Nulová DPH na knihy: Majitelka knihkupectví neočekává, že knihy zlevní

Informace o nulové DPH na knihy mile překvapila Alici Horovou, majitelku knihkupectví s dlouholetou tradicí v centru dvacetitisícového Náchoda. Stalo se to za pět minut dvanáct a stabilizuje to knižní trh, řekla ČTK. V současnosti platí na knihy desetiprocentní sazba. Součástí vládního konsolidačního balíčku je zavedení nulové sazby na knihy.

Ilustrační fotografie
reklama

"Slyším to od vás poprvé, jsem mile překvapená, je to super! Určitě to pocítíme pozitivně," řekla ČTK Horová.

Neočekává, že by knihy zlevnily, spíše předpokládá, že se růst cen knih z posledních měsíců zastaví. I to podle ní knihkupcům pomůže.

"V poslední době byla vlna zdražování u nových titulů výrazná, nakladatelé poměrně dost ceny navyšovaly, ve srovnání se situací před dvěma lety až o 25 procent. Kdyby ke snížení sazby nedošlo, tak cena knih by byla už tak vysoká, že lidé by výrazně omezili jejich nákup. Už teď je patrné, že lidé velmi přemýšlí, za co v knihkupectví utratí peníze," řekla ČTK Horová.

Vláda dnes zveřejnila svůj konsolidační balíček a reformu penzí. O jednotlivých záměrech ke snížení zadlužování státu a k ozdravení veřejných financí jednali zástupci koaličních stran několik týdnů, jednání ukončili ve středu odpoledne. Česko hospodaří s deficitními rozpočty a rychle se zadlužuje.

Vládní konsolidační balíček přinese zvýšení firemních daní, daně z tabáku, alkoholu a hazardu nebo daně z nemovitosti. Zvýší se také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance. Snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) se sloučí na 12 procentech, dosud byly deset a 15 procent. Jediná výjimka ze dvou sazeb DPH budou knihy, bude na ně nulová sazba. Základní sazba DPH zůstane na 21 procentech.

"Určitě je to pozitivní, přišlo to za pět minut dvanáct, prospěje to knižnímu trhu," dodala Horová k nulové sazbě DPH na knihy.

Témata: knihy | dph | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky