ANO chce zavést nový mateřský příspěvek. Vláda nesouhlasí

Vláda asi odmítne návrhy poslanců opozičního hnutí ANO na zavedení nového mateřského příspěvku. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Novou dávku chtějí poslanci ANO kvůli možnému většímu dosahu buď přidat k současné peněžité pomoci v mateřství, nebo ji nahradit. Novely zákona o státní sociální podpoře a souvisejících předpisů má kabinet projednat ve středu, jeho stanovisko bude doporučením pro Sněmovnu.

Ilustrační fotografie

Příspěvek by měl být podle ANO určen zejména pro dvě až tři desítky tisíc žen, kteří nesplňují podmínky nároku na současnou mateřskou, mimo jiné účast na nemocenském pojištění. Rozpočtové dopady odhadli předkladatelé v čele se stínovým ministrem práce a sociálních věcí ANO Alešem Juchelkou na 1,3 miliardy korun ročně, což ministerstvo financí zpochybnilo. Mateřský příspěvek by už podle novely nebyl dávkou nemocenského pojištění, ale novou dávkou státní sociální podpory.

Ministerstvo práce a sociálních věcí označilo zavedení mateřského příspěvku jako "zcela nesystémové a nekoncepční". Připomenulo, že ženám, které nesplňují podmínky nároku na mateřskou, je její absence kompenzována rodičovským příspěvkem. "Mateřský příspěvek je sice navržen jako nová dávka státní sociální podpory, nicméně na principech pojistné dávky," uvedlo ministerstvo. Návrh podle něj popírá základní principy systému sociálního zabezpečení a vytváří poměrně složitý systém v přednosti pojistné dávky před dvěma nepojistnými.

Ministerstvo financí poukázalo na to, že návrh "zásadním způsobem zasahuje do výdajové strany státního rozpočtu" v době nutné konsolidace veřejných financí. Zpochybnilo argumentaci, že zvýšené náklady lze pokrýt celkovým snižováním výdajů na peněžitou pomoc v mateřství. Podle ministerstva by rozpočtové dopady navrhované změny mohly být vyšší kvůli účelovým jednáním a rozšíření okruhu pojištěnců, za které je plátcem veřejného zdravotního pojištění stát.

Mateřský příspěvek by podle ANO zajistil spravedlivou kompenzaci ušlých výdělkových příležitostí kolem porodu všem ekonomicky aktivním ženám s částečnými úvazky, ženám se svobodným povoláním, studentkám, doktorandkám a osobám samostatně výdělečně činným.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky