mobily

Ilustrační fotografie

Mobilní bankovnictví pravidelně používají mladí i senioři

Ekonomika

Mobilní bankovnictví je už nedílnou součástí správy financí. Pravidelně ho používá 8 z 10 Čechů, nejčastěji mladí ve věku 25–34 let (91 %). Pro 75 % z nich je aplikace banky jedním z nástrojů pro plánování financí. 49 % Čechů má nastavené notifikace při pohybech na účtu. Vyplývá to z průzkumu společnosti NMS Market Research pro Raiffeisenbank.

Ilustrační fotografie

Co by měl každý spotřebitel vědět o digitálním obsahu a službách

Ekonomika

V pátek 17. května se uskuteční Světový den telekomunikací a informační společnosti, který v jeho nynější podobě vyhlásila v roce 2006 Mezinárodní telekomunikační unie. Jeho cílem je šířit povědomí o možnostech, jež společnosti přináší informační a komunikační technologie. Také se snaží zasadit o spojení světové společnosti, překlenutí digitálních rozdílů ve světě a dosažení udržitelného rozvoje a blahobytu. V jeho duchu se i spotřebitelská organizace dTest rozhodla zvýšit povědomí českých spotřebitelů, a to o jejich digitálních právech, která jim náleží dle občanského zákoníku.

Ilustrační fotografie

Nástrahy telefonické komunikace. Jaké problémy mohou nastat?

Magazín

Dnešní doba nabízí opravdu širokou paletu možností komunikace. Spotřebitelé si z tohoto rozsáhlého výběru komunikace s prodávajícími či poskytovateli služeb vybírají vždy ty nejpohodlnější – zasílání dopisů dnes využívají spíše ve výjimečných případech, velmi časté jsou e-maily a v případě potřeby rychlé komunikace stále vyhrává telefonický hovor. Jaké problémy však mohou nastat v případě, že problémy řešíte pouze telefonicky?

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Jsou čeští spotřebitelé skutečně spokojení s mobilními tarify?

Spotřebitelé odpovídali v rámci průzkumu zadaného Českým telekomunikačním úřadem na velké množství otázek ohledně svých preferencí a spokojenosti s ohledem na využívání mobilních telekomunikačních služeb na maloobchodním trhu v České republice v zákaznickém sektoru domácností. Složitý průzkum přinesl rozporné výsledky. dTest tyto výsledky hodnotí neutrálně a doporučuje spotřebitelům zvážit spuštění procesu přenesení svého mobilního čísla k získání lepší nabídky od stávajícího operátora.

Ilustrační fotografie

V Česku se objevily falešné exekuce. Další podvod, jak získat citlivé údaje i peníze lidí

Aktuality

Na českém trhu v minulých týdnech zesílil další typ podvodu, jak získat přístup k citlivým údajům. Na náhodně generovaná telefonní čísla byla zasílána SMS informující o neuhrazeném dluhu a vyzývající ke kontrole případné exekuce na velmi precizně připravených webových stránkách s platným certifikátem. Ty ale byly podvodné a jejich cílem bylo vylákat z netušících lidí pomocí bankovní identity či identity občana přístup k jejich účtům a dalším informacím. Vyplývá to z poznatků české společnosti Analytics Data Factory, která se zaměřuje na fraud management, tedy prevenci vzniku podvodů v reálném čase.

Ilustrační fotografie

5 mýtů o bateriích a horku: Přehřátý telefon se musí bleskově zchladit a používání aplikací při nabíjení nevadí

Magazín

Je naprosto běžné, že se mobilní telefony při nadměrném používání nebo při nabíjení mohou přehřívat. V době letních veder je však tohle riziko daleko vyšší. Stačí telefon nechat chvíli na přímém sluníčku či se vydat na dlouhou cestu autem, při které máte zapnutou navigaci a zároveň si přehráváte hudbu. Dlouhodobé vystavování telefonu vysokým teplotám může nenávratně poškodit baterii, ale i další komponenty.

Ilustrační fotografie

O2 varuje před podvodnými SMS, lákají osobní a platební údaje

Aktuality

Operátor O2 zaznamenal v posledních několika týdnech ve své síti výrazný nárůst počtu podvodných a obtěžujících SMS. Cílem útočníků je uvést zákazníky v omyl a vylákat z nich přihlašovací údaje do mobilní samoobsluhy, nebo dokonce platební údaje. O2 to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Ilustrační fotografie

Magazín

Reklamovat lze i fungování sociální sítě

Novela spotřebitelského práva přinesla od 6. ledna podstatné změny také v digitální sféře. Organizace dTest se proto podívala na to, co je to digitální obsah, kdy se můžete domáhat aktualizace telefonu a jak ji případně reklamovat.

Ilustrační fotografie

Ceny volání a mobilních dat v Česku zůstávají jedny z nejvyšších v Evropě

Ekonomika

Ceny volání a mobilních dat v ČR zůstávají jedny z nejvyšších v Evropě, aukce kmitočtů k jejich snížení zatím nevedla. V tiskové zprávě to dnes uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který se zaměřil na to, jak v letech 2018 až 2022 nakládal Český telekomunikační úřad (ČTÚ) s financemi a majetkem státu.

Ilustrační fotografie

Přišla vám SMS od vymáhací společnosti?

Magazín

Poradna dTestu zaznamenala v posledních dnech zvýšenou frekvenci stížností na společnost Mylano AG, resp. vymáhací agenturu Smart Inkasso. Rozesílají textové zprávy, na které lze podle dTestu nahlížet jako na agresivní obchodní praktiku. V řadě případů ani tyto společnosti nemají na peníze, které jim spotřebitelé na základě takových zpráv pošlou, vůbec žádné právo.

Policie ČR

Hasičům a policii bude možné od ledna na tísňové linky posílat nově i SMS

Aktuality

Na linky tísňového volání 112 a 150, které mají ve své působnosti hasiči, a na policejní linku 158 bude možné od večerních hodin soboty 1. ledna posílat v tísni také textové zprávy, tedy SMS. Dosud se na tyto linky dalo pouze telefonovat. Možnost posílat SMS měli jen handicapovaní, kteří se museli zaregistrovat u Hasičského záchranného sboru. Tuto změnu přináší novela zákona o elektronických komunikacích, která právě v sobotu 1. ledna vstupuje v účinnosti. ČTK to sdělila mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Apple snižuje výrobu tabletů, aby měl dost čipů pro iPhone 13

Americká technologická společnost Apple snižuje výrobu tabletů iPad, aby měla dost čipů pro chytré telefony nové generace iPhone 13. Krize kolem čipů tak firmu zasáhla více, než se mělo za to, píše s odkazem na několik zdrojů japonský list Nikkei.

iPhone

Apple bude muset zřejmě omezit výrobu iPhonů 13 kvůli nedostatku čipů

Aktuality

Americká technologická společnost Apple pravděpodobně sníží produkci chytrých telefonů nové generace iPhone 13 kvůli celosvětovému nedostatku čipů. Vyrobeno by mohlo být až o deset milionů zařízení z této řady méně. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje.

Ilustrační fotografie

EU chystá zavedení jednotné nabíječky pro telefony či tablety. Apple je proti

Aktuality

Na dobití jakéhokoli mobilního telefonu či tabletu prodávaného v Evropské unii by měla v budoucnu stačit jediná nabíječka. Evropská komise dnes představila návrh pravidel, na jejichž základě se budou všichni výrobci muset přizpůsobit standardu USB-C. Podle unijní exekutivy má sjednocení koncovky nabíjecího kabelu usnadnit život zákazníkům a snížit objem elektronického odpadu.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Jak na reklamaci vadného zboží z druhé ruky

Mnoho spotřebitelů nakupuje zboží takzvaně z druhé ruky. Není se čemu divit, ceny bývají lákavé a díky tomu lze ušetřit. Co ale dělat, když se taková věc rozbije? Máte právo ji reklamovat? A pokud ano, jaká úskalí to přináší?

Ilustrační fotografie

Telefonní číslo brzy využijete při platbě místo čísla bankovního účtu

Finance

V České republice je aktivních více telefonních čísel, než kolik je tu obyvatel. Z toho lze dovodit, že téměř každý má své unikátní telefonní číslo. A právě to bude možné použít místo čísla bankovního účtu, pokud tato služba plateb na telefonní číslo bude českými bankami zavedena. V současnosti se to zdá být stále více pravděpodobné, a tak se dTest na chystanou službu podíval z pohledu běžného spotřebitele.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Evropou se šíří nový vir napadající mobily s Androidem

Evropskými zeměmi a pravděpodobně i v ČR se šíří virus napadající mobilní telefony s Androidem. Škodlivý program s názvem Flubot se objevil zejména ve Velké Británii, ale také v Německu, Maďarsku, Itálii, Polsku a ve Španělsku. Uvedla to dnes Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Ilustrační fotografie

Celosvětový prodej chytrých telefonů stoupl v prvním čtvrtletí o 24 procent

Ekonomika

Celosvětový prodej chytrých telefonů stoupl v prvním čtvrtletí meziročně o 24 procent na 340 milionů. Zákazníci doháněli odložené nákupy a v Číně byl zájem o přístroje nabízející technologie 5G. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu společnosti Strategy Analytics, z něhož cituje agentura AFP.

Ilustrační fotografie

Jak na ukončení smlouvy s operátorem a přenesení telefonního čísla

Ekonomika

Nejste spokojení se svým stávajícím operátorem, ať už kvůli výši ceny, nebo kvalitě poskytovaných služeb? Našli jste si na internetu výhodnější nabídku, ale obáváte se komplikací spojených s ukončením současné smlouvy a přenesením telefonního čísla k novému operátorovi? Těmito obavami se nenechte omezovat, protože už téměř rok platí pro spotřebitele a podnikající fyzické osoby nová pravidla, která tento proces značně zjednodušila. Jak na to?

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy