Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nulová DPH na knihy: Majitelka knihkupectví neočekává, že knihy zlevní

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Informace o nulové DPH na knihy mile překvapila Alici Horovou, majitelku knihkupectví s dlouholetou tradicí v centru dvacetitisícového Náchoda. Stalo se to za pět minut dvanáct a stabilizuje to knižní trh, řekla ČTK. V současnosti platí na knihy desetiprocentní sazba. Součástí vládního konsolidačního balíčku je zavedení nulové sazby na knihy.

"Slyším to od vás poprvé, jsem mile překvapená, je to super! Určitě to pocítíme pozitivně," řekla ČTK Horová.

Neočekává, že by knihy zlevnily, spíše předpokládá, že se růst cen knih z posledních měsíců zastaví. I to podle ní knihkupcům pomůže.

"V poslední době byla vlna zdražování u nových titulů výrazná, nakladatelé poměrně dost ceny navyšovaly, ve srovnání se situací před dvěma lety až o 25 procent. Kdyby ke snížení sazby nedošlo, tak cena knih by byla už tak vysoká, že lidé by výrazně omezili jejich nákup. Už teď je patrné, že lidé velmi přemýšlí, za co v knihkupectví utratí peníze," řekla ČTK Horová.

Vláda dnes zveřejnila svůj konsolidační balíček a reformu penzí. O jednotlivých záměrech ke snížení zadlužování státu a k ozdravení veřejných financí jednali zástupci koaličních stran několik týdnů, jednání ukončili ve středu odpoledne. Česko hospodaří s deficitními rozpočty a rychle se zadlužuje.

Vládní konsolidační balíček přinese zvýšení firemních daní, daně z tabáku, alkoholu a hazardu nebo daně z nemovitosti. Zvýší se také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance. Snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) se sloučí na 12 procentech, dosud byly deset a 15 procent. Jediná výjimka ze dvou sazeb DPH budou knihy, bude na ně nulová sazba. Základní sazba DPH zůstane na 21 procentech.

"Určitě je to pozitivní, přišlo to za pět minut dvanáct, prospěje to knižnímu trhu," dodala Horová k nulové sazbě DPH na knihy.

Témata:  knihy DPH

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona je včleněno i velké množství nových pravidel. Přinášíme stručný přehled nejvýznamnějších změn.