Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvýšení DPH na léky pocítí pacienti a zdravotní pojišťovny, upozorňují výrobci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na léky ze současných deseti na 12 procent pocítí u volně prodejných léků pacienti, u léků na recept hlavně zdravotní pojišťovny. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář. Vláda dnes na tiskové konferenci avizovala, že součástí konsolidačního balíčku veřejných financí je sjednocení nižší sazby DPH, ve které jsou i léky, na 12 procentech. U zdravotnických prostředků se daň sníží ze současných 15 procent.

"Většina léčiv v současnosti spadá již do nejnižší kategorie DPH, tedy deseti procent. Oznámená změna proto povede ke zvýšení DPH na léky," uvedl David Kolář. U léků na předpis podle něj vyšší daň dopadne na rozpočty zdravotních pojišťoven, do nichž je stát největším přispěvatelem.

"U volně prodejných léčiv se zvýšení DPH projeví přímo u pacientů, protože cena pro konečného spotřebitele se skládá z ceny výrobce, obchodní přirážky a DPH. Tím, že dojde ke zvýšení DPH, dojde i ke zvýšení finální ceny," dodal.

V loňském roce vydaly zdravotní pojišťovny podle zprávy analytické komise na běžné léky na recept asi 41 miliard korun, za takzvaná centrová léčiva, která mohou předepisovat jen některé nemocnice, 27 miliard a na zdravotnické prostředky na poukaz 10,6 miliardy. Každoročně se vynaložená částka zvyšuje, za posledních pět let u zdravotnických prostředků o 14 procent, u běžných léků o 16 procent a u centrových léčiv, kam spadají nejmodernější a většinou finančně nákladná léčiva na nejvážnější choroby, o téměř 80 procent.

DPH na léky se na současných 10 procent snížila v roce 2015. Státní ústav pro kontrolu léčiv tehdy v tiskové zprávě uvedl, že u 88 procent léčiv vedlo snížení daní i ke snížení ceny. Pojišťovny měly tehdy ušetřit dvě až tři miliardy korun ročně. Spoluúčast pacientů na doplatcích byla tehdy zhruba 14 procent z ceny, za rok by tak ušetřili celkem asi 390 milionů korun.

S úhradou doplatků na recepty pomáhá pacientům takzvaný ochranný limit, nad nějž zdravotní pojišťovny peníze zaplacené na doplatcích v lékárnám vracejí. U seniorů nad 75 let a zdravotně postižených je 500 korun, u dětí a seniorů nad 65 let tisíc korun a u ostatních dospělých 5000 korun.

Částka, kterou pojišťovna vyčíslí, se může lišit od v lékárně reálně zaplacené částky. Pojišťovna počítá takzvaný započitatelný doplatek, tedy částku, která se platí u léku se stejnou účinnou látkou, kde je doplatek nejnižší. Podle průzkumu v roce 2021 lidé v lékárnách zaplatili na doplatcích 5,8 miliardy korun, průměrně 40 korun na balení.

Témata:  DPH daně léky

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 10:16

21. července 2024 21:04

SLEDUJTE: Joe Biden se vzdal kandidatury. Trump zatím nemá soupeře

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona je včleněno i velké množství nových pravidel. Přinášíme stručný přehled nejvýznamnějších změn.