Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Srovnání cen mobilních tarifů, internetu a TV se vyplatí. Neutrácíte někde zbytečně?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Platby za telefon, internet a televizi jsou základními položkami většiny osobních a rodinných výdajů. Asi se bez nich zcela neobejdete, ale neutrácíte v některé z nich zbytečně? Chytrým srovnáním ušetříte jako jednotlivec stovky korun měsíčně, rodina i tisíce.

„Všem, kdo používají telefon, internet a televizi bych poradil, aby si pravidelně kontrolovali ceny svých služeb, protože na nich lze dlouhodobě ušetřit,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz a dodává: „Stejně jako jsme si zvykli srovnávat ceny při nákupu elektroniky, pojištění a nově také energií, měli bychom porovnávat i ceny za telekomunikační služby, tedy, mobilní tarify, internet a TV.“

Za neomezený tarif s rychlostí internetu 10 Mb/s zaplatíte v květnu 2024 u O2 949 Kč, u T-Mobilu 930 Kč a u Vodafonu 877 Kč. K dispozici jsou i balíčky s rychlejším internetem, i tady spolu ovšem operátoři drží krok. Samozřejmě ale záleží na službách, které člověk skutečně využívá. Pokud třeba platí neomezený tarif, ale mobilní data vůbec nevyužívá, pak se změna operátora nebo alespoň tarifu rozhodně vyplatí. Především u virtuálních operátorů lze najít balíčky služeb, které mohou přesně odpovídat konkrétním požadavkům a někde si je dokonce lze sestavit na míru.

Kdy je možné odejít od stávajícího operátora?

Dříve operátoři „strašili“ své klienty velkými smluvními pokutami. To už dnes naštěstí neplatí a ani smlouva na dobu určitou není příliš velkou překážkou, pokud se operátora rozhodnete změnit. Stačí, aby od podepsání smlouvy uběhly alespoň tři měsíce. Potom lze smlouvu vypovědět, aniž byste platili smluvní pokutu. U smlouvy na dobu neurčitou to můžete udělat kdykoli. Jen vždy počítejte s tím, že budete muset vyřešit své závazky u stávajícího operátora. Bude třeba vrátit zapůjčený modem nebo jiné zařízení, doplatit zůstatkovou cenu mobilu nebo tabletu pořízeného na splátky a podobně. Vždy si ale dobře prostudujte svou smlouvu, abyste přesně věděli, co vás čeká.

Jaké máme v Česku operátory?

V Česku máme tři hlavní operátory, kterými jsou O2, T-Mobile a Vodafone. Jedná se o klasické operátory s vlastní infrastrukturou. Provozují tedy síť vysílačů a spravují i vše další, co k přenosu signálu a využívání jednotlivých služeb potřebujeme. Kromě nich pak existuje řada virtuálních operátorů, jako jsou například GoMobil, Tesco Mobile, Kaktus, LAMA mobile, SAZKAmobil nebo ČEZ Mobil, kteří nemají vlastní fyzické sítě a využívají infrastrukturu některého ze tří klasických operátorů.

„Když se podíváme na klasické operátory, ceny za neomezené tarify zahrnující volání, zprávy i internet tady začínají na necelých sedmi stovkách měsíčně. Ale jak už to bývá, v leckterém odvětví lze najít nabídky takzvaně “podpultové” a nejinak je tomu právě u operátorů. Tady se pak bavíme o výrazně zajímavějších nabídkách, které jsou však neveřejné, a právě proto je vhodné si čas od času provést srovnání a obrátit se třeba i naše specialisty,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Témata:  mobily televize, rádio internet

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.