DPH

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Michálek: Pro další změny sazeb DPH nebyly všechny koaliční strany

Daně a mzdy

Pro další změny sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) ve vládním konsolidačním balíčku, například na kojeneckou a minerální vodu či menstruační pomůcky, nebyly všechny koaliční strany. Na dotaz ČTK to uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. O možnosti změn se diskutovalo, neměly však dostatečnou podporu.

Ilustrační fotografie

Pro rozlišení novin od časopisů kvůli DPH rozhodne periodicita

Ekonomika

Pro rozlišení novin od časopisů pro účely nastavení daně z přidané hodnoty (DPH) bude rozhodovat periodicita podle celního zákona. Deníku Hospodářské noviny (HN) to sdělila Gabriela Krušinová z tiskového odboru ministerstva financí. Dodala, že pokud titul obsahuje reklamu z více než poloviny obsahu, je vždy ve vyšší sazbě DPH. Debatu rozvířila vláda, která v úsporném balíčku počítá se zvýšením DPH u novin z deseti na 21 procent a u časopisů z deseti na 12 procent. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to zdůvodnil snahou daňově zvýhodnit vědecké časopisy.

Daně, ilustrační fotografie

Nový konsolidační balíček očima daňového experta

Daně a mzdy

Vláda představila svůj konsolidační balíček. Dojde ke zrušení 22 daňových výjimek, DPH bude mít dvě sazby, dojde k vyššímu zdanění alkoholu a tabáku a zdvojnásobí se daň z nemovitosti. Na druhou stranu zlevní důležité položky, jako jsou potraviny, bydlení, léky. Dopad daňových změn by měl být podle předsedy vlády Petra Fialy co nejmenší. 

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Zvýšení DPH na léky pocítí pacienti a zdravotní pojišťovny, upozorňují výrobci

Zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na léky ze současných deseti na 12 procent pocítí u volně prodejných léků pacienti, u léků na recept hlavně zdravotní pojišťovny. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář. Vláda dnes na tiskové konferenci avizovala, že součástí konsolidačního balíčku veřejných financí je sjednocení nižší sazby DPH, ve které jsou i léky, na 12 procentech. U zdravotnických prostředků se daň sníží ze současných 15 procent.

Ilustrační fotografie

Nulová DPH na knihy: Majitelka knihkupectví neočekává, že knihy zlevní

Daně a mzdy

Informace o nulové DPH na knihy mile překvapila Alici Horovou, majitelku knihkupectví s dlouholetou tradicí v centru dvacetitisícového Náchoda. Stalo se to za pět minut dvanáct a stabilizuje to knižní trh, řekla ČTK. V současnosti platí na knihy desetiprocentní sazba. Součástí vládního konsolidačního balíčku je zavedení nulové sazby na knihy.

Ilustrační fotografie

Snížená sazba DPH v ČR bude s 12 procenty nejvyšší v EU ze zemí s dvěma sazbami

Daně a mzdy

Sloučení dvou snížených sazeb DPH do jedné na 12 procent, které dnes schválila vláda, bude znamenat, že nová snížená sazba bude v Česku ve srovnání s unijními zeměmi, které mají jen jednu sníženou sazbu, nejvyšší. Pouze dvě sazby DPH má nyní v EU jen pět zemí. Současná základní sazba 21 procent patří v rámci EU spíše k průměrným. Podle unijních norem nesmí být základní sazba DPH nižší než 15 procent. Zajímavostí je situace v Dánsku, které má jako jediné jednotnou sazbu DPH (ve výši 25 procent). Některé země, například Francie, Itálie nebo Irsko, mají podle údajů Eurostatu "super" sníženou sazbu.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Zrušení nejnižší sazby DPH státu přihraje 24 miliard korun ročně, ale zvýší inflaci. Zdražilo by léky, vodu a pomohlo k vyšším ziskům obchodním řetězcům

Chystané změny daně z přidané hodnoty jsou vlastně zvýšením daně, v rozporu s původními sliby vládních stran. Ministerstvo financí má pravdu v tom, že zamýšlené snížení počtu sazeb DPH, ze tří na dvě, představuje zjednodušení daňového systému. To je kýžené. Jenže způsob, jakým ke snížení počtu sazeb vláda hodlá dospět, bude v celkovém efektu daň lidem navyšovat.

Ilustrační fotografie

Přeshraniční platby za nákupy po internetu se zřejmě budou evidovat

Finance

Poskytovatelé platebních služeb zřejmě budou muset poskytovat Finanční správě ČR informace o platbách za přeshraniční internetové nákupy. Předpokládá to novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), kterou ve středu projedná vláda. Novela převádí do českého práva evropskou směrnici, která by měla přispět k účinnějšímu boji proti podvodům při platbách DPH.

Daně, ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Chystané změny DPH zdraží vodu a léky a zvýší zisky obchodním řetězcům. Budou nejspíše maskovaným zvýšením daně občanům, v rozporu se sliby vládních stran

Komentář Lukáše Kovandy: Chystané změny daně z přidané hodnoty budou nejspíše maskovaným zvýšením daně. Ministerstvo financí má pravdu v tom, že zamýšlené snížení počtu sazeb DPH, ze tří na dvě, představuje zjednodušení daňového systému. To je kýžené. Jenže způsob, jakým ke snížení počtu sazeb vláda hodlá dospět, zřejmě bude v celkovém efektu daň lidem navyšovat.

Ilustrační fotografie

Chcete se odhlásit díky zvýšení limitu od DPH? Máte čas už jen do 8. prosince

Daně a mzdy

Firmy s tržbami do dvou milionů korun, které od nového roku už nebudou podléhat odvodům daně z přidané hodnoty (DPH), mají čas do čtvrtka na podání mimořádné žádosti o zrušení registrace. Zároveň tím získávají možnost vstoupit od 1. ledna do režimu paušální daně. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Pokud firmy o zrušení registrace k DPH nyní nepožádají, mohou tak učinit až ve standardním termínu s účinností od února.

Ilustrační fotografie

Snížení DPH na potraviny je zrádné, potraviny by dlouhodobě zlevnit nemuselo. Naopak, mohlo by je zdražit nad nynější úroveň, řetězce se marže zjevně navyšují už teď

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Fialova vláda čelí tlaku potravinářů a svazu obchodu, aby snížila DPH na potraviny. Zatím tlaku odolává, což je správné. Snížení DPH na potraviny by v jeho nutně přechodné podobě totiž mohlo spotřebitele poškodit. A nejvíce by v takovém případě poškodilo spotřebitele z řad nejchudších domácností. Pro ně totiž potraviny představují relativně vyšší část celkového domácího rozpočtu než pro bohatší domácnosti.

Daně, ilustrační fotografie

Plátcem DPH bude podnikatel až od obratu dvou milionu korun ročně, chce vláda. A další změny

Daně a mzdy

Ministerstvo financí chce lidem usnadnit podnikání. Od příštího roku tak dle dnes zveřejněné informace navrhuje zvýšit limit pro vstup do režimu paušální daně na dva miliony korun ročního obratu. Zároveň by nejpozději letos v červnu měla být na úrovni EU schválena žádost ministerstva financí na navýšení limitu, od kterého je povinné plátcovství DPH, a to rovněž na dva miliony korun ročního obratu. V současnosti je v obou případech limitem částka jednoho milionu korun.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Ministerstvo neprodlouží prominutí DPH na respirátory

Ministerstvo financí neprodlouží prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory a ochranné polomasky třídy FFP2 a vyšší, skončí tedy 31. prosince. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

CZK

Svaz: Vláda by měla obnovit Antivirus, dotace na nepokryté náklady a snížit DPH

Ekonomika

Zástupci podnikatelů jednají podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) s vládou o kompenzacích kvůli zpřísňování protiepidemických opatření. Za ideální považují obnovu programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, dotací na nepokryté náklady a snížení daně z přidané hodnoty (DPH) v gastronomii a cestovním ruchu na pět procent. Další schůzka ohledně náhrad se uskuteční v úterý. Na dotaz ČTK to dnes uvedl prezident SOCR a viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.

Alena Schillerová

Vláda schválila novelu snižující pro příští rok DPH u energií na nulu

Daně a mzdy

Vláda dnes podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu, a to na celý nadcházející rok. Novela podle ní míří do Sněmovny. Nulová DPH bude platit na elektřinu a plyn také letos v listopadu a prosinci, ministryně dnes podepsala potřebný dokument. Vláda těmito kroky reaguje na rostoucí ceny energií na světových trzích. Schillerová to napsala na twitteru.

Ilustrační fotografie

Počet nespolehlivých plátců DPH stoupl meziročně o osm procent

Daně a mzdy

V prvním pololetí v ČR přibylo 623 firem, které nespolehlivě odvádějí DPH nebo závažným způsobem porušují povinnosti vztahující se ke správě daně. Je jich tak meziročně o osm procent více. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nespolehlivých firem přibylo o třetinu méně. Vyplývá to ze statistik společnosti Dun & Bradstreet, která na černé listině nespolehlivých firem eviduje 22.789 subjektů, 5544 nespolehlivých plátců DPH a 17.245 nespolehlivých osob.

Ilustrační fotografie

Zásilky z Číny budou od července dražší. Pozor na poštovné zdarma

Ekonomika

Od 1. července 2021 vzroste celková cena za zboží, které si necháte zaslat z Číny. Některé zásilky se mohou prodražit i na dvojnásobek.  Původně měla celní deklarace platit už loni, ale Evropská komise rozhodla, že osvobození od DPH na zásilky putující ze zemí mimo Evropskou unii prodlouží až do 30. června 2021.

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy