upravit životní minimum, aby se zmírnily negativní dopady reformy.
V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 Kč a u dospělých osob o 4 400 Kč. V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny. V prvním kvartálu letošního roku příjmy dosáhly 6,4 miliardy
Historicky největší reformu v oblasti sociálních dávek nyní připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Reaguje tím mimo jiné na stávající složitost systému. Nově bude státní podpora oceňovat snahu klientů pracovat nebo řádnou školní docházku dětí. Dojde k nahrazení čtyř opakujících se příjmově testovaných dávek jednou novou dávkou. Čtyři současné dávky nyní odpovídají čtyřem žádostem, což vede ke čtyřem správním řízením. Změna znamená pouze jednu žádost a jedno řízení.
V médiích se objevila řada zpráv, které se týkají údajného prolomení bankovního tajemství v souvislosti s vyřizováním sociálních dávek v návaznosti na novou legislativu. Fakta jsou taková, že navržená úprava pouze umožní operativně ověřit žadatelem tvrzené skutečnosti o jeho majetkových poměrech. To vše na základě zákona a vždy se souhlasem klienta. Dojde tak ke zrychlení vyřizování dávek. Úprava by se navíc týkala pouze pomoci v hmotné nouzi a humanitární dávky.
Klienti Úřadu práce ČR nově nebudou muset u žádostí o dávky povinně dokládat své příjmy. Stačí, aby úřadu dali souhlas a ten si jejich příjmy opatří sám tím, že k jejich doložení vyzve zaměstnavatele. Tento krok je součástí modernizace a zlepšování služeb Úřadu práce ČR. Cílem je zjednodušit přístup k dávkám nebo příspěvkům klientům, kteří se ocitli v těžké životní situaci a potřebují pomoc.
Vláda asi odmítne návrhy poslanců opozičního hnutí ANO na zavedení nového mateřského příspěvku. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Novou dávku chtějí poslanci ANO kvůli možnému většímu dosahu buď přidat k současné peněžité pomoci v mateřství, nebo ji nahradit. Novely zákona o státní sociální podpoře a souvisejících předpisů má kabinet projednat ve středu, jeho stanovisko bude doporučením pro Sněmovnu.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce prosazovat zvýšení rodičovského příspěvku ještě v letošním roce. Nejpozději by se dávka měla zvednout od ledna příštího roku. Šéf resortu to dnes řekl novinářům. Jaké přidání bude navrhovat, dnes neupřesnil. Rodičovská činí 300.000 korun. Rodiče ji mohou čerpat do potomkových čtyř let. Čím vyšší je měsíční částka, tím rychleji se suma vybere. Měsíčně je možné pobírat až 70 procent základu výdělku. Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová před nedávnem novinářům řekla, že většina koaličních stran je pro zvýšení rodičovské.
Příjemců příspěvku na bydlení loni přibylo. V prosinci úřady práce vyplatily 228.000 těchto dávek, meziročně o 48 procent víc. Průměrná domácnost dostala 4777 korun. Stát minulý rok na příspěvky vydal celkem 8,56 miliardy korun, což je téměř o dvě miliardy víc než předloni. Vyplývá to ze zpráv o vyplácení dávek a z údajů, které dnes na svém webu zveřejnilo ministerstvo práce. Podle statistických dat je ale domácností, které příspěvek pobírají, méně než v letech po minulé krizi. Nižší než tehdy jsou teď také výdaje.
Příspěvek na mobilitu pro lidi se zdravotním postižením zřejmě vzroste z nynějších 550 korun na 900 korun měsíčně. Příspěvek 2900 korun pak budou dostávat lidé, kteří se neobejdou bez energeticky náročných dýchacích přístrojů. Ve vládní novele o poskytování dávek to dnes schválila Sněmovna. Předlohu, která zvyšuje až o čtvrtinu také státní dotaci na zdvihací plošinu a přináší i další změny, nyní dostanou k posouzení senátoři.
Rodiny, jejichž loňské příjmy nepřevýšily jeden milion korun hrubého, budou dostávat od srpna jednorázový příspěvek 5000 korun na dítě do 18 let věku. Předpokládá to vládní návrh zákona, jehož přijetí dnes umožnil Senát. Senátoři se na návrh předsedy klubu ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry rozhodli, že se předlohou nebudou zabývat, což jim umožňuje senátní jednací řád. Návrh zákona tak nyní dostane k podpisu prezident.
Komentář Lukáše Kovandy: Fialova vláda se rozhodla pokračovat v tradici Babišova kabinetu. Akorát se zaměřuje na děti, a ne na důchodce. Takže vyplatí „rouškovné pro děti“.
Chudším lidem bude hrozit odebrání části doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně neplatí pokuty za vybrané závažné přestupky. Úřady dostanou od ledna právo neuhrazené pokuty z těchto dávek strhávat. Předpokládá to předloha poslanců ODS, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu dnes informoval Hrad.
Senátoři KDU-ČSL chtějí do konce ledna napadnout u Ústavního soudu zvýšení rodičovského příspěvku kvůli tomu, že se netýká všech rodin s dětmi do čtyř let. Se sesbíráním potřebných podpisů počítá předseda lidovců Marek Výborný během příštího týdne, řekl dnes novinářům.
Výše přídavku na dítě se nadále bude odvíjet nejen od jeho věku, ale také od typu příjmů rodičů. Ústavní soud (ÚS) ponechal v platnosti ustanovení s vyšší sazbou pro rodiny, v nichž aspoň jeden rodič pracuje anebo pobírá dávky podmíněné předchozí prací. Rodina tak může dostat na každé nezaopatřené dítě o 300 korun měsíčně navíc.
Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci třetího čtvrtletí spořilo 4,454 milionu lidí. Bylo to o 3000 více než na konci loňského roku. Vyplývá to z aktuálních statistik ministerstva financí, které má ČTK k dispozici.
Dávky na bydlení by se mohly v příštím roce mírně zvýšit. Takzvané normativní náklady na bydlení, z nichž se pomoc potřebným od státu vypočítává, se totiž nejspíš kvůli růstu cen nájmů, energií a paliv zvednou. Počítá s tím navrhované vládní nařízení, které připravilo ministerstvo práce. Vláda předpis zveřejnila na svém webu, projednat by ho měla v prosinci. Kabinet normativy upravuje každý rok.
Výsledkem revize dávek, na které pracuje ministerstvo práce, je zatím návrh 19 změn a opatření. Resort je zveřejní začátkem prosince. Úpravy se mají týkat hlavně dávek na bydlení a podpor v nezaměstnanosti. Uspořené peníze by se mohly využít například na rekonstrukce či výstavbu ubytoven, které by kontrolovaly obce. Po své dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).
Výdaje na dávky pro lidi v nouzi letos dál výrazně klesají a jsou nejnižší za posledních sedm let. Od ledna do září úřady na příspěvcích na živobytí, doplatcích na bydlení a mimořádné okamžité pomoci vyplatily 3,35 miliardy korun, tedy zhruba o pětinu méně než loni.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) neuzavře smlouvu na nový informační systém pro vyplácení dávek se společností DXC Technology, kterou loni vybralo v tendru. Úřad se společnost rozhodl vyřadit kvůli nízké ceně po přezkoumání, které po stížnosti neúspěšného uchazeče nařídil antimonopolní úřad.
Základní rodičovský příspěvek možná vzroste od příštího roku o 80.000 korun na 300.000 korun. Sněmovna vládní návrh v dnešním úvodním kole podpořila, nyní jej posoudí sociální výbor.
Průměrný důchod vzroste příští rok zřejmě o 900 korun měsíčně. Sněmovna dnes schválila hlasy všech přítomných poslanců vládní novelu, která předpokládá jednorázový doplatek k penzím nad jejich zákonnou valorizaci. Půjde asi o 200 korun.
Vyřizování důchodu se v posledních letech prodlužuje. Zatímco před šesti roky trvalo v průměru 36 dní, loni to bylo o 11 dnů déle.
31. března 2025 9:54
31. března 2025 9:30
30. března 2025 19:09
29. března 2025 22:46
28. března 2025 18:55
28. března 2025 10:03
28. března 2025 9:03
27. března 2025 14:02
27. března 2025 13:06
27. března 2025 12:11
27. března 2025 12:00
26. března 2025 11:58
26. března 2025 11:19
26. března 2025 10:31
V gynekologické ordinaci ve středočeských Líbeznicích došlo k nepříjemné situaci. Pacientka si přišla pro žádanku na specializované vyšetření kvůli problémům s otěhotněním, ale místo běžné návštěvy zažila šok. Podle jejích slov ji lékařka hrubě urážela, používala sprostá slova a nakonec ji vyhodila z ordinace. Celý incident si žena nahrála na video. Na případ následně upozornila TV Nova.
Zdroj: Marie Dvořáková
Český statistický úřad dnes potvrdil, že tuzemská ekonomika loni přidala jedno procento, když v posledním čtvrtletí stoupla meziročně o 1,8 procenta. Stěžejním tahounem ekonomiky byla spotřeba domácností, která však mohla být ještě znatelně výraznější – a růst celé české ekonomiky jakbysmet. Jenže Češi stále spoří až přespříliš.