Slovensko

Ilustrační fotografie

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Pokud neuspěje, za pár dní výrazně zdraží pohonné hmoty v Česku

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit.

Bratislava

Nová slovenská vláda rychle se zadlužující zemi zřejmě zadluží ještě více, bude se možná i znárodňovat

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Novou slovenskou vládu bude pravděpodobně sestavovat někdejší premiéra Robert Fico. Koaličními partnery jeho Smeru by v takovém případě nejspíše byly před lety od Smeru odštěpený Hlas a Slovenská národná strana. Taková koalice by měla pohodlnou – byť ne ústavní – většinu 79 ze 150 poslanců Národní rady. Od takové koalice – vzhledem k volebním programům zmíněných stran – nelze čekat jakkoli výraznější důraz na konsolidaci slovenských veřejných financí.

Ilustrační fotografie

Třicet let po rozdělení federace pracuje v Česku rekordní počet Slováků. Češi se zato na Slovensko za prací neženou

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Třicet let po rozdělení česko-slovenské federace trvá trend disproporčního zájmu Slováků o pozici na českém trhu práce v porovnání se zájmem Čechů o pracovní místo na tom slovenském. Pandemie sice trend poněkud zbrzdila, protože přechodně „zmrazila“ trh práce jak v ČR, tak na Slovensku, nicméně popsaný trend vskutku trvá i tak.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Slovenská ekonomika i po 30 letech zaostává za Českem

Ekonomika

Slovenská ekonomika i po 30 letech od rozdělení Československa zaostává za výkonem českého hospodářství. Slovensko ale zaznamenalo rychlejší tempo přibližování k průměru životní úrovně EU, které se v posledních letech ovšem prakticky zastavilo. V analýze hospodářského vývoje Slovenska v období jeho samostatnosti to uvedli analytici bankovního domu Slovenská sporiteľňa, která je největším peněžním ústavem v zemi a která patří do rakouské skupiny Erste Group Bank.

Ilustrační fotografie

Do kontrol na hranicích se začnou zapojovat vojáci, nástup měli brzy ráno

Aktuality

Do kontrol na státní hranici mezi Českem a Slovenskem se ode dneška začínají zapojovat vojáci. Armáda vyčlenila 320 vojáků z jednotek pozemních sil a aktivních záloh ve čtyřech rotacích po 80 členech. Část vojáků měla dnes brzy ráno v Břeclavi nástup a instruktáž, na ostraze hranic se budou podílet ve smíšených hlídkách. Záložníci jsou při podobné akci nasazení poprvé.

Ilustrační fotografie

Polsko a Slovensko spojil plynovod, podle premiérů zvýší energetickou bezpečnost

Aktuality

Polsko a Slovensko propojil nový plynovod, který umožní větší diverzifikaci dodávek zemního plynu v Evropě. Premiéři obou zemí Mateusz Morawiecki a Eduard Heger na slavnostní ceremonii k otevření plynovodního propojení označili projekt za krok ke zvýšení energetické bezpečnosti. Přímé propojení s plynovodem z Polska chystá podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy také Česká republika.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Inflace na Slovensku zrychlila na 13,6 procenta, je nejvyšší za více než 22 let

Ekonomika

Meziroční míra inflace na Slovensku v červenci vystoupila na 13,6 procenta, a zrychlila tak z 13,2 procenta v červnu, informoval dnes ČTK slovenský statistický úřad. Spotřebitelské ceny v zemi tak rostly nejrychleji za posledních více než 22 let. V České republice byla inflace v červenci ještě výrazně vyšší než na Slovensku.

Ilustrační fotografie

Inflace na Slovensku vzrostla na 12,6 procenta, je na maximu téměř za 22 let

Ekonomika

Spotřebitelské ceny na Slovensku v květnu zrychlily tempo růstu, míra inflace tak vystoupila na 12,6 procenta a dosáhla maxima od června roku 2000. Spotřebitelské ceny stouply dvouciferným tempem už třetí měsíc v řadě, v dubnu inflace činila 11,8 procenta. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Embargo na ruskou ropu dopadne v EU nejvíce na Slovensko, tvrdí Bratislava

Důsledky částečného embarga na dovoz ruské ropy do Evropské unie dopadnou z členských zemí EU nejhůře na Slovensko. ČTK o tom dnes informovalo slovenské ministerstvo hospodářství. Bratislavská rafinerie Slovnaft už ve čtvrtek uvedla, že schválený nový balíček sankcí proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu postupně ohrozí zásobování středoevropského trhu včetně Česka a následně také slovenského trhu jejími produkty.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Slovensko a Maďarsko nepodpoří energetické sankce EU proti Rusku

Aktuality

Zástupci Slovenska a Maďarska dnes uvedli, že jejich země nepodpoří energetické sankce, které proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu připravuje Evropská unie. Bratislava a Budapešť jsou totiž na ruských dodávkách příliš závislé a neexistují za ně žádné okamžité alternativy, napsala agentura AP. Evropská komise vypracovala nové návrhy sankcí, které by mohly zahrnovat postupné zavedení embarga na ruskou ropu. Sedmadvacet členských zemí o nich pravděpodobně začne jednat ve středu, ale může trvat několik dní, než opatření vstoupí v platnost.

Ilustrační fotografie

Slovensko navzdory sankcím umožnilo ruské firmě letecky dopravit jaderné palivo

Aktuality

Slovensko navzdory uzavření vzdušného prostoru pro ruská letadla umožnilo stroji ruské společnosti Volga Dnepr Airlines přistát na Slovensku s nákladem jaderného paliva pro největšího slovenského výrobce elektřiny, firmu Slovenské elektrárne. ČTK o tom informovalo ministerstvo hospodářství, podle kterého byla pro zmíněný let využita v souladu s příslušnými předpisy výjimka.

Ilustrační fotografie

Inflace na Slovensku byla v listopadu nejvyšší za posledních téměř 17 let

Ekonomika

Ceny zboží a služeb na Slovensku v listopadu v meziročním srovnání stouply nejvíce za posledních téměř 17 let. Inflace zrychlila na 5,6 procenta z říjnových 5,1 procenta, informoval dnes slovenský statistický úřad. Spotřebitelské ceny rostou rychlejším tempem než dříve i v jiných státech, mimo jiné v České republice.

Ilustrační fotografie

Zboží a služby na Slovensku v říjnu zdražily nejvíce za posledních 13 let

Ekonomika

Zboží a služby na Slovensku v říjnu zdražily v meziročním srovnání nejvíce za posledních 13 let. Inflace dosáhla 5,1 procenta proti hodnotě 4,6 procenta v září, její tempo zrychluje nepřetržitě od letošního února. Vyplývá to z dnešních informací slovenského statistického úřadu. Spotřebitelské ceny rychleji rostou také v jiných zemích, včetně České republiky.

Ilustrační fotografie

Inflace na Slovensku v září vystoupila na téměř desetileté maximum 4,6 procenta

Finance

Meziroční míra inflace na Slovensku v září vystoupila na téměř desetileté maximum. Tempo meziročního růstu cen zboží a služeb dosáhlo 4,6 procenta proti tempu 3,8 procenta v srpnu, a inflace je tak nejvyšší od listopadu 2011. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Inflace v zemi zrychluje nepřetržitě od letošního února, kdy činila 0,9 procenta.

Ilustrační fotografie

Slovensko snížilo výhled růstu ekonomiky na tento i příští rok

Ekonomika

Slovenské ministerstvo financí snížilo výhled růstu domácí ekonomiky na tento i příští rok, oživení hospodářství podle něj přibrzdí třetí vlna epidemie nemoci covid-19. Export ze země zase poznamená nedostatek součástek a Slovensko bude čelit vyšší inflaci. Vyplývá to z nejnovější prognózy, kterou dnes úřad zveřejnil.

Ilustrační fotografie

Slovensko vyžaduje karanténu od neočkovaných cestujících

Aktuality

Slovensko při vstupu do země od dnešního dne vyžaduje karanténu až na výjimky od všech cestujících, kteří nebyli očkováni proti nemoci covid-19. Policie ráno upozornila na rozsáhlé kolony na dálničním hraničním přechodu Čunovo/Rajka na okraji Bratislavy. Důvodem byl protest Slováků, kteří žijí na maďarské straně hranice, proti novým karanténním opatřením slovenských úřadů. Právě zmíněný přechod je součástí vyčleněného silničního koridoru pro tranzitní dopravu mezi Českem a Maďarskem.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.