Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko mění ruský plyn za americký. Jde o malou revoluci v tamním plynárenství

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Slovensko od příštího roku začne historicky vůbec poprvé dovážet plyn ze severu, a to prostřednictvím nedávno dokončené předávací stanice Výrava na hranicích s Polskem. Půjde o plyn, který ve zkapalněné podobě doputuje, zejména z USA, do Litvy. V tamním regasifikačním zařízení polského podniku Orlen bude přeměněn ze zkapalněné podoby zpět do svého přirozeného skupenství, aby se plynovodem vydal přes Polsko právě do Výravy. 

Země našeho východního souseda tak sníží svoji závislost na ruském plynu. Dosud na Slovensko plyn proudil převážně právě z východu, z Ruska. Kontrakt Kyjeva a Moskvy o přepravě ruského plynu přes ukrajinské území však vyprchává koncem letoška a nebude obnoven. Zejména právě Slovensko a také Rakousko přitom nadále ve velké míře dovážejí ruský plyn potrubní cestou právě přes Ukrajinu. Obě země tak budou muset učinit další opatření, aby si zajistily alternativní dodávky.

Dodávky plynu z Polska na Slovensko se uskuteční na základě dnes uzavřené roční smlouvy mezi zmíněným, polským státem ovládaným podnikem Orlen a společností ZSE Energia, jež je ze sta procent vlastněna společností Západoslovenská energetika. Tohoto druhého největšího dodavatele plynu na Slovensku – po plně státním podniku SPP – vlastní z 51 procent vlastní slovenský stát a ze 49 procent německá energetická skupina E.ON.

Zmíněné nové zamsluvněné dodávky by měly pokrýt potřeby zhruba 30 procent zákazníků ZSE Energia.

Témata:  Slovensko zemní plyn

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

5. června 2025 11:34

Láká, lže, vydělává: Jak SHEIN klame spotřebitele a ničí planetu

dTest se společně s dalšími 24 spotřebitelskými organizacemi z celé Evropy a pod koordinací organizace BEUC podílí na podání stížnosti k Evropské komisi a evropským dozorovým orgánům proti společnosti SHEIN kvůli používání klamavých technik, tzv. „dark patterns“. Tyto praktiky tlačí spotřebitele k nákupům, které původně neměli v úmyslu uskutečnit, a přispívají tak k ekologickým a společenským problémům spojeným s odvětvím tzv. rychlé módy.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.