Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak je to s možností úřadů nahlížet na účty žadatelů o dávky?

Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

V médiích se objevila řada zpráv, které se týkají údajného prolomení bankovního tajemství v souvislosti s vyřizováním sociálních dávek v návaznosti na novou legislativu. Fakta jsou taková, že navržená úprava pouze umožní operativně ověřit žadatelem tvrzené skutečnosti o jeho majetkových poměrech. To vše na základě zákona a vždy se souhlasem klienta. Dojde tak ke zrychlení vyřizování dávek. Úprava by se navíc týkala pouze pomoci v hmotné nouzi a humanitární dávky.

„Tento postup jsme navrhli hlavně proto, abychom výrazně zjednodušili a urychlili proces kontroly výplaty dávek. Navržená úprava umožňuje na dálku ověřit žadatelem tvrzené skutečnosti o jeho majetkových poměrech, tedy existenci účtů a finančních prostředků na nich. Navíc vždy postupujeme se souhlasem klienta. Podmínkou pro přiznání dávky je právě souhlas žadatele, že úřad může ověřit potřebné skutečnosti. O porušení bankovního tajemství tedy nemůže být řeč, protože vše je podpořeno právními předpisy. Celý návrh jsme navíc konzultovali s Českou bankovní asociací,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).V rámci novely je navržena úprava zákona o pomoci v hmotné nouzi, Lex Ukrajina, (z. č. 66/2022 Sb.) a zákona o bankách. Umožňuje na dálku ověřit informace, které žadatel při žádosti o dávku poskytuje Úřadu práce ČR. Předloha vychází ze základního principu pomoci v hmotné nouzi, který je v příslušném předpise již dlouhá léta zakotven. V minulosti bylo také rozhodnuto Nejvyšším správním soudem, že ÚP ČR může vyžadovat výpisy z účtů vedených u bank a není to v rozporu se zákonem.

Žadatel již nyní musí prokázat, že je v hmotné nouzi a mimo jiné doložit výpis z účtu. Jedná se o základní podmínku poskytnutí této formy pomoci. Žadatel musí využít veškeré dostupné prostředky pro zlepšení své situace a podpora státu je tedy odůvodněná. „Rozhodně ale úprava neznamená, že by banky najednou měly svévolně sdělovat úřadům veškeré informace týkající se klientů a jejich rodinných příslušníků. Pouze na konkrétní dotaz odpoví úřadu práce, který hodnotí nárok na dávku,“ doplnil ministr Jurečka. Poskytovanými informacemi podle návrhu budou pouze údaje o číslech účtů, o jejich stavu a změnách. Toto ověření se ze strany Úřadu práce ČR děje pouze z důvodu posouzení nároku a výše dávky pomoci v hmotné nouzi a humanitární dávky. „Úřad rozhodně nebude mít možnost nahlížet do povahy platebních transakcí a třeba sledovat, co si žadatel zakoupil. I tyto informace se ve veřejném prostoru objevily a nezakládají se na pravdě. Neplánujeme zavádět nějakého 'Big Brothera',“ zdůraznil ministr Jurečka. Předpokládaná účinnost novely je plánována na 1. 7. 2024, a to i s ohledem na čas potřebný k zajištění technického řešení.

Témata:  sociální dávky Ministerstvo práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 10:16

21. července 2024 21:04

SLEDUJTE: Joe Biden se vzdal kandidatury. Trump zatím nemá soupeře

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jurečka vyzval členské státy EU ke zrychlení vyřizování důchodů pro občany, kteří pracovali v různých evropských zemích

V Bruselu jednali ministryně a ministři v rámci Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO). Českou delegaci vedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten na plénu předložil iniciativu, kterou vyzval ostatní ministry a ministryně, aby se ve svých zemích zabývali otázkou zrychlení vyřizování důchodů pro ty evropské občany, kteří využili svobody volného pohybu, a např. pracovali v různých státech EU. Rada se také zabývala otázkou nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a začleněním osob se zdravotním postižením na trh práce.