Policisté i strážníci budou moci zajistit auto kvůli nezaplacené pokutě

Policisté, celníci a také obecní strážníci získají od ledna právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s neuhrazeným dluhem na pokutách za dřívější dopravní přestupky. Zavedení pravomoci dnes stvrdil podpisem vládní novely prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad.

Policie ČR

Policisté a celníci budou moci podle novely požadovat po řidiči uhrazení dosud nesplacené částky postihu v hotovosti nebo kartou. Pokud řidič nedoplatek na místě neuhradí, policisté nebo celníci mu nařídí, aby odstavil vozidlo na nejbližším vhodném místě. Tam z vozu odeberou registrační značku, nebo na kolo nasadí botičku. Následně informují provozovatele automobilu. Opatření má pomoci ve vymáhání postihů především od cizinců.

Obdobná pravomoc pro obecní strážníky se do novely dostala ve Sněmovně. Týká se neuhrazených pokut, které evidují obce za porušení dopravních předpisů na svém území. Podle některých senátorů ji ale strážníci nebudou moci reálně využít a předlohu bude nutné opravit.

V současnosti vede podle ministerstva vnitra špatná vymahatelnost nedoplatků za dopravní přestupky k tomu, že lidé opakovaně porušují pravidla silničního provozu. Řidiči kamionů nedodržují zejména takzvané sociální předpisy, tedy stanovenou dobu řízení, bezpečnostní přestávky a odpočinek. Provozovatelé pak poškozují silnice přetíženými auty a řidiči překračují povolenou rychlost.

Policejní novela upravuje také například zásahy proti bezpilotním systémům, odnětí věci a rušení provozu elektronických komunikací. Sněmovna k předloze připojila věcně nesouvisející pozměňovací návrh, podle kterého bude moci Nejvyšší soud rozhodovat o stížnostech pro porušení zákona v neveřejném zasedání i v jiných případech než jen tehdy, když je zamítá. Má to zefektivnit činnost soudu.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky