Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka chce prosadit zvýšení rodičovské ještě letos, nejpozději od ledna

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce prosazovat zvýšení rodičovského příspěvku ještě v letošním roce. Nejpozději by se dávka měla zvednout od ledna příštího roku. Šéf resortu to dnes řekl novinářům. Jaké přidání bude navrhovat, dnes neupřesnil. Rodičovská činí 300.000 korun. Rodiče ji mohou čerpat do potomkových čtyř let. Čím vyšší je měsíční částka, tím rychleji se suma vybere. Měsíčně je možné pobírat až 70 procent základu výdělku. Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová před nedávnem novinářům řekla, že většina koaličních stran je pro zvýšení rodičovské.

"Chci záležitost projednat s koaličními partnery ve finální podobě. Moje ambice je dohodnout se na zvýšení ještě v letošním roce, nejpozději od ledna 2024," řekl ministr.

Loni stát na rodičovských příspěvcích vyplatil přes 33 miliard korun. Podle Richterové přidání o 10.000 korun představuje zhruba miliardu korun navíc. Strany koalice i opozice navrhují různě vysoká navýšení, a to minimálně o 50.000 korun. Při přidání o tuto částku by tak ročně bylo potřeba zhruba o pět miliard korun víc. Piráti zmiňovali 75.000 korun a opoziční ANO pak 100.000 korun. Zvednutí částky by bylo na dluh.

Před růstem výdajů státu varují Národní rozpočtová rada (NRR) i Národní ekonomická rada vlády (NERV). Ta doporučuje rodičovskou zkrátit. Poukazuje na to, že Česko má ve srovnání s ostatními státy dobu rodičovského volna dlouhou. Radí výrazně zvýšit dostupnost školek a jeslí.

Podle Richterové je posílení kapacit školek či dětských skupin nutné. Rodiče malých dětí budou moci nastoupit do práce, stát získá peníze z daní a odvodů, výdaje na dávky klesnou, zmínila místopředsedkyně Sněmovny. Rozšířit by se měla i nabídka dalších služeb, a to třeba o sousedské hlídání. Upravit to má novela, kterou se chystá ministerstvo práce v brzké době předložit.

Naposledy se rodičovská zvedla v roce 2020 celkem o 80.000 korun. Podle studie pětice výzkumníků Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR to vedlo k delšímu čerpání. Poklesl podíl matek, které se zapojily do práce. Pro společnost to znamenalo další náklady.

Česko mělo už loni na začátku srpna zavést také takzvaný střídací bonus, tedy dvouměsíční rodičovskou s dostatečně vysokým příspěvkem pro druhého rodiče. Počítá s tím evropská směrnice o slaďování práce a rodiny. ČR měla na uvedení do praxe přes tři roky, termín nedodržela. Mohou za to hrozit pokuty. "Finalizuje se varianta návrhu. Uvidíme, zda bychom to nespojili s navýšením pomoci rodinám. Je to jedna z možností," uvedla Jurečkova náměstkyně Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Témata:  Marián Jurečka (KDU-ČSL) rodičovský příspěvek sociální dávky

Aktuálně se děje

21. května 2024 10:38

Bitcoin má blízko ke zlomení historického cenového rekordu, pomoci mu může Nvidie

Cena nejstarší a nejrozšířenější světové kryptoměny bitcoinu se dnes vyšplhala do blízkosti svého dějinného maxima. Na to vystoupala letos v polovině března a činí takřka 73 800 dolarů za kus. Dnes se bitcoin podle dat agentury Bloomberg prodával až za více než 71 929 dolarů poté, co se v mezidobí jeho cena citelně propadla, až do blízkosti 56 500 dolarů dne 1. května. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Prorodinná politika MPSV: Navýšení „rodičáku“, podpora dětských skupin i nová legislativa

Květen je měsícem rodiny. Kromě Dne matek totiž slavíme také Den rodiny. Ministerstvo práce a sociálních věcí se tématem rodinné politiky dlouhodobě a koncepčně zabývá. Za poslední dva roky resort přišel s řadou konkrétních kroků, které podporují rodiny a jejich společný život, a další změny chystá. Povedlo se mimo jiné navýšit rodičovský příspěvek, lépe podpořit zkrácené úvazky nebo výstavbu nových dětských skupin.