Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko mění ruský plyn za americký. Jde o malou revoluci v tamním plynárenství

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Slovensko od příštího roku začne historicky vůbec poprvé dovážet plyn ze severu, a to prostřednictvím nedávno dokončené předávací stanice Výrava na hranicích s Polskem. Půjde o plyn, který ve zkapalněné podobě doputuje, zejména z USA, do Litvy. V tamním regasifikačním zařízení polského podniku Orlen bude přeměněn ze zkapalněné podoby zpět do svého přirozeného skupenství, aby se plynovodem vydal přes Polsko právě do Výravy. 

Země našeho východního souseda tak sníží svoji závislost na ruském plynu. Dosud na Slovensko plyn proudil převážně právě z východu, z Ruska. Kontrakt Kyjeva a Moskvy o přepravě ruského plynu přes ukrajinské území však vyprchává koncem letoška a nebude obnoven. Zejména právě Slovensko a také Rakousko přitom nadále ve velké míře dovážejí ruský plyn potrubní cestou právě přes Ukrajinu. Obě země tak budou muset učinit další opatření, aby si zajistily alternativní dodávky.

Dodávky plynu z Polska na Slovensko se uskuteční na základě dnes uzavřené roční smlouvy mezi zmíněným, polským státem ovládaným podnikem Orlen a společností ZSE Energia, jež je ze sta procent vlastněna společností Západoslovenská energetika. Tohoto druhého největšího dodavatele plynu na Slovensku – po plně státním podniku SPP – vlastní z 51 procent vlastní slovenský stát a ze 49 procent německá energetická skupina E.ON.

Zmíněné nové zamsluvněné dodávky by měly pokrýt potřeby zhruba 30 procent zákazníků ZSE Energia.

Témata:  Slovensko zemní plyn

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy