pokuty

Policie ČR

Policisté i strážníci budou moci zajistit auto kvůli nezaplacené pokutě

Aktuality

Policisté, celníci a také obecní strážníci získají od ledna právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s neuhrazeným dluhem na pokutách za dřívější dopravní přestupky. Zavedení pravomoci dnes stvrdil podpisem vládní novely prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad.

Ilustrační fotografie

Google dostal v Koreji pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu

Finance

Americká společnost Google dostala od jihokorejského antimonopolního úřadu (KFTC) pokutu 207 miliard wonů (3,8 miliardy Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu s operačním systémem pro mobilní přístroje. Google, který je součástí technologické skupiny Alphabet, se hodlá proti pokutě odvolat, uvedla dnes agentura Reuters. Úřad vyšetřoval Google kvůli podezření, že firma bránila místním výrobců chytrých telefonů, aby si uzpůsobili operační systém Android.

Ilustrační fotografie

Nejvyšší pokutu za porušení GDPR dostal letos v červenci Amazon

Ekonomika

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation, GDPR) má za cíl pomoci hájit práva občanů EU proti zneužívání jejich dat. Týká se veřejných institucí, firem a společností, které nakládají s osobními údaji zákazníků či zaměstnanců. Nařízení vstoupilo v platnost v květnu 2018 a platí jednotně ve všech státech EU a na Islandu, v Norsku a Lichtenštejnsku.

WhatsApp

WhatsApp dostal v Irsku za porušování práva na soukromí pokutu 225 milionů eur

Aktuality

Provozovatel komunikační aplikace WhatsApp dostal v Irsku rekordní pokutu 225 milionů eur (5,7 miliardy Kč). Oznámila to dnes tamní Komise pro ochranu dat (DPC). Ta vyšetřovala, jak transparentně platforma sdílí data s ostatními aplikacemi, které společně spadají pod americkou společnost Facebook. WhatsApp oznámenou pokutu považuje za nepřiměřenou a chce se proti ní odvolat.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Neplatičům pokut za vybrané přestupky bude hrozit odebrání části dávek

Chudším lidem bude hrozit odebrání části doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně neplatí pokuty za vybrané závažné přestupky. Úřady dostanou od ledna právo neuhrazené pokuty z těchto dávek strhávat. Předpokládá to předloha poslanců ODS, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu dnes informoval Hrad.

Ilustrační fotografie

Za jízdu po Krkonoších dostali motocyklisté pokuty 100 000 korun

Aktuality

Čtyři motocyklisté, kteří 1. dubna jezdili na terénních motocyklech s pásy po zasněžených Krkonoších, dostali od Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) každý pokutu 100.000 korun. Jde o nejvyšší možnou sankci. Jeden jezdec pokutu zaplatit, zbylí tři se proti výši pokuty odvolali k ministerstvu životního prostředí. ČTK to dnes řekl mluvčí KRNAP Radek Drahný. Na udělení pokuty dnes upozornil server Euro.cz

Ilustrační fotografie

Mynářova firma dostala pokutu za odebranou vodu

Aktuality

Firma O.L.G.A., ve které je společníkem hradní kancléř Vratislav Mynář, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 300.000 korun. Důvodem je neoprávněné čerpání vody pro zasněžování sjezdovky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Ilustrační fotografie

Novartis zaplatí 678 milionů dolarů kvůli obvinění z uplácení lékařů

Aktuality

Švýcarská farmaceutická společnost Novartis zaplatí ve Spojených státech 678 milionů dolarů (16 miliard Kč) za urovnání obvinění, že nezákonně poskytovala lékařům peníze a jiné výhody, aby je motivovala k předepisování svých léků. Informovalo o tom americké ministerstvo spravedlnosti.

Policie ČR

Muž dostal v Mladé Boleslavi pokutu 10 000 za nenošení roušky

Aktuality

V Mladé Boleslavi dostal dnes muž za nenošení roušky na veřejnosti a neuposlechnutí výzvy úřední osoby pokutu 10.000 korun. S dalšími dvěma muži popíjel alkohol na předzahrádce jedné z restaurací, informoval dnes ČTK ředitel městské policie Tomáš Kypta. Podle webu denik.cz dostali pokutu za nenošení roušky také dva lidé v Děčíně.

Ilustrační fotografie

Firma Baby Direkt dostala pokutu 40,8 milionu

Aktuality

Brněnská společnost Baby Direkt, která provozuje velkoobchod s dětským a kojeneckým zbožím, dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 40,793.000 korun. Firma totiž podle úřadu svým odběratelům stanovovala minimální cenu, za kterou mají zboží prodávat. ÚOHS o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí zatím není pravomocné, firma proti němu může podat rozklad. Vyjádření firmy ČTk zjišťuje.

Penny Market

Aktuality

Penny Market dostal pokutu kvůli špatnému značení výrobků

Obchodní řetězec Penny Market dostal od královéhradecké České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 140.000 korun za to, že v Česku prodával některé nebezpečné chemické látky a směsi bez správného označení. Šlo o čisticí a prací prostředky, které byly zároveň chemickými směsmi s látkami určenými k čištění. Výstražné symboly i věty o nebezpečnosti výrobků však na nich chyběly, informovala dnes ČTK mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo obrany zaplatí 7,2 milionu. Předseda ÚOHS pokutu potvrdil

Aktuality

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 7,2 milionu korun pro ministerstvo obrany za chybu ve výběrovém řízení na dodavatele ručních granátů z roku 2017. Ministerstvo uzavřelo smlouvu s vybraným dodavatelem dřív, než odeslalo informaci o výběru dodavatele ostatním účastníkům tendru.

policie Německo

Zásah shůry? Řidiče před pokutou zachránil holub

Aktuality

Náhoda pomohla řidiči, který na západě Německa minulý týden překročil nejvyšší povolenou rychlost o více než dvacet kilometrů v hodině. Jeho přestupek sice zaznamenal radar, pokutu mu ale policisté nakonec neudělili.

CZK

Ekonomika

Stejný obal, jiné složení. Pokuta za dvojí kvalitu potravin až 50 milionů

Zákaz prodeje potravin v různé kvalitě, ale stejném obalu v Česku a v jiných evropských zemích, schválila dnes vláda. Úřad vlády o tom informoval na twitteru. Za porušení novinky v novele zákona o potravinách bude podle návrhu ministerstva zemědělství hrozit pokuta až 50 milionů korun. Novela také zvětšuje pravomoci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a rozšiřuje možnost označit potravinu za českou. Návrh nyní zamíří do Sněmovny.

ÚOHS

Čtyři poradenské společnosti dostaly pokutu 1,8 milionu za kartel

Finance

Čtyři firmy, které se věnují poradenství v oblasti dotací, dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu v celkové výši 1,833.000 korun. Důvodem je kartelová dohoda, kterou podle úřadu společnosti uzavřely při výběrovém řízení vyhlášeném městem Prostějov. Úřad dnes o udělení pokuty informoval v tiskové zprávě.

Doba internetová je pohodlná.

I za internet hrozí obrovská pokuta každému z nás. Proč?

Aktuality

Bez internetu se v dnešní době snad už ani neobejdeme. V mnohém nám usnadňuje život a nalezneme na něm vesměs vše. Při jeho užívání ale nesmíme opomíjet pojem duševní vlastnictví, a to především při stahování hudby, fotografií i moderních e-knih. Na co si dát ve virtuálním prostředí pozor ve vztahu k autorským právům a jak se vyvarovat i statisícových pokut?

Ilustrační fotografie

Pokuta za telefonování za volantem až 1700 eur. Itálie chystá zpřísnění zákona

Aktuality

V Itálii se chystá razantní zpřísnění zákona o silničním provozu. Tomu, kdo bude při jízdě užívat mobilní telefon, má hrozit pokuta až 1700 eur (asi 43.600 Kč) a také odnětí řidičského oprávnění na týden až dva měsíce, napsal server The Local. Přepracovaný zákon ještě nevešel v platnost, tento týden ho dostali k posouzení ministři a poslanci o něm budou hlasovat v květnu.

Ilustrační fotografie

Finance

Finanční správa v termínu vybrala přes 2 miliony daňových přiznání. Opozdilcům hrozí pokuty

Termín odevzdání daňového přiznání i úhrady případného doplatku daně z příjmů byl letos 1. dubna. V řádném termínu vybrala Finanční správa 2,04 milionu přiznání od fyzických i právnických osob. Ti, kteří na tuto povinnost zapomněli nebo ji nestihli, měli ještě čas na nápravu do 8. dubna. Po tomto datu ale již musejí počítat s pokutami, jež navíc každým dnem narůstají.

Ilustrační fotografie

Google dostal od EK rekordní pokutu 1,49 miliardy eur

Aktuality

Dnešní pokuta Evropské komise (EK) ve výši 1,49 miliardy eur (38,2 miliardy Kč) pro společnost Google kvůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou je čtvrtou nejvyšší pokutou, kterou EK udělila jednotlivé firmě i celkově. Vůbec nejvyšší pokutu, 4,34 miliardy eur, dostal loni v červenci rovněž Google.

Volkswagen

Volkswagen musí kvůli emisím zaplatit pokutu 1,6 miliardy korun

Aktuality

Indický soud uložil společnosti Volkswagen pokutu ve výši pěti miliard indických rupií (1,6 miliardy Kč) kvůli podvádění při emisních testech. S odvoláním na zpravodajství tamní televize to napsala agentura Reuters. VW hodlá věc řešit u nejvyššího soudu.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy