Novartis zaplatí 678 milionů dolarů kvůli obvinění z uplácení lékařů

Švýcarská farmaceutická společnost Novartis zaplatí ve Spojených státech 678 milionů dolarů (16 miliard Kč) za urovnání obvinění, že nezákonně poskytovala lékařům peníze a jiné výhody, aby je motivovala k předepisování svých léků. Informovalo o tom americké ministerstvo spravedlnosti.

Ilustrační fotografie
reklama

Firma čelila obvinění, že zorganizovala desetitisíce podvodných vzdělávacích akcí, na kterých vyplácela lékařům přemrštěné částky za přednášky a poskytovala jim drahé večeře a alkohol. Chtěla je tím přimět k častějšímu předepisování svých léků na kardiovaskulární onemocnění a cukrovku.

Tyto akce se konaly v letech 2002 až 2011. Prozatímní newyorská prokurátorka Audrey Straussová uvedla, že peníze a další benefity poskytované lékařům nebyly "nic víc než úplatky". "Je to v rozporu s povinností doktorů vybírat pro pacienty nejlepší léčbu a zvyšuje to ceny léků pro všechny," dodala.

Někteří doktoři údajně od Novartisu obdrželi desetitisíce či dokonce statisíce dolarů. Podle šéfa newyorské pobočky FBI Williama Sweeneyho postupovala firma "hanebně a nečestně". ""Hamižnost vystřídala zodpovědnost, kterou veřejnost očekává od těch, kdo se zabývají léčením," uvedl Sweeney.

Šéf Novartisu Vas Narasimhan prohlásil, že firma již své praktiky změnila. "Tato dohoda (o urovnání) je důležitým milníkem na naší cestě k budování společenské důvěry," dodal.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky